Rytoj bus 6,5 mėnesio, kaip visiškai nevartoju alkoholio. Nė lašo. Susigalvojau, kad trūksta man problemų – ir mečiau. Užsinorėjau pakarbauskint.
Išvada nr. 1: Buvo sunku. Bet jau seniai nesijaučiau taip gerai.
Išvada nr. 2: Užuojauta visiems negeriantiems. Išskyrus tuos, kurie negeria dėl alkoholizmo ar sveikatos, jums – stiprybės.
Didžiausi abstinencijos minusai: socialinio gyvenimo apnykimas bei nesugebėjimas fiziškai atjungti įtampos smegenyse. Nepagalvokite nieko blogo – nebuvau alkoholikas. Vartodavau labai mažai lyginant su statistiniu lietuviu.
Bet netgi įtemptais darbo mėnesiais visuomet rasdavau kokį vieną penktadienio vakarą per mėnesį nueiti su draugais gerai paliuobti. Nes kartais būtina apsvaiginti smegenis, kad jos nustotų galvoti apie neatliktus darbus, neišmoktus dalykus, degančius deadlinus. Nustojus gerti tokį penktadienį atrasti tiesiog tingėdavosi. Kam gaišti laiką su geriančiais draugais, jei galiu padirbti ar galų gale pažiūrėti kokį filmą? Bet smegenys tik labiau kaito ir šaukėsi poilsio.
Apie kontaktus su kitais žmonėmis išvis nėra ką kalbėti. Sakykite, ką norite, vadinkit tai psichologine problema, bet tinkamai vartojamas alkoholis išties padeda išlaisvinti bendravimą, atrišti liežuvį. Taip, visuomet bus keletas draugų, su kuriais gali šnekėtis apie bet ką būdamas visiškai blaivas. Bet visada yra dešimtys, šimtai žmonių, su kuriais net nepasisveikinsi, jei neapsilankysi kokiame nors bare, neįkalsi kokteilio ir atsipalaidavus smegenims tiesiog neatrasi bendro kontakto. Sveikinu jus, jei galite tai daryti ir be alkoholio. Ir užjaučiu tuos, kurie mano, kad tai netinkamas, invalidus būdas bendrauti. Taip užmezgiau nemažą dalį savo pažinčių – ir iki šiol su tais žmonėmis palaikome kokybišką kontaktą.
Žmonėms, sakantiems, “O kam išvis svaigintis?” tegaliu pasiūlyti eiti pasitikrinti galvą ir parymoti ant kelmelio mąstant apie savo gyvenimą ir kaip jis nugyventas. Nes žmogus, net retkarčiais gyvenime neišgeriantis vyno taurės, viskio stiklo, alaus bokalo ar galų gale sintetinio šlykštaus sidro (kiekvienam pagal poreikį) – toks žmogus man sukelia baisesnį įtarimą nei sukeltų vidury nakties prie daugiabučio laiptinės stovintis ir į mane piktai žiūrintis marozas kraujuota galva ir su beisbolke rankoje.
Taip, taip, meditacija ir dvasinė saviugda gal ir visai neblogas pakaitalas atsipalaidavimui, bet jei jūs galite atsijungti nuo ilgos darbinės rutinos tiesiog pamedituodami ir neapsvaigindami savo smegenų cheminėmis priemonėmis – reiškia jūs nedirbate įtempto darbo. Jūs paprasčiausiai nežinote, kas yra nenugalima įtampa. Jūs tiesiog per lengvai gyvenate, todėl netenkate teisės kritikuoti sunkiai dirbančių ir pervargstančių žmonių.
Išgerti, kartais, yra sveika. Alkoholis gali būti vaistas, jei tik išmokstate jį vartoti. Viskio butelis per porą mėnesių, vyno butelis per porą savaičų – tai nėra alkoholizmas. Tai gali būti išsigelbėjimas nuo nervinio išsekimo ar juodo pervargimo. Kas beje, lygiai taip pat taikoma ir marihuanai, bet apie tai kitą kartą, kitame įraše.
——–
Aurelijaus Verygos darbo per daug nestebiu. Atvirai, tai jis man visiškai neįdomus. Tačiau prieš kurį laiką savo sienoje turėjau diskusiją apie rūkymą daugiabučių balkonuose ir diskusijoje tada apsilankė pats A. Veryga. Išsakė savo tiesas. Aš į tiesas atsakiau argumentuotu komentaru su pateiktu moksliniu tyrimu, paneigiančiu jo tiesas. Prelegentas tiesiog išėjo iš diskusijos. Sudarė įspūdi žmogaus, kuriam pagrįsti šaltiniai nieko nereiškia, o realūs tyrimai yra nusispjaut, jeigu jie neatitinka jo asmeninės nuomonės. Štai tokie žmonės yra visuomenės vėžys.
Prisimenu, kaip seniau užsiėmiau veikla keliose nevyriausybinėse organizacijose. Ten susirinkdavom 15-25 m. amžiaus savanoriai, prisikurdavom kokių nors juokingų problemų ir tada rimtais veidais per dešimtis susitikimų jas spręsdavom. Panašias grupes turėdavom ir mokykloje, kur breinstormindavome sprendimus iškeltoms problemoms.
A. Verygos ir visa Sveikatos ministerijos bei Seimo Sveikatos komiteto chebra man būtent tuos laikus ir primena. Šita chebra man panaši į pienburnių dešimtokų grupę, kurie rimtais veidais sprendžia Didžiąją Problemą. Prieš akis taip ir matau vaizdą, kaip A. Veryga susikviečia visus savo patarėjus ir darbo grupių narius ir sako “Na, turim alkoholizmą. Reikia kovoti. Dabar visi prašom breinstorminti ir pasidarom kovos idėjų longlistą.” Ir tada jie visi sėdi ir breinstormina visokias mintis iš savo makaulių, konkuruodami vienas su kitu, kas geriau pasirodys prieš Ministrą Verygą ir pasiūlys daugiau siauraprotiškų idėjų. Visa tai daro labai rimtais, rūpesčiu iškreiptais veidais.
Didžiausia problema yra ne tai, kokiais metodais dirba šitie žmonės. Didžiausia problema, kad šitie žmonės yra neišsilavinę, nemoka kritiškai mąstyti, jie griežtai nesilaiko fact-checking’o idėjos ir jiems nusispjaut į faktus, kurie prieštarauja jų požiūriui. Jie aklai pritaria savo vėliavnėšiams Verygai ir Širinskienei, nes bijo būti išmesti iš darbo ir supranta, kad neturėdami normalaus kritinio mąstymo jie kito darbo net nesusiras. Tokie žmonės sprendžia visos valstybės likimą ir užsiima šūdveikla, kai tuo tarpu valstybėje turime išties rimtą problemą, kurią kažkaip reikėtų spręsti.
Tai štai ir turim idėjų sąrašą, kuris tuoj pavirs įstatymu. Idėjų, kurios nė kiek nesprendžia alkoholizmo problemų. Kodėl? Nes jos nutaikytos į aukštesnių pajamų, miestų gyventojus, kurie mėgsta pagurkšnoti kavinėse, kurie lankosi renginiuose ir kurie mėgsta visokias nesąmones, kaip degustacijos ar austrių/vyno/viskio/etc festivaliai. Šios idėjos visiškai nieko nepakeičia pagrindiniam alkoholizmą kenčiančiam segmentui – provincijos, kaimų, vienkemių, mažų miestelių gyventojams. Ne išpuikę snobai miestiečiai mėto vaikus į šulinius. Ne apsivalgę hipsteriai daužo savo sutuoktinius kovaldomis. Bet Verygai ir jo komandai į tai nusišvilpt. Nes kam tie faktai, kai gali remtis savo tikėjimu ir turi kažkaip imituoti veiklą, kad atrodytum dirbantis.
Niekas neneigia, kad alkoholizmo bėda egzistuoja. Ją dauguma mūsų mato ar yra matę savo aplinkoje. Su alkoholizmu visuomenėje būtina kovoti. Iš esmės tai aš būčiau už bet kokias prieinamumo mažinimo priemones, netgi idiotiškas, bet jos turi eiti koja kojom su protingomis ir pagrįstomis priemonėmis. Tuo tarpu A. Verygos komanda net nesugeba atsiversti istorijos vadovėlio, kur ne vieną kartą aprašyta, prie ko priveda drąstiški, neapmąstyti draudimai.
Pagrindinė alkoholizmo Lietuvoje problema yra ne išpuikusių miestiečių noras pagerti. Vienintėlė ir rimta alkoholizmo problema atspindėta žemiau esančiame grafike, kuris pasako viską apie tai, su kuo reiktų kovoti visiems šiems Antialkoholiniams Šviesos Kariams. Bet kur tau jie kovos. Neatitinka jų asmeninių įsitikinimų. O dar tektų ir iš tiesų dirbti ir įdėti daug pastangų, o ne imituoti darbą ir užsiimti bereikšme, valstybei kenkiančia saviveikla.
——–
Įrašo moralo nėra. Parodykit pavyzdį savo aplinkai ir pamėginkit nebegert arba gert labai mažai. Net nepastebėsit, kaip kiti pradės keistis kartu. O tada ir Verygos paistalai ne taip rūpės. Tikrai zeba jausmas.
O Verygos ir Širinskienės chebrai tiesiog palinkėsiu nustot imituot veiklą. Užsiaugint kiaušus ir imtis normalių darbų.
Vietoj gėrimo socialinės aplinkos imk žaidimų. Arba garažo. Arba bėgiojimo. Arba sodininkų.
Vienas metė gert, prisipirko kompų, projektorių, pasidarė žaidimų kambarį ir ėmė lošt. Iš pradžių vienas, paskui rado draugų. Paskui mes lošt ir jau bus išmokęs gyvent blaiviai :)
O dėl linkėjimų Verygai ir co griežtai nesutinku. Nėra prasmės jiems linkėti keistis. Reikia jiems linkėti, kad karma juos padėtų į jų nusipelnytą vietą :D
Figure A3.2.10. IMHO ne priežastis, o PASĖKMĖ alkoholizmo, ty ta jo stadija, kai jau norima tik užsimiršti, geriama namuose, vieni, užsidarę nuo kitų žmonių. Čia tik keista kaip apklausėjai juos pasiekė :)
Antras dalykas, tokie žmonės irgi kažkada buvo vidutinių pajamų, miestų gyventojai, kurie mėgo pagurkšnoti kavinėse (tik biskį labiau nei kiti, tik vėliau tas biskis augo ir augo), kurie lankėsi renginiuose ir mėgo visokias nesąmones. Tik pamažu pamažu nuslinko į realaus alkoholizmo stadiją. Ką su tokiais daryti? Tam skandinavai ir sugalvojo tą prieinamumo ribojimą.
Galime kirsti lažybų, kad bent keli muzikantai kurie dabar rėkia #laisvėrokenrolui, po 10 – 15 metų turės rimtų problemų. Tai pristabdom jų kartą dabar, ar palaukiam kol bus prie konteinerio?
ooooo747,
o kodėl aš savo plačioje aplinkoje nematau tokių “nuslenkančių” į realų alkoholizmą? Kodėl nuosaikus alkoholio vartojimas įvairiuose tyrimuose neakcentuojamas kaip sveikatos problemų sukelianti priežastis?
@scaniagti ,
nepagavai Klecko posto esmės ir alkoholio funkcijos esmės. Su bendraminčiais, turinčiais tą patė hobi, bendrauti ir taip lengva, nes mąstot panašiai. Alkoholis reikalingas bendrauti su ne bendraminčiais, kad jų nesąmones galėtum toleruoti ir nesineurozinti. Klausi, o kodėl su jais bendrauti, jei ne bendraminčiai esat? O todėl, kad iš to bendravimo su nebendraminčiais susideda visuomenė. Jei visi tik savam rate užsidaro, tai visuomenės nelieka.
Tik nepadarykim, kokios neurotinės prielaidos, kad čia vat dabar Veryga su Karbauskiu šitaip naikina valstybę ir visuomenę. Jie labai patogiai šitą mintį panaudos akis drąskydami.
“ooooo747, o kodėl aš savo plačioje aplinkoje nematau tokių “nuslenkančių” į realų alkoholizmą?”
Na, čia labai sunku pasakyti kaip čia tokia jūsų kompanija šauni. Bet būkime cinikai – jums Vytautas Šapranauskas kartais nepažįstamas? Julius Girdvainis? Arba “tas kaimynas”, kur pastoviai parduotuvėje dabar 7,5 Šnekorių ima. Tokių labai daug ir mieste, ne tik kaime. Ir jie juk “turi darbą”!
Dėl “įvairiuose tyrimuose” sunku irgi diskutuot, nes neaišku apie ką konkrečiai kalbate :)
@Vytautas. Supratau kaip ir :D Savo geriančią soc aplinką praskiedžiau negeriančiais. Su geriančiais toliau bendrauju, bet nebeužpiliu kartu. Vietoj gėrimo turiu kitą veiklą kuri su savim atsinešė kitą soc aplinką. Kiti užsiėmimai lengvina stresą. Kiti žmonės, kiti požiūriai, kiti įgūdžiai išėjo į naudą. Ir nereikėjo nei revoliucijos, kad apversčiau gyvenimą aukštyn kojom, nei užsidaryt namie nuo pagundų.
O Veryga kaip ir visa valdžia: daugina biurokratų ir vienus švogerius keičia kitais. Vijūnėlinė politika. Karbauskis ar Skvernelis toks pat profas, kaip Kubilius, ata AMB ar tas, kuris ką tik buvo. Kalba teisingai, bet natūroj viskas po senovei. Visi jie vieno veido, ausinių šaukstų spalvos ir auksinių tualetų kvapo.
ooooo747 – “plačioje aplinkoje”. Nemaišykite su “mano kompanija”.
@scaniagti ,
kad teisingiau būtų, tai man jie beveik nė vienas ir nekalba teisingai. Bo nė vienas iš jų nepasakė, kad “Mano tikslas yra neknist žmonėms proto.”. Liberalai vieninteliai, kurie biškį kalbėjo teisingai, ir kartais darė. Nu dar Kubilius biškį, tam tikrais klausimais. Bet didžioji dalis vadovaujančių visgi įsiciklina ant tos dievuko rolės. O tada jau nesugeba nei tikslų išsikelt, tai priežasties su pasekme surišt.
Vis dar laukiu politiko, kuris parašytų riebų columną pavadinimu “Kodėl aš niekada nestabdysiu emigracijos”.
Jei kalbame apie kenčiantį segmentą, provincijas ir tt, aš manau, kad pasiūlymas “Parodykit pavyzdį savo aplinkai ir pamėginkit nebegert” yra absoliutus oro virpinimas, nieko vertas ar bent jau neadekvatus. Tai ne pasiūlymas provincijai. Tai GALBŪT pasiūlymas miestiečiams, bet ir tai labai neapibrėžtas ir nekonkretus. Vanduo.
Aš turbūt lygiai tai pačiai galėčiau pasiūlyti atsisakyti kai kurių griežtų (mano supratimu) KET taisyklių su apeliacija į žmogiškuosius faktorius, neva tai “rodykim gerą pavyzdį” ir tt. Neabejoju, jog rezultatai būtų kraupūs, o mano toks pasiūlymas neadekvatus arba kitaip – idiotiškas.
Aš esu įsitikinęs,jos visos šios alko-permainos, net jeigu ir nukreiptos prieš miestiečius (kaip teigiama straipsnyje), daugelį mūsų, miestiečių, net nepalies – t.y. nepajausim tokio ženklaus skirtumo, kaip kad viešoje erdvėje mėginama pavaizduoti. Todėl, mano įsitikinimu, kynkų drebinti nėra priežasčių – nėra jokio baubo. Aš net gi būčiau už dar griežtesnį formatą, nes suvokiu, jog man tai nesudarys jokių alko-nepatogumų. Ir dar: įvertinus tai, jog visos kitos didesnės partijos kažkaip tai daugiau-mažiau susiliečia su interesais, galvoju, jei ne Veryga & co, vargu ar kas kitas šiuo klausimu iš esmės užsiimtų.
Pernai dariau tokį eksperimentą – pusę metų negėriau, tai ką pastebėjau, per šventes ar šiaip susibūrimus su draugais jiems yra didžiausias klausimas kodėl Tu negeri ir negali būti atsakymas, kad šiaip. Taip pat jiems yra problema, kad tu negeri, o ne tau. Kažkodėl išgėrusiam žmogui skauda, kai kitas nevartoja alkoholio :) Po pusės metų nusprendžiau, kad daugiau “crazy” dalykų padarau vartodamas alkoholį ir jei jų dabar nepadarysiu, tai ateityje tikrai nedrįsiu padaryti :) todėl mažais kiekiais, bet vartoju ir žinau, kad jei ką galiu vėl nebevartoti.
Nekas sitam biciyliui su gyvenimu jei tik apsvaiges gali tinkamai atsipalaiduoti….. tai jau alkoholizmas tarp pirmos antros stadijos medicinos terminais….
Manau Mykolai 6,5mėn yra mažai negerti. Na gerai, nemažai, bet iš savo patirties galiu pasakyti, kad mano gyvenime buvo 2 kartai, kai ištempdavau be alko 6mėn ir vis grįždavau. Dabar negeriu beveik 2m. ir galiu pasakyti, kad maždaug po 1m-1,5m įvyko lūžis, kur apie alko išgėrimą net negavoju, pradėjau daugiau skaityti, knygų, pasidariau ramesnis, pradėjau sportuoti, natūraliai pradėjau ieškoti įvairiausių pramogų stresui nuimti, tai šaudykla, tai laipiojimai po medžius, žodžiu, bet kas, kas pravėdina gavą. Rašau, kaip Veryga.
Visgi nesutikčiau, kad latrai yra tas svarbiausias sluoksnis, kurį reikia blaivyti. Reikia suprasti, kad nebus taip, kad prabudo Zosė su Albinu per savo 50 gimtadienį ir jau latrai. Aišku ,kad ne. Jie nuėjo gražų kelią, kol tapo slyvanosiais. Prieš tai jie buvo normalūs, saikingai geriantys mažą sidriuką, aliukų ir kitą birzgaliuką. Čia ir yra esmė, kad reikia taikytis plačiau, t.y į tuos, kas dar tik pradeda ar dar nepradėjo, kad alko neatrodytų cool. Todėl būtinas reklamų naikinimas, nes tik per reklamas parodoma, koks būsi kietas, graži, važinėsi su bmw ir visaip kitaip sėkmingas. Lygiai taip pat ir su gėrimais teatruose ar kitur, atrodo nekaltas dalykas, bet vaikai mato, kad gražios tetos ir dėdės geria alko, jiems tai yra norma, o tai neturi būti norma. Beabejo girtuokliaujančių, bei kitaip stresą patiriantys vaikai, padidina tikimybę vartoti alko. Žodžiu, čia reikalingas platus požiūris, o ne tik užsiciklinti, kaip Valatka ar Šilėnas, kad va, problema yra latrai ir viskas.
> kad alko neatrodytų cool
Nes uždraustas vaisius tikrai neatrodo cool
Šauni 6.5 mėn. apžvalga :)
Miesteti,
kaip tai nėra baubo? Baubas lypi tame, jog kai aplinkui yra tiek svarbios veiklos, tiek svarbių problemų, kurias reikia spręsti, tuo tarpu viena iš ministerijų užsiima veiklos imitavimu ir daro visiškus blėnis. Čia ne baubas? Kai valstybė nesivysto dėka savo impotentinės valdžios?
Tadai, aš nesiplėsiu, tik keli tokie paprasti pastebėjimai:
a) dėl reklamų nė kiek neprieštarauju, tedraudžia į valias.
b) Lankiausi teatre būdamas vaikas ir paauglys, būdavo metų, kai išžiūrėdavau ištisą dramteatrio repertuarą. Nė karto nemačiau geriančių tetų ir dėdžių. Užaugęs net nustebau, kad ten yra kažkur išgerti. Tai čia toks smulkus pastebėjimas tik tarp kitko.
Aš nevartoju visiškai jokio alkoholio 10 metų. Pradžioje pradėkim nuo beletrizuotų demagogijų apie saikingą vartojimą ir tai, kaip alkoholis sveika:
“Juk dažnai kartojama, kad sušalus reikia i arbatą įsipilti brendžio, aluje yra vitaminų, o raudonasis vynas – sveika širdziai. Naftoje irgi yra žmogui naudingu mikroelementų, bet juk nepuolam jos gerti.” Aš nelyginu ir nepeikiu gerenčiųjų, bet man “sakingas vartojimas” skamba panašiai demagogiškai, kaip palyginimas su nafta.
Tai yra, *aiškinu nesuprantantiems* man kelia tarpvalstybinį/tarpkontinentinį juoką saikingai vartojantis, lygiai taip pat, kaip abstinentai, kurie elgiasi nelogiškai ir aiškina vargšiukams saikingai geriantiems, ką jiems gerti.
Bet. Man patinka totalus visuomenės švietimas alko klausimais. Man patinka pamatuotos priemonės: totalus alko reklamos draudimas TV, radijas, spauda. Baudos tėveliams, kurie neprižiūri savo nepilnamečių atžalų. Šlaistosi kur nors jaunimelis, policininkėliukas patikrina vargšiuką nepilnametį su pormilytėmis ir išrašo jo tėveliui baudytę. Pradžioje visai nedidukę. Tėvelis užsiputoja, nes jis prijaučia saikingam ar ne visai saikingam vartojimui. Tuomet išrašoma dar vieną baudužė už nepilnamečio nepriežiūrą ir girdimą. Ir pasibaigia jaunimėlio gėrimai. Čia viena. Antra, totalus banas nieko neišprendė dar niekur (kiek man žinoma). Todėl, akcizai ir kainų kėlimas yra variantas. Už pilstukų varymą – baudos 10 kartų ar daugiau lai kyla. Vėlgi pamatuotai. Trečia, tie, kurie teigia, kad problema yra ne saikingi smaguriautojai/kultūringieji alkoholio suvartotojai, o mėlynanosiai barygos/chroniukai/kaimas-lašiniai – tie perveda rodykles nuo savęs, tartum jie ne prie ko – juk yra didesnė problema. ANIE, kažkur Naujoj Vilnioj, kažkur prie Varėnos kaime, kažkur ten. Tie yra ne probleminiai – tai sunkiai/beveik neatitaisomi atvejai. Ir jų gelbėjimu užsiimti kultūringieji vargu ar norės…
For starters. Aš pilnas idėjų, bet tingiu rašyti, nes jau vėlu.
@Law – cha cha cha, su baudavimu tai prajuokinai :D
Būtent tai, ką reik tvarkyt ir siūlai dar labiau paskandint :D
Korupcija ne tame, kad už greičio viršijimą pasiūlai susitart, o tame, kad tas policininkas išmokytas nematyt komisaro sūnaus, seniūno, rimto biurokrato ar verslininko girtų važinėjimų.
Ir tai policijai reikės įvykdyti statistiką apie nubaustus „tėvelius“? :D
Jo jo, baudomis tik ir įveiksim :D
Baudos už emigraciją irgi padėtų :D
Baudų baudų baudų! Ir dar tegu policija vaikšto po namus su alkotesteriais :D
Ryskios protavimo problemos. Gal tokiems tikrai geriau butu numirti nuo alchogolizmo.
Kodel pvz. saikingai, vartojanciu, bet nemaziau pasvinkusiu pilna landyne vadinama kavine, o ne pvz. landine kurioje galima ir kavos gauti. Kodel pavyzdziui uzejes i kavine, kavos ir noredamas kiek ilgiau pasedeti tureciau buti patenkintas pasibjaurejimu kuri neisvengiamai sukels kokia saikingai ikalusiu, stugaujanciu ir besistumdanciu piemenu, ar neestetiskai pasvinkusiu, bet ramesniu vyresnio amziaus saikinguju. Kodel tureciau buti patenkintas atejes i koncerta, ar spektakli ir aplinkui matydamas zujancius neplauta alude atsiduodancius ‘kulturos’ gerbejus. Apie paršides kuriomis pavirto dauguma gardiniais aptvertu pjankes festivaliu kuriuose dar kai kas ir koncertuoja nera net ka kalbeti. Laukine sporto varzybu aplinka isplito i erdves kuriose jai nevieta ir dabar visomis isgalemis siekia issilaikyti pozicijose. Apskritai tiek, kad jau matosi isgeres zmogus atrodo slyksciai ir tikrai nenoreciau ju matyti ten kur man tenka lankytis.
sGs,
yra žiaaauriai paprastas sprendimas tavo problemoms – nesilankyk ten, kur kiti geria. Bet juk nebebus dėl ko nervintis, ane?
Ir rekomenduoju apsilankyt nors vienam festivalyje, nes matyti, kad gyvenime nebuvot, tik visokių Dailidžių video persižiūrėjot. Kaip anykštėnui, siūlau Velnio akmenį – pažiūrėsim, ar tada atstovėsit už savo teiginį “gardiniais aptvertu pjankes festivaliu”
Vel kalbat nesamones.
Nesilankau. Visas vietas kur didele tikimybe sutikti laukinius idijotus, kurie dar ir pavepe apeinu lanku. O butu visai neblogai retkarciais uzsukti ir i tikra kavine. Gal kur ir yra tokia. Apsilankyti megiamo atlikejo koncerte ir isvengti susitikimo su mineta publika misija neimanoma.
Kaip tik po apsilankymo velnio akmeny ir dar keliuose platesniam ratui orientuotuose renginiuose pakeiciau propogandistu ipusta nuomone apie tai kokia gera ten tvarka. Snukiu dauzimo – zinoma kad buvo, bet matyti neteko, o stai nepasvinkes bent vienas jeigu ir praejo pro sali tai nepastebejau.
Siaip tai problema ne mano, problema pirmiausia jusu, tik paskui jau kaip pasekme ir mano. Suprantu, kad tiek metu su pasimegavimu cepsejus suda taip lengvai is jo neislipsi. Vaizdingai kalban dar nesutikau sudgrauzio kuris sakytu koks sudinas uzsiemimas ji grauzti. Atvirksciai. Visi tokie draugiski, cepsi apsilaizydami, moja, kviecia prisideti ir niekaip nepajegia suprasti, kad tai ne zmoniu uzsiemimas, stebisi ir kvailiais laiko tuos kurie atsisako. Kito kelio tiesiog nera. Arba po truputi kapstysites is tos kvapnios mases, arba mirsit kirmelemis gyvenima nugyvene.
Tekstas gavosi lyg jusu asmeniui, istikruju tai taikau visai sitai chebrai.
Pirma, cituoju: ” @Law – cha cha cha, su baudavimu tai prajuokinai :D ”
Ar mes pažįstami, kad tamsta mane tujinat?
Antra, pas poną, matyt, su tekstu suvokimu ir interpratacijomis rimtos bėdelės, cituoju:
“Korupcija ne tame, kad už greičio viršijimą pasiūlai susitart, o tame, kad tas policininkas išmokytas nematyt komisaro sūnaus, seniūno, rimto biurokrato ar verslininko girtų važinėjimų.”
Prie ko čia greičio viršyjimas ir alkoholis? Aš apie tai nieko nerašiau. O jūs brendant nuo alkoholio į greičio viršyjimo ir korupcijos samplaiką. Aš apsiribojau tik alkoholiu. Apie pastarąjį diskutuokim. Bet jei tamsta, nori diskutuoti apie baudų veiksmingumą įpindamas automobilių problematiką. Stabtelkim ir čia, bet tik trumpam. Praktinis pavyzdys iš Šeškinės daugiabučio kiemo. Aš automobilį turiu. Žinau, kad statymas vakarop yra “pain in the ass”. Taigi, statyti ant šaligatvio pagal KET – negalima. Valio. Tik ant jo nuolat stovėdavo po ~ 10 automobilių. Kažkam iš kaimynų trūko kantrybė. Ir dabar ant pievutės ar ant šaligatvio pamatyti automobilį galima gerokai rečiau. O kaip tamsta galvoja kodėl? Todėl, kad maždaug du mėnesius, o gal ir daugiau baudavo visus pasistačiusius. Vis matydavau užkištus lapelius dėl baudavimo. Ar dabar būna ant šaligatvio automobilių? Taip būna, bet pavieniai atvejai. O kartais gražu žiūrėti – nei vienos. Baudos veikia. Ir nereikia lia lia.
Toliau, cituoju:
“Ir tai policijai reikės įvykdyti statistiką apie nubaustus „tėvelius“? :D ”
Prie ko čia statistika? Jei policija apsikrovus darbu, tai kiekvienam kieme po policininką statyti aš nesiūliau. Tam nėra nei išteklių, nei žmonių, nei laiko. Jei tamsta nesuvokia, kad yra “KEY” vietos, kuriuose renkasi “auksinis jaunimėlis”, vis dar kalbu apie nepilnamečius. Čia nereikia išspręsti problemos per parą ar metus. Ją reikia spręsti.
Cituoju toliau:
“Baudos už emigraciją irgi padėtų :D ”
Ironija man patinka, tik ar nepajėgtumėte išplėtoti savo minties mažumėlę? Kam suplakti emigracija. Jūs jau greičio viršyjimą paminėjote. Dar ir emigracija atsirado. Gal apsiribokim tik alkoholio problematika? Ar tai per daug sudėtinga? Juokauti galima ir aš už, tik šį kartą man įdomiau racionali diskusija, kurios deja aš nematau, išskyrus kelis komentarus ir tinklaraščio autoriaus mintis.
Na ir paskutinė citata:
” Baudų baudų baudų! Ir dar tegu policija vaikšto po namus su alkotesteriais :D ”
Ironija vėl, netgi lozungai, puiku. Tik jūs nepatikėsite – baudos veikia. Jūs nesuvokiate, kad nereikia po namus, kiemus ar butus vaikščioti, juk yra mėgiamos nepilnamečių susibūrimo vietos, kuriuose jie vartoja. For starters. Aš žinau. Pats buvau nepilnametis, kaip ir tamsta. Tik nežinau ar būdamas nepilnametis tamsta vartojo alkoholį, nes aš taip – šneku iš patirties ir šneku apie Vilnių.
@law cha cha cha tujomis per gyvenimą nieko nevadinau, „law“ yra vienaskaita ir man akyse nesidvejina :D
Tavo pavyzdys rodo, kad ir policija neveikia ir baudos neveikia :D
Kaip dažnai į realybę nusileidi? :D
Kai tavo pievelė buvo mašinomis užkišta – jau tuo metu buvo galiojančios baudos, dirbo policija ir netgi netoli tos pievelės bent vienas policininkas gyveno. Ir ką? Veikė baudos? :D
Policija? :D
Veikia kontrolė: šiuo atveju skundai.
Nu bet ačiū, juokinga buvo šitaip išverstą argumentą skaityt :D
Vilnietis, išsilavinęs, protingas, turi gerą darbą ir realybę suvokia atbulai – standartinis portretas. Dar pridėkim panieką „runkeliams“, agresyvią neapykantą bomžams, (jei tie nėra fiziškai stipresni) ir gaunam puikų „vidurinės klasės“ atstovą ;)
Nereik pirštų į kaimus ar miestelius rodyt, ir miestuos geria taip pat sėkmingai. Ko daugelis nesuprantat, ypač jei neturit artimoje aplinkoje gerenčių tai, kad jiem visiškai vienodai ką ir už kiek gert. Kasdieniniai maxima’os trupiniai: tėvas sako sūnui “nu šiandien alaus nepirksiu jau savaitę kaip negeriu”; vaikas prie kasos prašo tėvo nupirkt šokoladą už <1€, tėvas pasidėjęs 4 bambalius ant prekystalio sako "neužteks pinigų"…
Tiesa sakant, visi valdžios planai daugiau mažiau su mintim "davai pasidarom valstybinius alkoshop'us ir pastatom savo žmones babkių įsisavinimui", o kitų versų žlugdymas ir protu nesuvokiami draudimai tik godumo išraiška.
Norint spręst alkoholizmo problemą reik užsiimt švietimu, padirbėt prie pagalbos ir gydimo programų, bandyt bendradarbiaut su TV, radiju bei spauda kurie galėtų transliuot/spausdint socialines reklamas, pranešt apie pagalbos linijas, artimiausias pagalbos/gydimo įstaigas. Kol apie tai nėra kalbama ir tai neadresuojama gerenčiam žmogui, tol situacija tikrai nepasikeis…
Po truputį darosi aišku, kad visas šis alkoholio “pažabojimo” vajus yra tik didelės blaivininkų revanšo šansas nuo pačių savęs paslėpti alkoholio butelį, kuris ir sukėlė tą asmeninės blaivumo priežastį. Man, kaip žmogui, kuris sugeba saikingai alkoholio pavartoti vos kelis kartus per mėnesį yra labai nemalonu jaustis traktuojamam kaip kažkokios galvijų bandos dalimi.
Man labai keista, kad politikai patekę į seimą, naudodamiesi reklamos kanalais (plakatais, lankstinukais, tv, radijju, internetu ir t.t.), nesuvokia, kad ta pačia reklama ir galėtų efektyviausiai pakeisti žmonių nuomones, nuostatas ir susiformavusias tradicijas (pastarasias ne taip jau greitai). NEREIKIA jokių draudimų, tik sąmoningumo, kad pasitelkus reklamą (o tiksliau propagandą) gali pasiekti labai daug! Galima pagalvoti, kad diržus segtis automobilyje pradėjo tik dėl to, kad baudos negautų, kad policija daugiau pranešimų apie vairuojančius neblaivius asmenis gauna tik dėl to, kad “kaimynas” tik ir svajoja, kad tave nubaustų.
Mano receptas: mažiau draudimų – daugiau PR, propagandinės reklamos ir kritinio bei loginio mąstymo ugdymo (mokyklose ir darželiuose).
Ok, pradėkim, scaniagti.
Cituoju:
@law cha cha cha tujomis per gyvenimą nieko nevadinau, „law“ yra vienaskaita ir man akyse nesidvejina :D
Ironija aš suprantu. :) Cituoju tamstos: “prajuokinai”. Prajuokinai implikuoja “tu”. O law tai slapyvardis, slapyvardžiu aš pasivadinęs ar ne, nereiškia, kad mes pažįstami. Ir dar tai nereiškia, kad reikia vartoti daugiskaitą ar vienaskaitą. Priimta su nepažįstamais visuomenėje kalbėtis pagarbiai, kreipiantis Jūs. Mes juk ne angliškai bendraujam, ar ne? Bet argi man reikia aiškinti žmogui tai viską suprantančiam, tik ignoruojančiam elementarias mandagumo normas? Panašu, kad ne – bet aš prisiverčiau.
“Kaip dažnai į realybę nusileidi? :D”
Retorinis klausimas, nereikalaujantis atsakymo.
“Kai tavo pievelė buvo mašinomis užkišta – jau tuo metu buvo galiojančios baudos, dirbo policija ir netgi netoli tos pievelės bent vienas policininkas gyveno. Ir ką? Veikė baudos? :D Policija? :D Veikia kontrolė: šiuo atveju skundai.”
Veikė ir veikia baudos. Skundas yra proaktyvus veiksmas, kaip dabar populiaru sakyti. Taigi, mano siūlymas proaktyviai elgitis su vartojančiais vaikigaliais-nepilnamečiais yra pamatuotas ir racionalus. Norimi rezultatai neretai pasiekiami veiksmu. Kad ir ne visai maloniu (bauda), visgi veiksmu.
“realybę suvokia atbulai”.
Konkrečiai ką suvokiu atbulai? Paaiškinkite, prašau.
Įdomiausia manęs dalis laukė pabaigoje:
” panieką „runkeliams“, agresyvią neapykantą bomžams ”
Kuo remiantis priėjote tokios išvados? Dedukcija tikrai nesinaudota. Pasinaudota prielaida, tik nesuprantu kuom remiantis?
Aš laikausi neutralios pozicijos kol manęs neliečia asmeniškai, kai pradeda liesti – pozicijos pasikeičia. Tačiau su mėlynanosiais-raudonskruosčiais-aromatingaisiais amenimis lygiai taip pat diskutuoju kreipdamasis Jūs, kol nėra asmeniškumų ar sakykim turtingos totoriškos leksikos žemiau bambos. Antraip diskusija pasibaigia ar pereina į nejaukią fazę.
Bet grįžkim kur pradėję, prie alkoholio ir pastarojo problematikos. Paklausiu kitaip ne ar yra problema su alkoholiu mūsų visuomenėje, o ar nematote, kad galima sumažinti skaičių vartojančių ir tai atneštų, labai tikėtina nemenkos naudos: tiek kalbant apie sveikatą ir čia išleidžiamus išteklius, tiek apie buitinius konfliktus, tiek apie pasikarščiavimus gerai užvartojus kaime/mieste, tiek lengvus “didvyriškus poelgius” ir t.t.
Gerb., Mindaugai.
“Galima pagalvoti, kad diržus segtis automobilyje pradėjo tik dėl to, kad baudos negautų, kad policija daugiau pranešimų apie vairuojančius neblaivius asmenis gauna tik dėl to, kad “kaimynas” tik ir svajoja, kad tave nubaustų.”
Keisti požiūrį/tradicijas visada nelengvą – neretai reikia kardinalaus, nemalonaus veiksmo – kad suprastum žmogus, ką darai ne taip. Visuomenė pradeda diskutuoti kelia klausimus, svarstymus ir taip sprendžiamos problemos. Bet baudos tai radikali ir tikriausiai nedaug kam nepatinkanti priemonė – tik ji priverčia susimąstyti, tą dalį, kuri nenori mąstyti ar mano, kad mąsto. Štai ir viskas. Tai tarsi kontrastas, kuris nemaloniai pažadina. Kaip žadintuvas rytais, bet jis reikalingas. Vėliau į žadintuvą pradedi nekreipi dėmesio, jis netrukdo – o atvirkščiai – padeda.
Suprantate, be draudimu ir radikaliu pavydžių kartais neišeina. Kodėl propaguojančios užsisegti diržus ar neviršyti greičio reklamos, neretai su žiauriomis potekstėmis būna? Jos sukelia emocijas/daugiau konstrastuoja su pilka nūdiena/apeliuoja į negatyvias pasėkmes/galiausiai priverčia susimąstyti.
@law – žr. aukščiau
Ponas Kleckai, FB netyčia užėjau malonią jūsų “diskusiją” su tokia Lidžita (žinot, kaip kartais FB netyčia pamatai kažką ne visai į temą). Tai noriu tik pasakyt, ne jūs pirmas, ne jūs ir paskutinis. Ji labai dažnai mėgsta pasidalint bet kuo, kas atitinka jos pasaulėvaizdį visiškai nesukdama sau galvos kiek tas teisinga, kiek neteisinga ir kiek tai gali būt melagingiausias šmeižtas. Ir ji niekada dar neprisipažino, kad tas yra blogai, kai tai būtų prieštaravę jos įsitikinimams. Nors kitus dėl to labai mėgsta pakritikuot.
Kažkada skaitydavau jos blogą, kol šitas itin pradėjo akis badyti.
Valdai, žinau Lidžitos situaciją. Irgi anksčiau sekiau jos blogą. Žmogus stipriai pasikeitė, nieko nepadarysi :)
Jau 7 metai negyvenu Lietuvoje bet dabartine alkoholio diskusija stebiu gana aktyviai nes asmeniskai galiu palyginti situacija is istatymu puses labai koncervatyvioje Svedijoje (vyriausybines parduotuves, net alus nuo 20 metu), ypac liberalioje Vokietijoje (alus nuo 16, “nacnykeliai” atviri visa nakti) ir gimtojoje Lietuvoje (kaimu kaime po nepriklausomybes paskelbimo ir studentiskame Vilniuje). Vienintelis dalykas ko daulelyje straipsniu/blogu ir pan pasigendu bet radau cia siek tiek paknibineta tai realios alkoholio vartojimo priezastys Lietuvoje.
Nezinau kiek is jusu esate uzauge posovietiniame tipiniame kolhoziniame kaime bet is musu gatves 1990uju pradzioje gyvenusiu 15-20 jaunu seimu su vaikais nei vieno alkoholiko neturejo tik 2-3 namai ir esu laiminga kad vienas is ju buvo mano. Pagrindines preizastys ir jos daznai matomos ir cia narpliojamame miestieciu gerime yra ilgos seimomis tesiamos tradicijos kurios gal pasikeite nebent tuo kad jei 1995 gimtadienio sventeje stikliukai buvo kilnojami baltos tai dabar daugelis “kulturingai” atsidaro 4 butelelius prancuzisko vyno. Taciau dar nemaciau nei vieno straipsnio kuris narpliotu alkoholizmo problema ypac kaimuose/miesteliuose ir ja pradetu kapstyti nuo 1990 kai 60-70%+ zmoniu per kelis trumpus metus neteko pajamu, darbu, saves realizavimo ir tiesiog prarado nora toliau kapstytis o dar pridekime kad sviesi sajudzio vizijoje daugelis tikrai nemate fabriku zlugimo, “berniuku” karu ar 1000%+ infliacijos. Tai tuometiniu 30-40meciu karta kuriu vaikai, (dabartiniai daznai ir emigruojantys 20-35meciai) uzaugo matydami geriancius ir gyvenimo prasmes nematancius tecius, kaimynus, seimos narius, klasioku tevus..
Mano gimajame kaime kai kuriuose namuose auga jau 3 alkoholiku karta kuriu vieninteles pajamos yra arba pasalpos (ypac populiarios anksciau budavo “gimdau kasmet”) arba is norvegijos/airijos etc nereguliariai griztantys seimos nariai. Turbut butu per daug tiketis kad kuri nors is vyriausybiu i valstybines problemas pazvelgtu is platesnes ir strategines puses, kur zemi atlyginimai, augancios kainos, emigracija ir jau 25 metus trunkanti siokia tokia negydoma valstybine depresija ir zemas saves vertinimas susijungtu su alkoholizmo problema, uzimtumo skatinimu ir provincijos tustejimu.
Is kitos puses, po daugelio skandinavijos sostineje praleistu savaitgaliu galiu drasiai teigti, kad turbut nedaugelis krastutinai koncervatyvaus isstatymo siulytoju yra prisiziureje 40+ metu kostiumus vilkinciu ir gatvese 23.00 nuo stipraus padauginimo ziaugsinciu svedu ar zino apie “juodaja” alkoholio importavimo statistika, kai kiekviena seima is tarptautiniu keltu, skrydziu ar tos pacios vokietijos/danijos parsiveza gerimu visiems metams. Nera paslaptis Svedijos ekonomikoje ir ta kad kiekvieno menesio (algos ten mokamos apie 24 diena karta per men) pajamos skaiciuojamos savaitemes ir po valstybinio algadienio barai luzte luzta nuo “as nusipelniau 5-6 longdrinku po 16 euru” svedu.
Kaip pavyzdi Lietuvos alkoholio problemai spresti as siulyciau pasiskaitineti Protugalijoje heroino vartojimo prevencijai 90sais naudota praktika, kuri ypac pasiteisino be draudimu ir salyje visu narkotiku vartojimas yra dekriminalizuotas iki siol. Pasidoro vienintelis dalykas kurio reikejo daugeliui zmoniu buvo darbas, pastovios pajamos ir tiesiog noras ir realios galymybes gyventi geriau.
Gal but ivestos mokesciu lengavos mazoms ar periferijose besikuriancioms imonems issprestu daugiau socialiniu ir kitu problemu nei draudimai ar seimo nariu grumojimai.
cia vis dar stumdo vonios druska :D
Turiu pora komentarų dėl įvardytų “minusų”:
“Didžiausi abstinencijos minusai: socialinio gyvenimo apnykimas bei nesugebėjimas fiziškai atjungti įtampos smegenyse. ”
1. Jei didžioji dalis socialinio gyvenimo tik baruose/kavinėse ir jame privalo dalyvauti alkoholis, tai man gaila būtų turėti tokį socialinį gyvenimą.
2. ” jei jūs galite atsijungti nuo ilgos darbinės rutinos tiesiog pamedituodami ir neapsvaigindami savo smegenų cheminėmis priemonėmis – reiškia jūs nedirbate įtempto darbo”. Išmokit po to “įtempto” darbo “išsijungti” vos tik uždarius už savęs ofiso duris, ir nereikės jokio svaiginimosi :)
sofistinio alkoholiko bandymas pasiteisinti kodėl jis geria ir kodėl tai yra gerai. o išsireiškimas “Žmonėms, sakantiems, “O kam išvis svaigintis?” tegaliu pasiūlyti eiti pasitikrinti galvą” skamba kaip degraduojančio žmogaus, nesugebančio rasti racionalesnio būdo atsipalaiduoti, bet galvojančio, kad jis normalus, nes elgiasi kaip visi jo pažįstami. bet nieko tokio, konformistas-alkoholikas yra norma šitoj visuomenėj.
Pirma tegu išmoko žmones gydytis ligas, o tada uždraudžia gerti… Bet puikus straipsnis!