Kaip kažkas internetuose pasakė: šiuo metu vyksta didžiulis karas – negirdėjote?
WikiLeaks paviešina krūvą dokumentų; JAV vyriausybė ir jos šalininkai pašėlsta ir grasina WikiLeaks apkaltinti terorizmu; WikiLeaks įkūrėjas bombarduojamas kaltinimais ir absurdais; neaiški hakerių grupuotė „The Jester“ laužia WikiLeaks puslapį; tuomet Paypal, Mastercard, Swiss PostFinance, Visa ir kitos kompanijos pasiduoda JAV spaudimui ir nebeperveda paaukotų lėšų WikiLeaks ir kitaip trukdo jiems. Tuomet WikiLeaks šalininkai hakeriai laužia pastarųjų kampanijų puslapius, paviešina Mastercard kortelių duomenis internete ir iki šiol tęsia įvairias atakas, kurios jau gresia net ir Feisbukui su Twiteriu – už WikiLeaks profilių blokavimą ir informacijos cenzūravimą. Ir visa tai garantuotai įeis į istoriją ir paveiks tolimesnę pasaulio raidą ir tarpvalstybinius santykius.
Kai prieš pusmetį WikiLeaks visame pasaulyje išplatino JAV užslaptintą informaciją apie Bagdado mieste iš malūnsparnio apšaudytus civilius žmones, kurie nedarė nieko grėsmingo, beveik niekas Lietuvoje nesureagavo. Nesureagavo niekas ir į kitą nuo 2006 metų paviešintą informaciją: užsakytas žmogžudystes, Gvantanamo kalėjimo bjaurastis, toksinių atliekų šalinimo Afrikoje informaciją, informaciją apie JAV interneto cenzūravimą. O dabar WikiLeaks žiniasklaidoje yra viena pagrindinių temų. Ir kodėl? Todėl, kad žurnalistika Lietuvoje veikia tik tuomet, kai viską galima „nusirašyti“. Bet apie tai vėliau.
Sugalvojau parašyti šį įrašą ne dėl to, jog mane labai domintų dabartinė WikiLeaks informacija. O dėl to, jog suvokiu, kad aplink mane labai labai mažas kiekis žmonių žino kas tie WikiLeaks, o dažniausiai net nesupranta, kokią reikšmę pasaulio raidai ir tarpvalstybiniams santykiams jie turi.
Kas yra WikiLeaks?
Kalbant žmonių kalba, tai yra nepriklausoma organizacija, padedanti anoniminiams šaltiniams viešinti įvairius užslaptintus JAV ir kitų valstybių dokumentus. Tai nepriklausomas žinių šaltinis, kuriame dažniausiai pateikiamos tokios žinios, kurias turėtų žinoti visi žmonės, tačiau dėl biurokratinių, politinių, karinių ar korporacinių interesų tos žinios yra slepiamos. Neretai WikiLeaks yra siejami su hakeriais – žmonėmis, kurie įsilaužia į JAV ir kitų valstybių archyvus, paima iš ten užslaptintą informaciją ir pateikia ją žmonėms pasaulyje (tačiau WikiLeaks oficialiai nepripažįsta, jog turi sąsajų su įsilaužimais – teigia, jog visus duomenis gauna teisėtais būdais). WikiLeaks tikslas iš tiesų labai paprastas – priversti valstybes būti atsakingesnėmis prieš savo piliečius, priversti jas atsakyti už savo neleistinus karinius ir politinius veiksmus. O taip pat padėti viešinti laisvą žodį ten, kur jis ribojamas. Tokiais savo veiksmais WikiLeaks parodo, jog net ir slaptai, bet nusikalstamai veikiančios politinės ir karinės jėgos nėra saugios – apie jų veiksmus gali sužinoti visas pasaulis.
„Svarbios informacijos“ apibūdinimą šįkart tarčiau šiek tiek su pašaipa, nes tai, ką WikiLeaks pradėjo skelbti nuo lapkričio pabaigos, yra praktiškai neįdomus ir nuobodus „popsas“, kokį ir taip kasdien matome žiniasklaidoje. Kas kaip pavadino Putiną ar ką Saudo Arabija sako apie Iraną – tai yra nuobodu. Aišku, niekas nepaprieštaraus, kad pasitaiko ir įdomių faktų – pavyzdžiui, jog popiežius spaudė Airiją palikti ramybėje dvasininkus, kaltintus pedofilija, arba kad „The Pirate Bay“ teismo nuosprendžiui įtaką darė RIAA ir JAV. Tačiau tai nepaneigia fakto, jog 95 % lapkritį WikiLeaks paviešintų dokumentų yra beverčiai.
Žiniasklaidos infantilumas
Visiškai pripažįstu – tai buvo puikus strateginis WikiLeaks ėjimas norint išgarsėti pasaulyje – išsiuntinėti didžiausiems žiniasklaidos magnatams visą šią informaciją. Dabar kiekvieną būsimą WikiLeaks žinią klausys tūkstančius kartų daugiau ausų, nei iki šiol. Ir tai yra labai gerai. Tik įdomu, ar iš mūsų lietuviškos žiniasklaidos ką nors sužinosime? Mūsų žurnalistai ne tik nepateikia visos informacijos apie situaciją, bet daugiausiai rašo tik apie pačius WikiLeaks įkūrėjo Julian Assange skandalus. O Julian Assange Wikileaks situacijoje iš tiesų yra visiškai nereikšminga šachmatų figūra – tai tik „reklaminis“ veidas, kuriam daug prasmės suteikti nereiktų. Juk už jo nugaros WikiLeaks stovi daugybė žmonių, apie kurios niekada nesužinosime, tačiau kurie nudirba visą sunkų darbą. Tuo tarpu mūsų žiniasklaida sugeba tik parašyti apie J. Assange nusikaltimus, kaip antai išprievartavimą, kuris, jei žurnalistai labiau pasidomėtų, yra tik „skundas dėl sekso be prezervatyvo“.
Kol lietuvių žurnalistų-vertėjų skaitomi užsienio portalai neparašo kokių nors sensacingų ir svarbių žinių, tol mūsų „žinių žmonės“ nesivargina tokia tema pasidomėti. Jiems daug paprasčiau išversti užsienio pateiktą informaciją, negu patiems pasidomėti – skaityti straipsnius, Twiterį, sekti naujienas, domėtis priežastimis ir jas sukeliančiais faktoriais. Šiuo atveju blogosfera prieš žiniasklaidą laimi 10:0. Vien Rokiškis dviem savo įrašais sugeba pateikti daugybę svarbios informacijos, kurios žiniasklaida nesugebėjo pateikti savo dešimtimis straipsnių.
Tai kur tas karas?
Kaip jau minėjau pirmoje pastraipoje, šiuo metu kalasi dvi pusės – JAV vyriausybė su šalininkais ir, pagrinde, slapta internautų grupė „Anonymous“, kurie užsiima kerštu visoms negražiai besielgiančioms kompanijoms. Štai čia galima šiek tiek nusivilti WikiLeaks pozicija: pradėję nuo ypač kilnių tikslų, viešindami gėdingus karinius veiksmus, dabar jie neprieštarauja savo šalininkų veiksmams, kurie yra iš tiesų necivilizuoti ir gėdingi. Tačiau pažvelkime į tai iš kitos pusės: galima ginčytis, ar tylėjimas ir civilizuotas laukimas būtų davęs ką nors gerą. WikiLeaks būtų po truputį nutildyta, žmonės apraminti, J. Assange – nusodintas. Galima naiviai tikėti, jog JAV būtų spjovę ant WikiLeaks ir palikę viską istorijos tėkmei, tačiau juk giliai visi žinome – taip nebūtų. Be to, juk šias atakas daro ne WikiLeaks; tai tik tokiu būdu išreiškiama pasaulio žmonių pilietinė nuomonė. O šią nuomonę palaiko dauguma – iki šiol net žiniasklaidoje pasirodė labai mažai prieštaraujančių, „Anonymous“ nepalaikančių nuomonių.
Tačiau prasidėjus „Anonymous“ atakoms prieš Visa, Mastercard, Paypal ir pan., ir tą dieną, kai buvo suimtas J. Assange, man kildavo vienintelis klausimas: ar tokie JAV, kampanijų ir kitokių politinių jėgų veiksmai neturėtų iššaukti atoveiksmio, kurio rezultatas būtų dar daugiau iššifruotų ir paviešintų slaptų dokumentų? Juk geriausia kova prieš neteisybę yra ne šaudymas tokiais pačiais sviediniais, o kirtimas tais pačiais nuodais, kurie iš pat pradžių suveikė veiksmingiausiai. Tačiau karas yra karas – veiksmų dažnai niekas nesirenka ir veikia spontaniškai. Ir tas spontaniškumas, prisipažinsiu, mane žavi.
Galime tik prisiminti, jog istorija parodė, kad daugybė gerų dalykų atsirado dėl pilietinių karų. Dabar vyksta pats tikriausias pilietinis – internetinis karas, kur daugybė tikrų žmonių kariauja su represine vyriausybe, besistengiančia pažaboti WikiLeaks. JAV diplomatai pasistengė, kad būtų uždarytas WikiLeaks puslapis, kad jiems būtų nutrauktos paslaugos. Originalus WikiLeaks puslapis nepasiekiamas iki šiol. Vėliau sekė bankų ir Paypal veidmainiškumas ir neskaidrumas, kai jie nebepervedė žmonių paaukotų pinigų WikiLeaks. „Anonymous“, nors ir necivilizuotais būdais, bet stojo prieš neteisinguosius ir tokiais būdais kovojo prieš represinę politiką: užlauždami svetaines, paslaugas, mokėjimo kortelių naudojimą ir pan. Nukentėjo visi, kurie pasielgė „nelegaliai“ – neatsižvelgę į teisingumo faktorių, o pasidavę JAV vyriausybės spaudimui. Be to, nepamirškime vieno fakto – internetines atakas pradėjo ne WikiLeaks šalininkai ir „Anonymous“. Tokias atakas pirmieji pradėjo JAV politikos šalininkai (pasivadinę „The Jester“), kurie tokiomis pačiomis atakomis laužė visus šaltinius, pirmomis dienomis platinančius WikiLeaks dokumentus, o taip pat ir WikiLeaks Twiterio profilį. Taip šiame kare buvo žengtas pirmas žingsnis.
Iš tiesų, tai vienas kvailiausių JAV vyriausybės žingsnių per daugelį metų. Pats blogiausias dalykas, kokį gali padaryti vyriausybė prieš revoliucionuojančius organus – tai represiniais būdais bandyti juos nutildyti ir išnaikinti nuo žemės paviršiaus. Ką jie pasiekė? Nieko. Uždarytas vienas WikiLeaks puslapis, tačiau šiuo metu visame pasaulyje jau sukurti 1885 veidrodiniai WikiLeaks puslapiai!!! Skaičius auga įspūdingu greičiu, tai telieka paklausti: ar turės JAV resursų paveikti visą pasaulį ir išjungti tokį kiekį puslapių?
Neseniai pasirodė pranešimai, jog suimtas vienas iš „Anonymous“ grupės narių. Kažkodėl kyla nuojauta, jog tai tik dar vienas triukas bandant išgąsdinti visus priešininkus. Tačiau ką galime prognozuoti toliau, jei JAV vyriausybė ir draugai nenustos taip neapgalvotai elgtis? „Anonymous“ plėsis ir jų griaunamoji jėga dar labiau didės; atsiras kažkokia tvarka ir dabar grupėje vyraujantis chaosas bus labiau sutvarkytas; centralizuosis visas grupės veikimas ir tuomet nei Paypal nesugebės atsilaikyti nuo kiber-atakų, nei bet kas kitas. Juk visada valstybėje atsiras daugybė robinhudų ir čegevarų, kurie bet kokiais atvejais nebus patenkinti bet kokiu valstybės kišimusi į laisvą žodį ir demokratines teises. Ir taip pilietinis karas tik dar labiau išsiplės.
Ką galime padaryti mes?
Iš tiesų nieko. Esame per smulki žuvis pasaulyje, kad turėtume kažkokios jėgos. Tačiau visuomet galime prisidėti palaikydami idėją, sukurdami WikiLeaks veidrodinį puslapį (Lietuvoje jų jau virš 5), ir kalbėdami apie iškilusią problemą. Bet kalbėdami ne apie tai, už ką bus teisiamas J. Assange, ką sakė A. Merkel, ką Lietuva darė su Gvantanamo kaliniais ir kas ką apkalbėjo, o apie tai, kas slypi po visomis šiomis beprasmėmis žiniomis: pilietinis karas, kuriuo kovojama už laisvą interneto žinių sklaidą, už teisę gauti žmonių aukojamus pinigus ir už teisę matyti ataskaitas, ką iš tikrųjų veikia pasaulio vyriausybės.
Jeigu norite prisidėti prie DDoS atakų, googlinkite „LOIC“. Neskatinu to, bet pagal idėją, tai nėra nusikaltimas. Kaip išsireiškė Rokiškis (3-as jo įrašas, apie „Anonymous“), tai tik tarnybų „uždusinimas“ – lyg su 100 draugų vienu metu eitumėte į banką pasikalbėti su vadybininkėmis :)
Teisingumo faktorius
Ar paviešinant šiuos dokumentus buvo pažeistas įstatymas? Ne. Patys politikai nuolatos kalba apie valstybės skaidrumą – tai štai jums ir skaidrumas be jokių pastangų. Demokratijos užkulisiai – purvini. Tačiau jei purvo nepavyksta nuslėpti – nereikia piktintis. Geriau apskritai nesipurvinti. O WikiLeaks metų metus viešinama informacija yra tokia, kuri ir taip turėtų būti vieša.
Ar „Anonymous“ ir kiti atakuotojai bei „kovotojai už teisybę“ elgiasi netinkamai? Iš dalies taip. Tačiau kodėl kvescionuojame tik jų netinkamą elgesį ir kartais juokingą susireikšminimą, o nekritikuojame kvailo JAV vyriausybės, Mastercard, Visa, Paypal, Twitter ir kitų elgesio? Visada yra abi pusės, o tokioje situacijoje aukso viduriuką rasti būtų sunkoka. Abi pusės elgiasi neapgalvotai ir kartais kvailai, tačiau turiu vieną tvirtą nuomonę: jei JAV viską būtų palikę ramybėje, o minėtos kampanijos nebūtų pradėjusios neteisėtai blokuoti WikiLeaks, „Anonymous“ grupė nebūtų pajudinusi nė pirštelio ir nesikištų į šį reikalą.
Išvada
Kai buvo paviešinti visi tie slapti dokumentai, manęs tai nė kiek nesudomino. Kai pasirodė pirmieji dokumentų tyrinėjimai, supratau, kad buvau teisus: visiškai bevertė informacija, skirta bulvarinei žiniasklaidai. Tačiau negalėjo atsitikti geriau, nei atsitiko vėliau, JAV vyriausybės dėka. Dėl noro išsaugoti savo užsienio reikalų „libido“, JAV pasielgė neapgalvotai, pamėgino „pažaboti teroristus“ ir taip sukėlė didžiulį pasipriešinimą, kuris virto tikru karu už teisybę. Kol kas pasipriešinimas kovą laimi. Kaip bus toliau – pamatysime. Bet kuriuo atveju dabar ši tema jau pasidarė tikrai įdomi ir garantuotai pateks į istorijos vadovėlius. Kad ir kaip pasibaigtų.
Papildoma info:
- Puslapis, kuriame galite perskaityti atsitiktinai parinktus WikiLeaks paviešintus dokumentus.
- „Time“ balsavimas, kuriame tikriausiai metų „Time“ žmogumi bus ištrinktas J. Assange.
- Wikipedijos straipsnis apie visą WikiLeaks paviešintą informaciją nuo 2006 m.
- Planuojami ateityje paviešinti dokumentai: kompromituojanti informacija apie JAV bankus ir kažkoks baisus kompromatas apie Rusiją. Taip pat J. Assange minėjo, jog turi informacijos apie kažkokį termo-branduolinį įtaisą. (Ar sulauksime info apie „Area 51“? :) )
- Humoristiškas video apie informaciją paviešintuose JAV diplomatiniuose dokumentuose.
P.S.: kadangi mūsų žiniasklaida berankė, jei pasirodys kokių įdomių naujienų, pažadu jas čia pranešti.
“Termo-branduolinis užtaisas” tai buvo tik metafora, kad maždaug “jei J. Assange’ui kas nors atsitiks, Wikileaks paviešins informacinę “termo-branduolinę bombą”. Kažkas panašaus:)
Man tik keista, kodėl kaltinamos korporacijos kaip PayPal, Visa ar pan. Wikileaks pažeidė jų terms of service, ir jie dabar iš principo turėtų eiti prieš JAV vyriausybę, rizikuot supisti visą savo verslą vien dėl to, kad palaikytų Wikileaks? Sorry, bet čia tai nesąmonė.
O šiaip aš laikausi nuomonės, kad liaudžiai tam tikrų dalykų geriau nežinot. Nes masės, deja, yra tūpos.
Patiko, bet nepatiko pabaigoje “visiškai bevertė informacija, skirta bulvarinei žiniasklaidai”, nes gi bevertė, yra nulinės vertės, nereikšminga, o ir vėliau jau galima išvartyt, kad propaganda ir melai, ir kaip viename lietuviškame bloge skaičiau žydų sąmokslas.
Prezidentė juokiasi – ok, gerai informuota apie ką politinė-diplomatinė “tūsofke”.
Kadangi wikilyksus seku dar iki zero day, tai galiu pasakyti, kad žiauriai erzina visokių čyvų pasisakymai, kad “nenustebino”, reikalaudami informacinės bombos. Dabartyje manau už informacinę bombą “valytojai” greit nukilintų, nes žmonės nepasiruošti(ę) tokiai veiksmų eigai, kad ir tarkime susidūriau su infowarsų serijos, nežinau kiek patikima informacija, kad 70% javainio gyventojų neigiamai vertina wikilyksus. Sad, but matomais anie nesąmoningai bijo sužinoti, kad “American dream” yra mitas ir kad jie seniai nebe NR.1 visame kame …
Na tai ir gauna info, kad Bruce Wayne yra Batmanas ;D http://pics.blameitonthevoices.com/122010/batman_vs_wikileaks.jpg
Yra tai labai daug, kai parašyta vieno žmogaus, ar grupiniame bloge parašyta “galvoju yra kaip yra – taip ir taip, tas ir anas”, nebelieka juoda/balta karo asmeninės tiesos paieškose. Mass media iki šiol valdė tiesos monopolį, na o po zero day žurnalizmas panašu taps hacktivizmu!
Dar manau, kad realiai pac svarbiausias veiksmas ir ši “tūsofkė” vyksta mūsų galvoje ir virtualioje pasaulio sąmonėje, todėl lėtai, tragikomiškai ir su LOLzais absurdiškai, kur socialinės inžinerijos elementai vaidina nepaskutinį vaidmenį – buvau flešbekerių org forumiuxse, kur situacija “Švedijos rape” neutraliai ir atbuline data 2009 aprašyta ;D
Skaitytojau – TAKE A SPEED http://media.tumblr.com/tumblr_l9bwxnl0AM1qbu8ty.png
Make love, not wars.
Linkiu kad kada nors tave kas nors vardan gerio slaptai gerai kur nors uzdarytu ir pakrustu
tuomet gal pradetum galvoti kitaip apie tupas mases ir valstybes paslaptis :)
Pukus pavyzdys, kodėl J.Assange’as & Co yra ne informacijos laisvės gynėjai, o informacinio karo kariai, kovojantys ne mūsų pusėje: “Prieš pusmetį WikiLeaks visame pasaulyje išplatino JAV užslaptintą informaciją apie Bagdado mieste iš malūnsparnio apšaudytus civilius žmones, kurie nedarė nieko grėsmingo”.
Šis pasažas – melas nuo pradžios iki pabaigos – tame įraše “Apache” sraigtasparniai sunaikina grupę automatais ir granatsvaidžiais ginkluotų ir jau kuris laikas su JAV kariais susišaudymą vedusių teroristų, kurių veiksmus fiksavo ir kurių ginkluotės atsargas nešti padėjo pora bičių, laisvu nuo modžachedų veiksmų įamžinimo metu chaltūrinusių “Reuters”.
Įvykis kariuomenės teisininkų buvo ištirtas iš karto, tyrime dalyvavo ir nepriklausomi žiniasklaidininkai, viską matę savo akimis ir v4liau aprašę savo reportažuose. O štai Assange’as paėmė “Apache” ginklų kameros įrašą, jį sukarpė, sumontavo, aplipdė tendencingais bei melagingais užrašais ir išplatino, tarsi “slaptą tiesą”. Vien už tai jis vertas būti paskrudintu ant senos ąžuolinės kėdės.
Citata: “Kalbant žmonių kalba, tai yra grupė hakerių, kurie įsilaužia į slaptus JAV (ir kitų valstybių) archyvus, paima iš ten svarbią užslaptintą informaciją ir paskelbia ją viešai visiems žmonėms pasaulyje.” – Wikileaks kaip tik NĖRA HAKERIAI ir niekur jie nesilaužia. Informaciją jie gauna iš žmonių, dirbančių tam tikrose struktūrose, šiuo atveju manoma, kad informaciją nutekino JAV kariškis Bradley Manning, kuris buvo areštuotas gegužę ir kuriam už tai gresia berods 52 metai kalėjimo.
Jei nori parašyti kas yra Wikileaks, tai išversk šitą pastraipą iš jų puslapio:
“WikiLeaks is a non-profit media organization dedicated to bringing important news and information to the public. We provide an innovative, secure and anonymous way for independent sources around the world to leak information to our journalists. We publish material of ethical, political and historical significance while keeping the identity of our sources anonymous, thus providing a universal way for the revealing of suppressed and censored injustices.”
Man atrodo, kad wikileaks niekur neįsilaužinėjo tai informacijai gauti. Juk dėl kažkurio-ten pirmojo incidento vienas karininkas jau tuoj atsisės keliasdešimčiai metelių už slaptos informacijos nutekinimą
o aš va nieko apie tai nežinojau. labai įdomu buvo, ačiū :)
Justai, kol kas nemačiau WikiLeaks nutekintuose dokumentuose nieko, ko nevertėtų žinoti liaudžiai. Kaip tik tai buvo informacija, privaloma žinoti kiekvienam.
konstultante, ačiū už nuomonę. Bruce Wayne juoką jau buvau įdėjęs praeitame įraše :)
Xerksai, žiū – JAV propaganda veikia puikiai. Jei žiūrėjai pilną vaizdo įrašą (ne tą, sukarpytą), nežinau, kur ten galima kažką prikarpyti ir prikurti. Nemačiau nei vieno automato. Nemačiau nei vienos bombos. Mačiau tik vieną fotoaparatą, pakabintą ant peties, kurį palaikė raketsvaidžiu. Ypač man teroristus “priminė” tie žmonės autobusiuke, kur kartu su mažais vaikais važiavo. Dar labai teroristą priminė tas žmogus, kuris išpuolė gelbėti apšaudyto gatvėje gulinčio žmogaus. Visiški teroristai, kaip jie drįso vaikščioti savo miesto gatvėmis! Neatsiklausę kažkokių jų šalį užėmusių kareivių!
Taip ir įsivaizduoju, kokie “teisininkai ir nepriklausomi žiniasklaidininkai” tyrė tą įvykį ir “viską matė savo akimis”. Bet keisčiausia, kad tai veikia ir žmonės tuo tiki…
Pauliau, Vidmantai, dalį informacijos jie nutekina, dalį gauna iš šaltinių, dalį iš nežinia kur. Niekas labai neneigia, jog jų tarpe yra hakerių, todėl juos taip ir vadinu. Bet pataisysiu, jog ne tik hakina :)
Kita citata: “Taip pat įsilaužia į slaptus JAV (ir kitų valstybių) archyvus, paima iš ten svarbią užslaptintą informaciją ir paskelbia ją viešai visiems žmonėms pasaulyje.” – gal gali nurodyti šaltinį, iš kur tokia informacija, kad jie įsilaužė į slaptus JAV ar kitos valstybės archyvus?
Atsakysiu klausimu: ar gali nurodyti šaltinį, iš kur info, kad jie VISUS duomenis gauna iš slaptų informatorių? :)
Aš tiesiog netikiu, kad visą informaciją taip paprasta pasiekti kažikokiai paprastai organizacijai :) Daug straipsnių parašyta apie tai, jog WikiLeaks info gauna savų hakerių pagalba.
Mano informacija iš wikileaks puslapio. Jei tu ja netiki tai rašyk, “Aš netikiu, kad visa informacija jiems nutekinama, manau, kad jie įsilaužinėja į JAV ir kitų valstybių archyvus” – tada bus aišku, kad tai yra tavo nuomonė. O kur tavo minėtų straipsnių nuorodos?
Manau, kad save gerbianti organizacija niekada nerašytų “mes hakeriai, įsilaužiam ir gaunam duomenis”. Tai juos dalinai diskredituotų. Todėl daug gražiau parašyti “piarinį” tekstą apie teisėtą duomenų gavimą :)
Aš apmąstysiu tavo pasiūlymą apie “aš manau” :) Gal sugalvosiu, kaip gražiau paredaguoti tą pastraipą, tik ne šią akimirką.
Kažkur skaičiau, kad naujoje dokumentų porcijoje yra planuojama įkelti dokumentus įrodančius JAV ryšius su NSO XD
:D
mistinis reikalas…
Xerksas įkvepia LOLzams http://media.tumblr.com/tumblr_ldd0f9Yhov1qbu8ty.gif
Žodžio laisvė – gerai. Bet aš irgi manau, kad jie čia neretai žaidžia su ugnimi tiesiog negalvodami ir dažnai patys vaikydamiesi sensacijas. Sutinku su nuomone, kad visuomenei tikrai nereikia visko žinoti. Kai galiausiai jų išplatinta informacija sukels kokį tikrą karinį konfliktą, kurio būtų buvę galima išvengti tiesiog paliekant tam tikrus vyriausybių “planus” (skaityti “pamąstymus”) už uždarų durų, tada galėsim pagalvoti, ar viso to reikėjo.
“with great power comes great responsibility” kaip sakė veikėjas raudoname kostiume (bet ne Santa).:)
Pauliau, jau paredagavau tą aptartą pastraipą. Ar tiksliau apibūdinau? :)
Enorca, tai aš ir minėjau, jog įdomu – ar sulauksim info apie Area 51? :)
raveren, ačiū, pažiūrėsiu.
eNyu, WikiLeaks tokio tikslo neturi ir tą supranta. Todėl platina dažnai tik tokius dalykus, kurie sukelia tik gėdą, o ne karinį-politinį nepasitenkinimą (kaip minėtas apšaudymas ar toksinių atliekų šalinimas). Tuo labiau šie paskutiniai paviešinti “kabeliai” – jei tokios žinios gali sukelti konfilktą, tai būtų tikrai keista. Visgi, mano nuomone, valstybės pareigūnų darbas ir atliekami veiksmai turėtų būti viešas dalykas. Privatu turi būti tik asmeninis emailas ir tualetas :) Bet pritariu, tai labai ginčytina tema, stengiausi tai pabrėžti ir įraše (gal ir nesigavo :) ).
Atsiprasau uz nelietuvybe. Man idomu, o kodel Lietuvos zurnalistika, kuri neturi absoliuciai jokios normalios zurnalistikos kulturos turejo reaguoti i tavo minetaji apsaudima, ir svarbiausia – kaip? mano galva gerai kad ir nereagavo, negalejo nieko blogiau ir padaryt, kam buvo idomu, pasidomejo. arba buvo tuo metu apie ka rasyt :D Mano supratimu, toks internetinis karas turejo anksciau ar veliau ivykt.
Jei turėtų tavo minimą normalią žurnalistikos kultūrą – būtų nors kažką pranešę :) Kiek pamenu, nemačiau nei vieno straipsnio. Jiems tiesiog neįdomu tai, kas nesukels sensacijos. O juk kiek teko girdėti, žurnalistikos tikslas – informuoti visuomenę :)
> Kai pasirodė pirmieji dokumentų tyrinėjimai, supratau, kad buvau teisus: visiškai bevertė informacija, skirta bulvarinei žiniasklaidai.
Nelabai supratau, pagal kokius kriterijus tokios išvados. Gal praleidau ką nors straipsnyje?
Dariau, turiu omenyje informaciją apie kas kaip pavadino Putiną, kokią meilužę turi kažkokios šalies vadovas, koks tūsovčikas yra Berlusconis ir pan.
Wikileaks yra blogis. Man kažkodėl atrodo, kad tai vienos iš slaptųjų tarnybų projektukas kurstyti samišį pasaulyje (ir/arba paleisti kokią nors dezą prisidengus dokumentų kiekiu ir triukšmu).
Burzujau, bet del to ir gerai, kad bent keli blogai apie tai rase arba raso, juk tai irgi yra savotiska o gal net ir tikra zurnalistika. Del to ir manau, kad jei pas mus nera normalios zurnalistikos kulturos, tai geriau ir neraso nieko i pievas :)
Kad jau tas vaizdo įrašas iš staigtasparnio buvo paminėtas… Kiekvienam kare yra pašalinių aukų. Aš asmeniškai, bent jau kiek tam įraše matosi, irgi nesugebėčiau identifukuot, ar ten fotoaparatas, ar kalašnikovas ar dar bala žino kas. O dėl to, kad sužeisti vaikai. Nu kokiu genijum reikia būt, kad į vietą, kuria ką tik apšaudė, atsivežt savo vaikus??? Taip kad vienareikšmišškai kaltint USA kareivius toj situacijoj tikrai negalima.
Ir aš toliau laikausi nuomonės, kad liaudžiai tam tikrų dalykų geriau nežinoti. Nematau nieko gero iš tų dokumentų paviešinimo, tik kažkoks chaosas sukeltas, ir tiek…
Justai, o nemanai, kad chaosai dažnai turi neblogas pasekmes? Visokie sąjūdžiai, pasipiktinimai, kažkokie nusistovėjusią tvarką padrebinantys įvykiai? Gal iš viso šito WikiLeaks reikalo (+ ateity būsiančio) išeis kas nors labai gero – pvz, didesnis skaidrumas, politikai dar labiau bijos “juodai” dirbti. Įsivaizduok, jei dabar kas nors paviešintų asmeninę info iš kokių nors Lietuvos seimūnų nusikalstamų susitarimų, otkatų ir pan? Būtų visiškai osam! :)
Na gal… Bet žinai, seimūnų negeri darbai nėra valstybės paslaptys:) Na anyways, tikėkimės, kad visa tai į gera…
Stipriausias mano girdėtas argumentas už – Lietuvai WikiLeaks pasaka palanki, na modeliuoju, jei kokie baltarusiai pultų ginklu [ko nedarys] – NATO gintų. Bet klausimas kokias vertybes ta organizacija gina Afganistane? Ar tik ne heroiną?
“Air Force” blokuoja leaksus pas media gigantus, atlieka valymą ir šiai akimirkai nuskaičiau kad tai liečia min 20 šaltinių. Tai vadinama cenzūra.
Norėtumėte nežinoti, kad AMB trispalvę išvadino skuduru? Internetas šią informaciją padėjo išlaikyti sąmonėje …
Tad gyvenkime linksmiau – biški propagandos – http://www.youtube.com/watch?v=qV3JP-kz3O4
“Galime tik prisiminti, jog istorija parodė, kad daugybė gerų dalykų atsirado dėl pilietinių karų.” “Justai, o nemanai, kad chaosai dažnai turi neblogas pasekmes? Visokie sąjūdžiai, pasipiktinimai, kažkokie nusistovėjusią tvarką padrebinantys įvykiai?”
Ar tik gerų dalykų atsirado? Tu nuosekliai pasisakai prieš tuometinės TSRS/dabartinės Rusijos veiksmus. Ką manai apie Spalio revoliuciją ir jos pasekmes?
“platina dažnai tik tokius dalykus, kurie sukelia tik gėdą, o ne karinį-politinį nepasitenkinimą (kaip minėtas apšaudymas ar toksinių atliekų šalinimas)”
dažnai taip, bet ne visada. Tūlam vakariečiui gal ir linksmas tas paskelbimas apie Saudo Arabijos prašymą nukirsti gyvatei Iranui galvą (maždaug, cha, dar musulmonai susipjaus), o kas iš to ilgainiui gali išeiti – ne taip jau ir aišku. Iranas vaidina ramų, bet apskritai matyti, kad jam prastoka su humoro jausmu. :) Arba situacija su (patenkintų) Baltijos šalių gynybos planais nuo Rusijos. Nieks negali garantuoti, kad po visko rusai mums nekilstels (ar neatšauks sprendimo nuleisti) išteklių kainos, o mūsų valdžia nekilstels biudžeto išlaidų gynybai (na, šiemet jau lyg ir išsisukom:).
“O juk kiek teko girdėti, žurnalistikos tikslas – informuoti visuomenę”
Man daug realiau skambėtų – gauti pelną iš informacijos pateikimo. Ne apie visą žurnalistiką kalbu, žinoma. Bet, manau, jog taip galima sakyti apie tą jos dalį, kuri aktuali šiai diskusijai.
Beje, ar manai, kad turėtų nebūtų jokių valstybinių paslapčių? Visa valstybės tarnybų turima informacija (išskyrus gal turimus asmeninius žmonių duomenis ir pan.), turėtų būti prieinama?
konsultantas: “Norėtumėte nežinoti, kad AMB trispalvę išvadino skuduru? Internetas šią informaciją padėjo išlaikyti sąmonėje …”
Dar ir kaip padėjo išlaikyti.. Ir visokių kitokių dalykų sugeba išlaikyti. O štai originalus šaltinis, kuris patvirtintų tą išvadinimą skuduru, kažkaip niekam sąmonėje neužsifiksavo. Niekas neprisipažįsta pats girdėjęs, niekas nenurodo jokio patikimo liudijimo, įrašo, savalaikio straipsnio, dokumento, kur būtų galima patikrinti. Bet ir toliau teigia. Beje, teigia tik internete. Jokie viešieji asmenys, net ir dideli oponentai, kažkodėl tokios (šiaip jau sunkiasvorės) nuodėmės prieš kameras ar mikrofonus neprimena.
dėl AMB ir trispalvės. pamenu, kad mano tėtis dėl to namuose piktinosi dar prieš sausio įvykius. interneto Lietuvoje dar nebuvo. kita vertus, galbūt visa tai gimė spaudoje, o suviešėjo tinkle. niekas negali būti tikras dėl savo prisiminimų, nėra nieko mažiau patikimo nei jie.
Fuck Yeah JA! lol rufl omg