Bobulka pavargo nuo ksenofobinio bullšito ir visi mitingai jai jau vienoj vietoj.
Šiuo metu tinklaraštyje vyraujančios internetų ir mitingų temos parodo ne tik tai, kad, deja, vis mažiau paprastų pezalų, bet ir vieną labai svarbų dalyką: Lietuva aktyvėja ne tik internete, t.y. pagaliau moka naudotis kompiuteriais ir pagauna visame pasaulyje plintančias bangas (nevėluodami kelis metus), bet aktyvėja ir socialiai – vis dažniau eina į mitingus, protestus, eitynes ar šiaip keistus pasirodymus. Pamenate praeitą dešimtmetį? Ar daug būdavo mitingų? Eitynių? Pagaliau ir pas mus žmonės nebebijo pasisakyti, išeiti pasirodyti, kartais visiškai beprasmiškai, bet vis tiek bent koks gyvumas. O ką kalbėti apie judėjimus internete, kad ir trumpalaikius? Džiaugiasi paprasto buržujaus širdis, kad žmonės aktyvėja. Taip laikui bėgant gal kažko gero pasieksime.
Šią pirmą tikrai tokią gražią pavasario, kovo 17 dieną lenkams ir kitoms tautinėms Lietuvos mažumoms pasisekė – žadėto lietaus nebuvo, todėl mieste nuotaika buvo puiki. Mitingo organizatoriai matyt džiūgavo. Tačiau bedžiūgaudami užmiršo paskatinti žmones švęsti gražią dieną – mitingo atmosfera buvo tokia nuobodi, kad buvo galima užmigti (ką sėkmingai darė bobutės ant suoliukų). Pati eisena buvo lyg laidotuvių maršas – tyli, absoliučiai be šūkių, lyg gėdos ir rimties apimta minia eitų laidoti savo ateities. Tik prie nerūpestingų veidų šitas dramatiškumas visai nederėjo.
Šįkart mano įspūdžiai iš dviejų mitingų – tautinių mažumų ir teisybės ieškotojų – yra visiškai netradiciniai. Požiūris – nešališkas, dėl paprastos priežasties: nesu ypatingai pasidomėjęs tautinių mažumų švietimo reforma, o taip pat vengiau velti smegenis į FNTT skandalą. Iš tiesų iki šiandienos mažai ką išmaniau apie šias dvi temas. Taigi, neturiu susidaręs jokios išankstinės nuomonės, todėl tikiuosi blaiviu protu pažvelgti į abu mitingus.
Pasakysiu aš jums vieną – tautinės mažumos dėjo iš peties. Kai atėjau prie Seimo ir išsitraukiau fotoaparatą, šiek tiek pasimečiau. Sutrikęs bandžiau kažką fotografuoti, bet žmonių kiekis mane pritrenkė. Dar jokia profsąjungų eisena nebuvo pasiekusi tokio kiekio. Visgi galingos tos mažumos, nes buvo jų belekiek. Nemeluoju, tikrai belekiek: vaizdo įrašą turėjau pagreitinti 1300%, kad visa eisena sutilptų į vieną minutę:
Ne, video tikrai neklijuotas – tai ištisinis visos eisenos vaizdas. Policija sakė, kad dalyvių buvo geri 3000. Su keliais operatoriais šnekėjom, jog gali būti dar daugiau. Va čia tai kiekis. Atėjus prie Kudirkos aikštės eisena ir policija susidūrė su problema – visi žmonės tiesiog netilpo aikštėje :) Dalyvių sutalpinimui į aikštę prireikė 20-ties minučių, bet pagaliau pavyko mitingą pradėti.
Esminis mitingo metu man kilęs klausimas: kam jūs norite išreikšti savo protestą? Jeigu saviems, tai kodėl tuomet žygiuojate viešai? Jeigu lietuvių politikams ir Lietuvai – tai nors transparantus užrašykite lietuviškai. Jei lietuvių problema, kad jie netoleruoja mažumų, tai mažumų problema – sąmoningas nenoras labiau integruotis. Iš karto šaukiama, kad tai „priverstinė asimiliacija“. Ponuliai, jūs jau esate asimiliuoti, nes gyvenate ne savo gimtoje šalyje. Toks šūkavimas yra tokio pat lygio kaip „Lietuva-lietuviams“ – t.y. neturi jokio logiško pagrindo. Juk jei kalbėsite lenkiškai, rusiškai ar arabiškai, jus supras tikrai ne visi žmonės, kurie galbūt netgi jus palaikytų. Tik dialogo pagalba galima spręsti tarp mažumų ir valstybės kylančias problemas.
Jei manęs klaustumėte, kokia mano nuomonė apie visą reformos ir mažumų švietimo situaciją, pasakyčiau paprastai:
1. Lietuvos piliečiai lietuvių kalbą mokėti privalo, be jokių išimčių.
2. Lietuvos abitūros egzaminai visiems Lietuvos piliečiams turi būti vienodi be išimčių. Tai reiškia, kad visi turi laikyti tą patį lietuvių kalbos egzaminą.
3. Mokytis karčių mokslo šaknų bet kas gali bet kokia kalba, svarbu, kad tik mokytųsi. Nes ir taip daugybę bambukų turime.
4. Valstybinės mokyklos turi laikytis valstybinių kalbos mokymo nustatytų principų, kad ir kokie jie būtų. Privačios, uždaros mokyklos – darykite, ką norite.
Papildomai:
5. Valstybinių įstaigų ir gatvių pavadinimai turėtų būti parašyti viena kalba. Tai paprasčiausias techninis dalykas – kad neatsirastų klaidų. Nors iš esmės man tie papildomi užrašai tikrai netrukdo ir nesuprantu, kam gali trukdyti.
6. Visur kitur žmonės ir privačios įstaigos turi turėti teisę naudoti kalbą tokią, kokią tik nori.
Viskas, ponai. Įvykdykime visus šiuos šešis punktus ir visos tautos Lietuvoje (ir lietuviai) bus patenkintos ir vertinamos vienodai.
Čia jau kvepia kažkokia tai veidmainyste, nes lietuvių mokyklas Lenkijoje tai ramia širdimi uždarote… Be to, uždarymas tikrai nesusijęs su kažikokia tai diskriminacija – viskas tik paprasta ekonomika.
Visiškai sutinku su mažumų argumentu, kad dabartiniams vienuoliktokams atsiranda daug problemų jau kitais metais laikyti lietuvių kalbos egzaminą. Per mažai laiko išmokti. Bet kyla vienas klausimas: o tai ką veikėte visus ankstesnius metus, kad nemokate? :)
Palyginimui, aš anglų kalbą mokiausi tik 11-12 klasėse (ir tai labai vangiai). Laikiau tą patį valstybinį egzaminą kaip ir visi mano klasiokai. Ir išlaikiau aukščiau nei vidutiniškai, nes labai pasistengiau. Tai reiškia, kad įmanoma – net tokiam tinginiui, kaip aš.
Nepaisant šių mano minčių, manau, kad reformai būtinai reikia duoti kelerių metų pereinamąjį laikotarpį. Tai tiesiog būtų logiška.
Jaunas žmogus reikalauja suprantamų, visuomeniškų dalykų. Kitą sykį tegul to reikalauja klasiokų forumuose, kur visi iš eilės be širdies graužaties siuntinėja visus mokytojus nafik.
Žinote, kas renginyje buvo nemalonu? O gi aplinkinių reakcija. Pavyzdžiui, žygiuojant pro Lukiškių aikštę, sustabdytame transporto sraute stovintys automobiliai ne tik pradėjo pypinti, bet ir patys vairuotojai iš savo menkų burnų pradėjo leisti tokius išsireiškimus, jog pasidarė gėda. Man toks elgesys – absoliutus debilizmas, kvailas puolimas be priežasties. Visiškai suprantu tą dažną mažumų pasipiktinimą dėl puldinėjimo – tokia lietuvių kraujyje įaugusi bereikšmė neapykanta yra visiška kvailybė. Ir baisiausia, kad niekaip nesuprantu, iš kur tai atsiranda. Toks jausmas, kad vos ne kiekvienam lietuviui lenkas ar rusas yra padaręs kažką asmeniškai blogo. O taip toli gražu nėra.
Kaip galima pakęsti tokias baisias ir blogį nešančias tautines mažumas, ar ne? Augantis demonas!
Aišku, čia mano draugai galėtų prikišti, kad šneku vienaip, o darau kitaip :) Kadangi mėgstu visokį gerą humorą, niekada nepraleidžiu progos pasijuokti arba pats ką nors mestelėti iš tautinių stereotipų serijos. Kiekviena tauta apie savo kaimynes sugalvoja kažką – mes turim apie lenkus, lenkai turi apie mus. Tas pats su latviais, estais, rusais. Bet atskirkime, kas yra paprastas humoras, o kas yra neapykanta tautai ir taškymasis purvais. Riba tarp šių dalykų labai didelė.
Baisus baisus užrašas, griaunantis valstybingumą. Jei jums tai trukdo – turite kažkokių neaiškių, bet labai rimtų problemų.
Grįžtam prie renginio. Kaip ir minėjau, renginys buvo visiškai nuobodus. Oratoriai – nuobodylos, tik profsąjungos sugeba pasikviesti už juos nuobodesnius – visokius Paulauskus, pImbrasus ir pan. Nors išskirtinių oratorių nepasitaikė, bet scena buvo paruošta lyg kokio Putino pasisakymui:
Atitverta, gerai įgarsinta, su stovu kalbai. Vedėja buvo labai smagi – padėkodama ką tik kalbėjusiems ištraukdavo kokią frazę iš jų kalbos ir ją jausmingai atkartodavo :)
Iš organizacinės pusės tai buvo šiek tiek klaidelių. Pavyzdžiui, žmonių sustatymas:
Priekyje buvo daug erdvės, gale žmonės netilpo. Žmones su didžiuliais transparantais leido į priekį, todėl trys ketvirtadaliai minios nematė nei vieno kalbančio oratoriaus. Ir, aišku, paties Tomaševskio.
Susipažinkite: pono Tomaševskio buduliai. Uoj, atsiprašau, apsauginiai. Kam Tomaševskiui apsauginiai, lyg dar ne prezidentas? Vėliau supratau, kad kai esi tiek prisidirbęs šalyje, kurią drįsti vadinti savo tėvyne, tai gal verta ir apsauginių nusisamdyti. Apsauginiai būtų kaip apsauginiai, didelio čia daikto. Tačiau juos čia paminėjau dėl labai juokingos priežasties: vos tik mėginau fotografuoti poną Lietuvos Che Guevarą, šie apsauginiai šokdavo į kadrą ir savo poną užstodavo :)) Aš, užsinorėjęs pažaisti, irgi šokčiojau į šonus ir vaizdavau, kad man labai reikia Che Guevaros nuotraukos. Taip ir žaidėm, kol jie labai susinervino ir nebesišypsojo. Jų šokčiojimo priežasties taip ir nesupratau – išvedžiau teoriją, kad jiems tiesiog labai nepatiko mano ūsai.
Tomaševskio nuotraukos nedėsiu, nes jis labai negražus. Užtat įdėsiu daug gražesnių žmonių, nei jų gėdingas vadeiva. Pavyzdžiui:
Kol jauna lenkaitė akmeniniu veidu visą laiką taip ir prastovėjo, žurnalistai nesnaudė:
Kalbino visus, kurie atrodė arba girti, arba šiek tiek pakrikę. Puiki žurnalistika :) Šis dėdule tiek prišnekėjo, kad aš net nenoriu prisiminti. Bet užtat buvo smagu jo paklausyti – žmogus gal pirmą kartą per ilgą laiką į miestą ir žmones išlindo. Buvo užsidegęs.
Buvo mitinge daug paprastų žmonių. Visiškai paprastų, kaip kiekvienas iš mūsų. Taip ir prisimindavau visą juodą neapykantą mažumų atžvilgiu ir niekaip nesuprasdavau, ko gi taip mėgstam šikti vienas kitam ant galvos, nors mus skiria tik nedidelis kalbos barjeras.
Buvo daug rimtų ar netgi piktų tetų.
Dar pamenu tokią situaciją, kuri irgi privertė susimąstyti: engia dabar visi mažumas už tai, kad jie nemoka lietuvių kalbos, kalba su akcentu. Tai vaikščiodamas po minią ne kartą išgirdau, kaip patys lenkai juokėsi iš kažkurios oratorės, jog ana su labai juokingu akcentu kalba. Ir vis atkartodavo jos posakius savo sklandžia, lietuvių kalba. Bet haters gonna hate – vis tiek daugeliui lietuvių tokia sklandi kalba būtų nė motais, nes gi ne lietuvis, nū!
Daugybė jaunų žmonių. Masės. Skeptikai gali sakyti į valias, kad daugumą žmonių mitinge buvo suvežti per prievartą arba jiems buvo sumokėta. Aš tuo beveik nepatikėsiu. Mačiau krūvas žmonių, kurie tikrai atėjo papramogauti, praleisti laiką, pastovėti už save. Ir tikrai ne atidirbti.
Buvo ir oriai atrodančių senjorų. Kantriai klausė visokių Tomaševskių pasisakymų ir nepatenkintai lingavo galvas su kiekvienu bent kiek populistiniu pasisakymu.
Buvo ir tokių, kurie visą laiką plepėjo telefonu arba tarpusavyje, ir joks mitingas jiems nerūpėjo. Pasižiūri į tokias nuotraukas, palygini su lietuviškais mitingais ir dingsta visi stereotipai, jog lenkai – nevalyvi, negražūs ir grubūs žmonės. Atvirkščiai nebūna? :)
Aišku, buvo ir panašių į švelniai įgėrusius. Ar tikrai buvo įgėrę, negaliu pasakyti, bet dėmesį atkreipė.
Grėsmingai atrodantys piliečiai buvo ypatingai rimti. Galvojau, be galvos liksiu :)
O čia maži pizdukai provokuoja pareigūnus. Kelias minutes jie ten tampėsi prie pat pareigūnų ir laukė jų reakcijos. Mėtė šiukšles, stumdėsi, mosikavosi. Pareigūnai reagavo profesionaliai ir apsimetė, kad į jaunus pizdukus nekreipia dėmesio. Nors stebėjo kiekvieną jų judesį.
Kol vieni provokavo, kiti susižavėję be perstojo žiūrėjo. Nenusuko galvos niekaip :)
Kol minioje vyko įvairios įdomybės, lietuviškosios žiniasklaidos fotografai stovėjo standartinėje pozicijoje „priekyje“ ir toliau fotografavo savo standartinius vaizdus ir niekam neįdomius oratorius. Lyg oratoriai būtų mitingo esmė. O kad man už tokį darbą kas nors mokėtų!! Su jų turima technika galima stebuklus padaryti…
Buvo ir slaptų agentų. Vaikščiojo, bendravo su visais, matyt, rinko informaciją :)
Buvo ir nuostabių šukuosenų. Švytėjo ir blizgėjo. Ir praktiškai visą mitingą prašnekėjo, nesustodamas.
I will kill you when you sleep
Buvo tiesiog daug šeimų, tėvų, vaikų, jaunimo, pensininkų ir šiaip tūkstančiai žmonių, kurie tiesiog norėjo kažkam paprieštarauti. Ar jų prieštaravimas pagrįstas, teisingas – čia jau diskusijų reikalas.
Buvo ir tų, kurių ir tarp lietuvių turime. Subkultūros visur tos pačios.
Mitingui besibaigiant ir kalboms atsibodus, jaunimą traukė ilsėtis.
O kiti dar kantriai šypsojosi ir draugiškai visiems mojavo. Palaikė gerą nuotaiką. Su ta nuotaika, nebeištvėręs nuobodžių pasisakymų nuo scenos, išėjau į kitą mitingą „Už teisingumą“.
Tikiuosi neužmigote! Gero visiems pavasario!
Mano siauru protu problema atrodo taip – lietuvos lenkų politikai nori (kas yra visai natūralu) imti valdžią. Mažumas kaip visuomet geriausiai suvienija nepasitenkinimas, svetimumo, priešiškumo aplinkai jausmas. Neišmokus kalbos žmogus lieka izoliuotas siauroje terpėje, neišsikapsto iš tam tikro socialinio sluoksnio nes nekalbėdamas lietuviškai nėra pajėgus Lietuvoje įgyti kokybišką aukštąjį išsilavinimą, solidų darbą ir apskritai pasmerktas kalbėti kažkokiu neaiškiu kalbų mišiniu, kurį puikiai iliustruoja Gariūnuose nugirsta fraze: “padaitie maišeliai”. Gaunasi uždaras ratas – lenkų politikai, turintys valdžią Vilniaus rajonuose, stabdo tautiečių galimybę išmokti kalbą ir integruotis, gyvenimo perspektyvomis nepatenkinti lenkai balsuoja už tuos politikus nematydami kitų alternatyvų ir taip viskas tęsiasi be pabaigos…
Super reportažas.
Kad bus keičiamas švietimo įstatymas buvo aišku jau senai. Ir net kažkoks pereinamas laikotarpis buvo (nors gal per mažas). Tiesiog yra pakankamai daug besitikinčių, kad jo taikymas bus atidėtas, ir vėl atidėtas arba staiga išnyks.
O visos šitos problemos eskalavimas yra (iš dalies) ir rinkiminės kampanijos dalis. Ne kažkokių mažumų interesų gynimas. Nes tada būtų bandoma užtikrinti geriausias galimybes jaunimui studijuoti ir susirasti darbą, kas yra nesuderinama su kalbos nemokėjimu. Žinoma, kad mokymasis visų dalykų lietuviškai būtų lazdos perlenkimas… bet kartu ir paprasčiausias būdas išmokti kalbos.
Geras įrašas, kamšty sudarė neblogą eisena, teko apvažiuot. Ir kažkodėl dar priminė http://katinukai.lt/2012-kovas/ :D neramus mėnuo…
Puikus reportažas, kaip visada. Skaitydama tavo pabėdavojimus dėl žiniasklaidos kolegų, juokais pagalvojau, kad jei gautum pinigus už savo reportažus, jie tikriausiai nebūtų tokie geri :) jei už tai mokėtų, tikriausiai būtum priverstas fotografuoti nuobodžiuosius kalbėtojus ir perkreiptuosius veidus redaktoriaus užsakymu :)
Aš nežinau kas tai rašė bet taip vadinami “pizdukai” nieko tokio nedarė, aš vienas iš tu kuris toje foto, ir mes nieko panašaus nedarėm o prie policijos mes sustojom nes draugaas norėjo vėlievėlia į mano kuprine pasidėt.
Jo, gražūs portretai. Ir skaityt įdomu. Dėkui.
dots,
na taip, tavo absoliuti tiesa :) Kai tampa darbu, dažnai ir varai automatu.
Nors čia dar klausimas. Pvz yra toks Didžgalvis, pleškina visuose renginiuose – bet kiek jau laiko praėjo, o vis netingi kažką kitaip nufotkint, paieškot gerų dalykų, vaizdų, kampų.
Tomai,
taip taip, mačiau kaip nieko nedarėt. Drąsu, kai žinot, kad pareigūnai nieko padaryti negali.
Tadai,
ačiū :)
Gal mūs šeip su kuo sumaišėt?
Ir kur šioje fotografijoje matosi kad mes kanors blogo darom? Jai mes atsitiktinai atsistojom prie policininku tai mes jau kalti dėl to???
Iš Lenkijos atvažiavę skinai fotografuotis nenorėjo kur kas labiau nei Tomaševskis. Ilgai mąsčiau ar bandys jie su kuo nors konfrontuot ar ne. Galiausiai kiek mačiau visi ramiai nukeliavo į barą :)
http://foto.pbb.lt/gallery/lenkai768.jpg
Puikus reportažas.
Polububijau,
tiesa, labai piktai žiūrėjo, kai mėginau eisenoj pagauti. Vėliavom dangstėsi :) Vėliau mitinge jų neberadau.
Į mano alaus bokalo prašviesintą galvą atėjo gan taiklus pavyzdys, nors ir žiaurokas. Negimtojoje šalyje reikalauti sau įpatingų privilegijų yra tas pats, kas iš prostitutės prašyti pinigų už suteiktas paslaugas. Visi šie žmonės tikriausiai atvyko į Lietuvą ir pasivadino Lietuvos piliečiais savo noru, taip sutikdami su Lietuvėlės įstatymais, o juose ten kažkur paminėta, kad valstybinė kalba yra lietuvių, o ją reiktų mokėti visiems piliečiams. Tad visas šitas mažumų keliamas šumas man atrodo visiškai beprasmis.
Mane labai stebina, kad dauguma lietuvių tikrai tiki medijų iškreiptais faktais, kad lenkai iš tikrųjų nemoka lietuvių kalbos ir pasmesrkti Gariūnams. Nors pats jau esu baigęs ir gal nežinau dabartinės situacijos (netikiu, kad kažkas galėjo pasikeisti), vis tiek nesuprantu reikalavimo mokyti visus dalykus lietuvių kalbą – nauda minimali, nes su visų dalykų terminologiją esam susipažinę ir taip (vadovėliai dažniausiai būna lietuviški) ir nė vienas iš pažistamų neturėjo nusiskundimų dėl problemų studijų metų ar darbe dėl kalbos barjero ar kažko panašaus, bet iš musų atimama galimybė studijuoti Lenkijoje ir tiesiog laisvė rinktis – jeigu tėvai norėjo, kad jų vaikas “geriau” mokėtų lietuvių jie ir dabar galėjo leisti į lietuvių mokykla (kaip nemažai žmonių ir daro).
Dėl egzamino suvienodinimo sutinku, bet nežinau ar buvo pakankamai laiko jeigu reikalaus kažkokių išsamių literatūros žinių – kitų atvejų vargu ar bus problemų.
Kaip lmta balkoną gavai? :) Vienaip ar kitaip-turėjai praeiti pro mokomąjį teatrą! :)
Zibertai,
nepaisant to, kad moka ar nemoka, bet, manau, visiems LR piliečiams egzaminai turi būti tokie patys. Tik reikia sugalvoti protingą pereinamąjį laikotarpį, kad spėtų knygas perskaityti ir nosines pasimokyti, ir bus ramu.
Robi,
kai gražiai prašai, visko atsitinka :) Pasisveikinau su Uždaviniu, labai malonus žmogus!
Labai smagus ir nebanalus reportažas:) Tik dėl vieno nesutikčiau – kodėl lenkai (ir kitos tautinės mažumos) atseit nesimokė lietuvių kalbos iki to (čia apie vienuoliktokus). Na, iš tikrųjų, šioje vietoje matosi autoriaus neįsigilinimas:) MOKĖSI, tik pagal kitą programą. O programą, deja, nustatinėja ne mokytojai ir ne mokiniai, o ministerija. Todėl dabartiniai vienuoliktokai tiesiog tapo situacijos įkaitais…
Aleksandra,
o tai jeigu mokėsi, tuomet kokia problema laikyti egzaminus? :)
Keitė sistemas mano subinėj, pastoviai keičia jas ir net nepamenu metų, kai niekas negazdino egzamino pokyčiais ir pats toks “įkaitas” buvau. Taip pat puikiai pamenu, kaip mokėmės pagal programą ir kaip daug visko kalėm, kaip antrą patiekalą, kurio pagal programą nebuvo, bet egzamine jis buvo. Va ką daro geri mokytojai. Sistema nėra paskutinis taškas.
Sutinku su visais tavo punktais, išskyrus penktą. Tą “techninį nesuderinamumą” galima labai paprastai išspręsti: visi gatvių pavadinimai turi būti valstybine kalba (kaip dabar ir yra), oficialiuose dokumentuose naudojami oficialūs pavadinimai. Bet nedrausti iškabų ir kita kalba, tik nustatyti reikalavimą, kad tas neoficialus pavadinimas skirtųsi nuo oficialiojo, pvz mažesniu šriftu, kita spalvų kombinacija, ir pan.
Kas dėl komentaruose išsivysčiusios diskusijos apie “situacijos įkaitus”, tai, kaip aš suprantu, iki šiol reikalavimai buvo daug mažesni, ir duodami tik metai “pasivyti”. Iš vienos pusės, tai yra nelabai teisinga; iš kitos, kaip čia jau kažkas minėjo, švietimo sistema yra vienoje nesibaigiančioje reformoje ir kasmet abiturientams pateikiami kažkokie siurprizai. Be to, jei gerai pamenu, tas švietimo įstatymas buvo priimtas dar pernai, bet niekas nesiėmė pritaikyti mokymo programų – vis tikėjosi, kad įstatymą atšauks… Ir šitaip nukenčia mažai kuo dėti abiturientai.
Aihara,
puikus tavo pasiūlymas. Ir visi būtų patenkinti. Galvoju, ar ne Šveicarijoj kažką panašaus esu matęs.
Aišku, čia vis dar nedingsta mano nesupratimas, kam reikia pvz prie gatvės pavadinimo “Basanavičiaus g.” prirašyti “Basanavičiusa ul.”. Juk ir durniui aišku ir be vertimo :)
Pasirodo, net esu apie tai rašęs :) http://www.kleckas.lt/blog/lenkai-grobia-lietuva
http://cdn.memegenerator.net/instances/400x/16598766.jpg
:)))))))
Palauk, tuoj pasirodys dar vienas įrašas… apie mitingą! :D
Tai norit pasakyt, kad visa šita chebra susirinko dėl abitūros egzaminų?
Lenkai kaip tautinė mažuma yra labai stipri. Nei kiek nekeista kai jos “paima” pasyviai ir vangiai vietinių piliečių balsuojamus rinkimus. Lietuvis gali galvot ir manau galvoja, kad jo balsas lemia nedaug arba kartais tiesiog jam pofyk kas bus išrenkta neva nuo to nieks nepasikeis, lenkas gi supranta, kad jų yra salyginai nedaug (na bent jau mažiau negu vietinių) ir jų nedalyvavimas tokiuose rinkimuose yra žymiai skausmingesnis todė ir atsakomybę didesnę jaučia. Lenkas niekad nebalsuos už nieką kitą kaip tik už jų interesus atstovaujantį, kad ir kas jis bebūtų, o jų interesus vistiek paprastai atstovauja sąjunga su lenkiškom pavardėm.:)
Sykį motinoa, kuri dirba smarkiai lenkėjančioje vienoje iš Vilniaus apskrities savivaldybėje perpasakota, tai ką jai pasakė lenkė kolegė. Tai va lenkė kolegė apie vieną populiarų lenkų kompanijos politiką pasakė, kad jis jai ant tiek šlykštus kaip žmogus ir kaip politikas, kad nei akyse matyt nei ausyse girdėt apie jį nieko nenori, bet atėjus rinkimams už jį ji visvien balsuosianti.
http://www.wilnoteka.lt/pl/video/mury-ad-2012#comment-19166
Pons, buržujau, veidmainiaujate būtent jūs. Pirma teigiate kad vietos lenkai yra asimiliuoti (išties turėjote rašyti integruoti), tačiau mitingo dalyviams primetate,k o jie lietuvių mokyklas Lenkijoje uždarinėja.
Citata: “veidmainyste, nes lietuvių mokyklas Lenkijoje tai ramia širdimi uždarote…” Atsirpašau, bet parašėte nesąmones. Realybė yra tokia, kad Lietuvos Respublikos piliečiai lenkai yra niekaip neatsakingi už mažumų švietimo padėtį Lenkijos Respublikoje.
Buržujau, dar kartą kartoju: MOKĖSI PAGAL KITĄ PROGRAMĄ:) O egzaminas ruošiamas pagal tą programą, pagal kurią mokėsi lietuviai. Paprasčiau sakant, tarkime, tautinių mažumų vaikams pagal senąją programą reikėjo perskaityti žymiai mažiau lietuvių literatūros, o egzamine gali būti kokių nors klausimų iš tų kūrinių, kurių jiems nereikėjo pagal programą skaityti. Ar suprantamai paaiškinau?:)
Taip, be abejo, jie gali verstis per galvą ir per tuos du metus perskaityti viską, ko neperskaitė per dešimt metų, bet ar tai iš tikrųjų yra teisinga šių vaikų atžvilgiu? Juk tai dvigubai didesnis krūvis nei jų bendraamžiams ir lietuviškų mokyklų.
Mariau,
nesinervinkite, niekas čia nieko neprimeta.
Aleksandra,
OK, supratau dabar. Tai kaip ir sakiau anksčiau, jog reikia surasti kažkokį tinkamą pereinamąjį laikotarpį. Kad visi būtų laimingi. Mitinge girdėtas siūlymas keisti sistemą “nuo pirmos klasės” tai tikrai nesąmonė, bet nuo kokios 9 būtų visai logiška.
matau cia toks ira ketolis vis rasineja kaskokias nesamones ape visokius zmonei skaitant ir mane su draugais mano manimu kat cia tyk zmogu nervina kat lenkai nori paginti savo teise. o jai ka jam nepatinka tegu atvaro pakalbesim rimciau nes jaigu mes ape ji visokias nesamones rasitumeme tai paziuretume kokia jo reakcja;D karocia zmogus neturi ka veikti tegu aina kaska tinkamo nufotografoti ir tegu paraso taip kaip istikruju buvo ne ne sugalvoti kaskokius nesamonius
“Realybė yra tokia, kad Lietuvos Respublikos piliečiai lenkai yra niekaip neatsakingi už mažumų švietimo padėtį Lenkijos Respublikoje.”
Tikrumo dėlei reikėtų pridėti, kad veiksme dalyvauja ne tik Lietuvos valdžia ir mūsų piliečiai lenkai, bet ir Lenkijos valdžia. Aukščiausi Lenkijos pareigūnai – prezidentas, premjeras, užsienio reikalų ministras labai mielai imasi iniciatyvos komentuoti mažumų padėtį Lietuvoje (ypač tai buvo populiaru prieš rinkimus Lenkijoje), ir tampa kur kas vangesni, kai kalba pasisuka apie mažumų padėtį Lenkijoje (nors tai jų tiesioginėje galioje). Lietuvos lenkų atstovai (bent jau tie, geriausiai matomi) ne tik kad tuo nesiskundžia, bet ir noriai dalyvauja susitikimuose, kai šie politikai atvyksta, naudojasi tokiais gana inovatyviais projektais, kaip “Lenko korta”, ir pan. Matant tai, atrodo naivoka manyti, kad mūsų piliečiai lenkai kovoja tik patys už save ir niekaip nederina veiksmų su vienais ar kitais Lenkijos politikais. O jei jau taip, tuomet tai yra nebe paprastas vidaus politikos reikalas, kurį būtų galima pamėginti nagrinėti atskirai nuo visų kitų klausimų, o akivaizdi užsienio reikalų politikos dalis, kur lenkų padėtis Lietuvoje yra tik vienas iš galimų derybinių objektų, o patys Lietuvos lenkai tik iš dalies atstovauja vienai iš diskutuojančių pusių.
Kai nori, tai moki ir Lietuvai palankų straipsnį parašyti.
Gaila, kad mes, lietuviai, rašydami padarome daugiau klaidų negu čia gyvenantys lenkai:)
Chyba wszystko jasne. Żal mi ksenofobicznej Litwy.
Buržujau, tavo esminė klaida – visi šitie žmonės gyvena savo gimtojoje šalyje.
Ta klaida dažnai daroma ‘nešališkų’ lietuvių, kuriems tikrai sunku suprasti kaip tai gali būti. Tai mažai prisideda prie supratimo ir santykių gerinimo.
kestuti d,
kiekvienas LR pilietis turi mokėti lietuvių kalbą ir laikyti tuos pačius egzaminus kaip ir visi. Kitu atveju nėra skirtumo, ar gimtojoje, ar negimtojoje. Dvigubų standartų tokiems pat piliečiams gi netaikysi.
aš visai ne apie kalbų mokėjimą ar dvigubus standartus.
norėjau pasakyti, kad dažnai lietuviai įsivaizduoja, kad jie ‘objektyviai’ mato ir vertina Lietuvos lenkus. Bet būtent tokie išsireiškimai kaip tavo – ‘Ponuliai, jūs … gyvenate ne savo gimtoje šalyje’ – ir rodo, kad lietuviams sunku suprasti Lietuvos lenkus. Pats pasvarstyk tokiais klausimais: Klausimas – jei priimti tavo teiginį už gryną pinigą, tai kas jų tada gimtoji šalis? Lenkija? Gerai, o kas tada Lietuvos karaimų gimtoji šalis? O kas buvo Lietuvos žydų gimtoji šalis? O kas gimtoji Lietuvos žydų šalis buvo 1939 metais?
kestuti d,
supratau, ką norėjai pasakyti. Šiuo atveju tu esi teisus – netinkamai išsireiškiau. Nemažai daliai mitinge dalyvavusių žmonių Lietuva yra gimtoji šalis. Neteisingai painterpretavau dėl priežasčių, kurias tuoj pat išdėstysiu.
Kyla labai paprastas klausimas: jei Lietuva – gimtoji šalis (tai reiškia – tėvynė?), taip pat esate LR piliečiai, kodėl priešinamasi Lietuvos Respublikos nustatytam švietimo įstatymui? Kodėl vengiama viešai, oficialiai kalbėti lietuviškai (plakatų įvairiakalbiškumas tai irgi parodė). Kodėl nenorima mokytis kaip mokosi gimtojoje šalyje gyvenantys lietuviai. Galų gale, kodėl taip stengiamasi įvesti dvikalbius gatvių ir įstaigų pavadinimus? Juk jeigu Lietuva – gimtoji šalis, tai su lietuvių kalba ir LR įstatymais neturėtų būti jokių problemų? Tai iš kur jos tuomet atsiranda? Štai va tokie retoriniai klausimai.
Labai geros nuotraukos :) Mitingą iš šono stebėjom (su draugu buvome “įkalinti” autobuse dėl jo), tai dar išėjom, ledų nusipirkom, pasidžiaugėm diena, žmonių gausa, išgirdome, kelis vaikus, kurie atbėgo pažiūrėti į mitingą, nes manė, kad nemokamas koncertas ir labai nusiminė :(
:)
Dėkoju autoriui už gyvus, nestandartinius asmeninius įspūdžius ir įžvalgas. Įdomūs ir komentarai. Žymiai smagiau, negu delfyje. Dėkoju autoriui už aktyvią poziciją.