Vėl pinigai. Man ši savaitė – kažkoks pasipiktinimo valdininkų sprendimais laikotarpis. Anksčiau nusispjaudavau, bet dabar kažkaip užkabina blaivaus proto kamputį. Siūlau pasižiūrėti vaizdo įrašą:
Šiame vaizdo įraše pasakojama apie kažkokio tai kaimo policininką, kuris dirba važinėdamas dviračiu. Važiuoja į kasdešimtą iškvietimą, nes nespėja. Nebemoko vaikų, nes nespėja. Kodėl? Nes benzino darbo automobiliui užtenka tik pusei mėnesio.
Antra istorija, kurią noriu susieti su pirmąja – lietuviškasis festivaliukas „bytūgether“. Aš jau trečius metus nesuprantu, kodėl reikia remti komercinį festivalį, kuris praktiškai neduoda jokios naudos. Ir niekaip nesuprantu, kodėl jis turi būti remiamas mūsų pinigais. Nesuvokiu, kaip toks komercinis renginys, kur bilietų kainos kaip aukšto lygio užsieniniuose festivaliuose, neišeina į pliusą? Kur jie deda tuos pinigus ir kiek jų praplaunama? Trejus metus kankina mane šie klausimai. O šiais metais išvis pikta, nes šis festivaliukas gavo paramą – 780 tūkst. litų – IR VIS TIEK jie nepatenkinti, nes nori 2 mln. Naglumas neišpasakytas.
Taigi, susiejame abi istorijas ir truputį paskaičiuokime. Šiuo metu 1 litro benzino kaina – 3,5 lito. Viską padalinam, gaunam 222 857 litrus benzino. Tarkime, kad per dieną tas policininkas sunaudoja apie 7 litrus benzino (didelių atstumų važinėti nereikia). Taigi, išvados – tas vargšas minantis pedalus pareigūnas už „be2gether“ atiduotus į balą išmestus pinigus galėtų savo automobiliu normaliai patruliuoti 89-erius metus!!! Vietoj 3 dienų komercinio festivaliuko turėtume 89-erius metus saugų kaimelį. Kas svarbiau?
Mano matematika dar atrodo nešlubuoja :) Nes pamatęs tokius skaičius, šiek tiek nustebau. Vienas kabliukas – „be2gether“ parėmė Vilniaus savivaldybė, ir kodėl tai daryti turėjo jie, aš visiškai nesupratau. Tačiau visus pinigus vis tiek iš tos pačios balos semiam, tai koks skirtumas. Na, ir kad būtų įdomiau, paskaičiuokim, kiek tas pareigūnas galėtų patruliuoti, jei Taize susitikimui skirti pinigai būtų buvę skirti kilnesniems ir reikalingesniems tikslams:
300 tūkst. litų, 85714 litrų, 7 litrai per dieną (grubiai) – 35-eri metai. 35-eri metai saugumo kaimelyje vietoj 3 dienų Bažnyčios renginuko. Kas svarbiau?
dirbau praeitais metais b2g. Kaip ir dar keletas tavo blogo skaitytojų ;) gaila dabar neturiu laiko, bet prižadu prisėsiu apie tai padiskutuot! keisčiausia, kad tu visada pakankamai tiksliai visus ironizuoji ir darai pastebėjimus iš daug sričių lietuvoje, bet šitas mane nustebino. Nes virtuvę žinau ir mane nervina net tokie straipsniai kaip šis… :/ iki!
neneigiu, kad virtuvė ten gali būti smagi, ir kad gerai nusiteikus festivalis irgi smagus bus. juk gerų atsiliepimų apie jį šimtai. tačiau netikiu, kad toks festivalis neišeina į pliusą – ir kam tada jį daryti, jei iš kažkur pinigų reikia? mano nuomone komercija yra komercija, darai kažką už pinigus, tai būk malonus, išsisuk su tuo, ką turi :) tiesiog pas mus visi labai mėgsta plauti pinigus, tai štai jų ir pritrūksta.
Apsaugos policijos darbuotojai regionuose (viename tai tikrai) į mėnesio pabaigą iš savo kišenės perką benziną, kad galėtų patruliuoti… Ir tai jau ne dabar, kai krizė, o jau nuo anksčiau. Apie tai sužinojai prieš kokius 2 metus. Graudu.
aš tai kitokią istoriją girdėjau viename regione – stabdo pažeidėjus ir ima kyšius, o iš kyšių perka benzą. o graudžiausia tai, kad aš visiškai tam pritariu, nes ką daryt?
Dėl policijos ir Be2gether, tai labai geras pastebėjimas. Dėl to visiškai sutinku. Visgi Taizė, manau, šiam kontekstui netinka, nes nėra kasmetinis Lietuvoje vykstantis renginys ir šie metai iš esmės tapo garbe Vilniui. Be to, ir reklama šaliai buvo didelė, o renginio tikslai anaiptol ne komerciniai (kaip Be2gether).
Beje, apie tai, kad iš Be2gether šiais metais nelabai ko tikiuosi, vakar rašiau savo blog’e: http://kernius.net/muzikos-festivaliai-be2gether-vs-heineken-opener-2009
yra tiesos tavo žodžiuose, nekomercinis renginys ir reklamuojantis, o bet tačiau vis tiek pinigai išleidžiami ne tokiam svarbiam tikslui. jaunimas pramogauja, o tuo tarpu policija kaimus nuo vagių saugo dviračius mindami.
Dar galima būtų paskaičiuoti, kiek pinigų buvo paleista į dangų per naujamečius fejerverkus, kurie – pati mačiau – nebuvo tokie įspūdingi, kaip buvo žadėta. Už juos galima buvo ir policininkams benzinui pridėti, ir dabartinių bedarbių pašalpoms atsirastų daugiau pinigėlių, ir tėveliams, iš kurių buvo atimti vaiko maistpinigiai… Tokių į kosmosą paleistų didelių sumų Lietuvoje labai daug. O paskui iš valdžios girdime: vajėzau, sunkmetis, tauta turi susiveržti diržą.
reportažas,tai kaip visada – nieko naujo, apgailėtina ir tiek.. bet tavo paskaičiavimai tai… C’MON! gali nuo bet kur imt ir pradėt skaičiuot, tai nedaro tavęs statistiku! (?)
linkiu aš tau mažiau pinigo sapnuot.
bobute, super pastebėjimas! woohoo, skaičiuojam – 343 metai važinėjimo ir saugaus kaimo!!! :))
doh, kai pagalvoji. nu šikna :)
beje, dėl vaikų maistpinigių – ar soc. remtiniems jie atimti? nes aš dar pamenu, kaip pats maitindavausi kaip soc remtinas (na, toks ir buvau). o tas iškrypimas, kad VISI pradinukai gaudavo nemokamą maitinimą – tai čia man socdemų padlaižiavimo išmislas. tai nesąmonė ir tikriausiai pati supranti, kad daugumai tų pradinukų pašalpų tikrai nereikia/nereikėjo.
nassa, nesinervink :) kaip tik kalbėjau su drauge, kodėl pradėjau rašyti blogą. visada galvojau, kad neturiu kur išlieti minčių (dažniausiai burbesių), o dažnai norėdavau, kad jas išgirstų ir kiti, nes kartais neblogų idėjų kyla. tai štai ir rašau.
o įrašo vinis šįkart yra vaizdinys, kaip dėdė policininkas 89-erius metus važinėja už b2g pinigus :)) gi smagu taip paskaičiuot :)) tik tikrai bėda kažkokia – tie pinigai vos ne svarbiausias dalykas tapo šiom dienom. tikriausiai savų nebeskaičiuoju, tai kitų užsinorėjau paskaičiuot.
bybtugeder (arba būktugezas) kažkokia pornografija. pasiima tokius pinigus ir dar iš žiūrovų nutręšia po belenkiek pinigų. nepatinka man tokia politika anei pro kur. todėl šį festivalį visiškai ignoruoju. aš net minties iki šiol nesuprantu to festivalio… :/ o sunkmečiu tie pinigėliai juk gali būti visai kitaip ir protingai panaudojami. negražu skaičiuoti svetimus pinigus, bet kai matai prieš akis tokią neteisybę, tai negali likti abejingas…
As tave pradedu gerbti kaip zmogu uz vis aktualesnius ir taiklesnius irasus..
Katine, ačiū :) malionu :)
siesta, apie b2g lygiai tokios pat mintys. vos ne identiškos :)
Sorry bet tikrai ir as nesuprantu kam reikalingas b2g toks remimas, nes ten jie bapkes daro is visko kas juda ir nejuda. Savanoriavau pernai ir maciau is vidaus ten viska :) nesakau smagu buvo , bet smagu buvo del to , kad kompanija savanoriu buvo gera , o ne del to, kad organizatoriai del to pasistenge.
mm… O dar šiandien per kažkurios televizijos žinias sakė “valstybei verkiant trūksta lėšų”, todėl jie nebekompensuos nuostolingų traukinių važiavimų. Tai vat taip vat ir verkia valstybė pinigėliais į balas…
Bytūrgeva nėra toks festivalis, kurį reikia remti. Ne visiškas šūdas, bet kodėl už mano babkes jį remia, kai aš neturiu net menkiausios galimybės ten patekt, nesuprantu šito. Ir dar kokios kainos būna į festą?
Taizė visiškai kitas renginys, kuris tikrai neįsipaišo kartu su bytūrgeva, o policininko pavyzdys, man rodos nelabai vykęs, nors mintis paprasta – dabar tikrai yra svarbesnių sričių nei byturgeva.
Mano žinomas brangiausias open air LT buvo MJR, bet jis vertas tų babkių.
Paskutinė mintis – piketuoti dėl byturgevos, kelti suirutę, ginti teisę į savo pinigų panaudojimą.
Bytugever, fejerverkai, valdovų rūmai, Bjork koncertas (mėgstu ją, bet nematau reikalo remt iš visų mūsų pinigų jos koncerto), Teizė (kaip ir apskritai visas bažnyčios rėmimas) ir t.t. ir pan. Tokių pavyzdžių galima rast daug. Bet kaltint dėl to mistinę “valdžią” nevertėtų – nieks mums jos su parašiutų ant galvos nenuleido. Patys išsirinkom ir ne pirmą kartą. Žmogeliai ateina į valdžią, prisidirba, o tautiečiai juos vėl išrenka. Tai ko mes norim?
Geriausias pilietiškumo pavyzdys būtų, jei žmonės prieš žymėdami rinkimų biuletenį tiesiog imtų ir prisimintų ką vieni ar kiti veikėjai nuveikė. Dėja tai greit pamirštama. Visi paburba, padejuoja, o po metų, o kitų – vėl balsuoja.
Bet kalbėt apie tai reikia. Geras straipsnis.
Gal ir nėra visiškai į temą, tačiau buvau nustebęs kai kažkurią dieną atsivertęs Murakami knygos Dansu… lietuvišką vertimą pamačiau – “Leidinį rėmė Lietuvos kultūros ir sporto rėmimo fondas”. Aišku smagu, kad fondas rūpinasi, jog lietuvius pasiektų kokybiška literatūra. Tačiau nejaugi tokios knygos neįmanoma išleisti be mokesčių mokėtojų pinigų? Suprantu, jeigu mes būtume visiška “tundra” ir neskaitytume jokių knygų, tai būtų būdas mus “šviesti”. Arba jeigu knyga būtų – “Pražuvę Lyvių kaimeliai ir Lietuvos paveldas juose”, – tai nebūtų perkama knyga, tačiau jos reikšmė Istoriografijai ar bibliografijai ar dar kam nors būtų didelę. Bet Murakamis? O kodėl ne Astrid Lindgren?
šauniai, Mykolai!
Gaila, kad mūsų piktinimosi nieks į galvą neima:)
Zibaila, aš ant tam tikrų politikų ir neburbu. burbu apskritai ant valdžios, nes mūsuose įprasta tokias nesąmones daryti, plauti pinigus ir etc. aš štai ant to burbu, ant tokių tradicijų.
komentare – geras pastebėjimas. o ir murakamio knygos gi po 50 litų kainuoja, kas tikriausiai tėra penktadalis savikainos…
O aš nesutinku, kad sunkiu metu reikia gyventi VISAI be didesnių kultūros renginių ir švenčių, nes tai labai reikalinga dvasiai. Bet labiausiai mane piktina pinigai švaistomi “patriotiniam jaunimo auklėjimui”(neseniai skaičiau, kad už juos interneto svetainių prikurs, kurių niekas nelankys) ir visokiems kitiems popieriniams auklėjimams ir ugdymams, drąsios Lietuvos įvaizdžio kūrimui (kaip per kelis kartus kūrė tą emblemą ir nieko gero nesukūrė) ir pan. Buvo iššvaistyta krūvos pinigų ir nieko nepasiekta.
ezerosala, niekas ir nesako, kad reikia gyventi be renginių – tačiau kodėl valstybė turi remti komercinius renginius? štai kur klausimas. jei remia mano sumokamais mokesčiais, aš visai pageidaučiau į tą renginį patekti. o bet tačiau – neįmanoma.
o drąsios lietuvos kūrimas tai nuo pat pradžių buvo fiasko :) matėsi, kad ten kažkoks neaiškus projektas.
‘drąsi šalis’ man irgi kažkas nesuvokiamo ir netinkamo atrodė, kai išgirdau. tai (ir dar daug kitokių LT projektų, planų, bandymų) yra noras peršokt neišspręstas problemas, patirties, gebėjimo teisingai nuspręsti stygių ir elgtis lyg niekur nieko – pradėt naują, er, šalies gyvenimą. drąsi šalis. jėzau.
donskis vieną kartą pasakė: taip, išspręst bėdas / pakeisti valdžią tinkama įmanoma. bet tai turėtų būti savižudžio(-ių) iniciatyva.
čia jau kalbu apie viską kartu – švietimą, pinigų panaudojimą, policininkus su dviračiais, etc etc.
viskas taip keblu :|
aš va čia gal ‘Komentarui’ noriu atsakyt, bet irgi apskritai šia tema.
Kodėl Murakami remiamas? nes taip, vien tik pirkdami mes nepadengiam kokybiškų knygų išleidimo. ir dažniausiai, vertinga literatūra yra remiama fondų. (kiek viso kito kičo mėšlo mes išleidžiam, kuris net nevertas- t.y. visokios šūdknygės ar žurnalai??? – čia jau kitas klausimas). bet knygų, geros literatūros (!) leidybą turi skatinti valstybė. aišku, bet visai kas kita yra betogether. aš čia prieš metus drąsiai girdėjau, kad gi lietuviškos scenos atlikėjams net nebuvo mokami honorarai. tai reiškia, kad lietuviška scena apskritai buvo surinkta čiut už alų ir benziną. po piam litų. ką jūs manot?
man tai žiauriai pikta. kad toks festas gauna pinigo žiauriai daug, o kiti geri festai pvz miršta- kaip regeneratorius, visiškai nerealiai čiotkas festas, be jokių ten MAXIkomercijų – šiemet neįvyks, nes, aišku, sunkmetis. o tai kodėl negali tada būt tie pinigai kažkiek paskirstyti būt – kad festai gyventų, bet ne taip, kad akis badytų tokios sumos ir tik vienam, drįstu teigti – labiausiai komerciškam ir nesąžiningam festui lietuvoj. kultūrą reikia remti – čia yra svarbu kaip oras. nes žmogus yra sukurtas biški aukštesniems tikslams nei tik ėst ir miegot, bet …. !
Sveikas, Buržujau,
pilnai palaikau, kad b2g komercine ir liberalios “buržujiškos” pasaulėjautos prasmėmis tikra lietuviška mišrainė. Geriau jau pinigėlius kaip pats siūlai valdžios “mėnulio” funkcijų palaikymui skirti. Arba organizacijai koncerto, kurio metu surinktos lėšos Vilniaus medinių namų gelbėjimui skirtos būtų…
Taize (ir Gatvės muzikos festivalis) tikrai kas kita – man, prijaučiančiam “buržujiškai” dvasiai malonu, kad mūsų miestas toks pilnas buvo, kavinėse senamiestyje vietos negausi. Kaip ir krizė trumpam atsitraukusi buvo. Paliko per savaitgalį užsienio svečiai o ir vietiniai pinigėlių, o tai jau gerai :-)
egle, dėl literatūros galėčiau ginčytis, tačiau… tebūnie :)
dėl b2g – taigi čia ne paslaptis, kad tarkim pirmais metais už pinigus grojo tik viena kita užsienio grupelė. ten visa idėja ir buvo, tipo “už baltarusijos laisvę, pagrokim nemokamai”. tas pats ir antrais metais, bet jau nemokamų muzikantų mažiau surinko. tiesiog biznis, o valdininkai išdūrinėjami :)
turtinu, kaip ir minėjau, kad daug jaunų žmonių buvo pritraukta į miestą, tai man irgi visai smagu. mėgstu gyvus miestus.
egle, keli klausimai
– kodel atsirenkamas butent murakamis? Ar yra kur nors nustatyta, kad pvz. Murakamis yra ta literatura, kuri visuomenei duos didziausia nauda? Kodel ne Saramago? Man pvz. atrodo, kad pastarasis yra daug naudingesnis, jo knygos rimtesnes, o beto Murakamis tik would be Nobelio laureatas. O stai Saramago jau toks yra.
– kodel butent is “baltu lanku” (ar tiesa sakant bet kokios kitokios) leidyklos. Jeigu tai yra viesi pinigai, reiskia turi buti ir viesas konkursas leisti murakamio knygas. Kas gali paneigti, kad sakykime vienos leidyklos atstovas gali dazniau gauti parama komercinems knygoms leisti negu kitos?
Viesuju pinigu panaudojimas komerciniuose reikaluose visada sukelia tokias diskusijas. YPAC jeigu situacija valstybeje yra sudetinga. Ten kur as gyvenu dabar, dazniau yra remiamos bibliotekos, o ne knygu leidimas. Kodel? O gi todel, kad biblioteka atitinka viesaji interesa. Murakamio knyga kainuoja ~17 -20 Eur. Bibliotekoje negaliu rasti tik paciu naujausiu knygu. Metu, dvieju metu senumo knygas bibliotekoje galiu imti ir skaityti – nemokamai.
Panasus reikalas buvo pries keleta metu, kai vyriausybe nusprende mazinti pvm tarifa uz renginiu organizavima. Atseit lietuviai per mazai kulturingi. Va, sako, sumazinsim, o tada jau prasides pigiu renginiu era. Ir ka? Sumazejo kainos? Aisku, kad ne. Tiesiog padidejo pelnai. Esu isitikines, kad su KOMERCINEMIS knygomis yra absoliuciai ta pati situacija.
puikis komentaras :) o kad murakamis – nobelio laureatas, tai nesuprantu už ką.
nu gerai, neduokime vaikams maistpinigių, jei tėvai nėra remtini, duokime investicijoms į verslą, kad visi tėvukai turėtų darbą ir neliktų socialinio užribio :)
o apie be2gethet: girdėjau, kad Klimkevičius, nors babkių daug gavo, ne su visais darbuotojais, kurie padėjo surengti festivalį, atsiskaitė… bet čia bobutės agentūros pranešimas, gali būti netikslus, gal jau atidavė pinigus.
Atidave po poros menesiu nuo festivalio :D Ne bobutes pasakos :D {bet buvo kile truputeli jau surmulis :D}
mhmm… aš ir nesuprantu kodėl Vilniaus savivaldybė renia b2g, aš net nesuprantu kodėl ji parėmė bjork, (tikrai suprasciau jei ją būtų pakviete specialiai į Vilnių, kaip kultūros sostinės “lakstingalą”, kuri skelbtų “uch driokstels Vilnius kitais metais su kultūra, uch driokstels”. O dabar – eilinis turo koncertas). Bet va kodėl yra remiamas b2g valstybės mastu , aš puikiai suprantu. Tai reklama. Lietuvos reklama. Aišku su sąlyga, kad jis neužsilenks po keletos metų, todėl, mąstant strategiškai, puikiai suvokiama, kad jei tu nustosi remt ir jis užsilenks, tai visos prieš tai buvusios investicijos nueis ciuckiui ant uodegos. Jei ne Sziget, aš iki šiol laikyčiau Vengrije pigaus vyno beperspektyviu korupciniu europos užkampiu ar ką aš žinočiau apie Roskilde… arba apie Estija gudžiais 88-92-aisiais Europa pirma kart manau išgirdo tik “Rock summer” dėka. Buvau maloniai nustebintasi kai berods 1991 metais MTV eteryje “Rock summer” “sukosi”, kaip vienas iš svarbiausių vasaros muzikinių įvykių