Kas? Autorius Thomas Keneally, parašyta 1982 metais (anksčiau vadinosi „Šindlerio arka“), pusiau romanas, pusiau autobiografinė knyga. T. Keneally – gimė 1935 m., dėste Kalifornijos universitete ir ten gavo garbės profesoriaus laipsnį. Vadovauja Australijos respublikonų judėjimui, kuriuo siekiama nutraukti konstitucinius Australijos ryšius su D. Britanija. Knyga „Šindlerio sąrašas“ laimėjo Bukerio ir LA Times premijas.
Tikriausiai daugelis matė garsųjį filmą Šindlerio sąrašas. Mačiau ir aš, išliejau ne vieną ašarą. Skaitydamas knygą neišliejau nei vienos – tikriausiai todėl, kad nebuvo tam laiko. Knyga – fantastiška. Seniai buvau skaitęs tokį nepriekaištingai parašytą veikalą. Man asmeniškai – daug geriau už filmą. Juk filmas tai tik režisieriaus vaizduotės interpretacija, apipinta grožybėmis arba žiaurumais. O knyga… Pilna tikrų faktų, kurie ne visada tokie gražūs, bet pateikiami atvirai.
Knyga parašyta nelabai sudėtingu stiliumi su daugybe faktų. Tie faktai nepateikiami „paukščių kalba“ – viskas įtraukiama į vaizdingus sakinius, kurie leidžia labai aiškiai įsivaizduoti tą žiaurų pasaulį. Nei vienoje knygos vietoje nebuvo nuobodu. Kiekvieną sakinį rijau, kiekvieną faktą gvildenau ir niekada nežiovavau. Aišku, taip buvo ir todėl, kad aukštinu Oskarą Šindlerį, bet tokie žmonės verti aukštinimo ir garbinimo.
Pats Oskaras Šindleris man – idealas, humanizmo pažiba. Jau nuo seno apie jį žinojau ir nesveikai juo žavėjausi – kaip darant verslą ir manipuliuojant žmonėmis galima išgelbėti šimtus žmonių. Tikriausiai gražiausias dalykas, kurį jis turėjo, buvo jam žydų dovanotas žiedas, ant kurio jidiš kalba išgraviruota: „Jei išgelbėji vieną žmogų, išgelbėji visą pasaulį“. O jis išgelbėjo virš 1100 tokių pasaulių… Nuo mirties, ir dar ypatingai žiaurios, išgelbėjęs vieną žmogų, visą gyvenimą jausčiausi laimingas. O kai sužinojau, kad yra toks žmogus, kaip Šindleris, pradėjau juo žavėtis ir negaliu iki šiol nustoti. Priešinęsis visam žiauriam šūdnacistiniam režimui, kuo ramiausiai manipuliavęs visais nacių vadais, savo turtu ir savo pinigais papirkinėjęs visus iš eilės, aukojęs savo turtingą ateitį, jis išgelbėjo tūkstantį su viršum žmonių ir nieko nepaprašė mainais – ar tokiu žmogumi įmanoma nesižavėti?
Aišku, nacisitinių kiauliukų ir viso žudikiško režimo garbintojų pilna visame pasaulyje, bet tokius žmones aš paprasčiausiai laikau silpnapročiais. Ar normalus žmogus, garbinantis žudikus ir dievinantis jų režimą? O. Šindlerio nekenčiančių tikriausiai buvo ne ką mažiau, nei garbinančių – tai man ir keista, ir suprantama. Karas susuka žmonėms smegenis. Bet pamirškime tai.
Visiems siūlau paskaityti šią knygą. Jeigu nesidomite istorija, tai puikui būdas sužinoti apie Antrojo Pasaulinio karo žiaurumus ir tam tikrus tada veikusius asmenis. Tai puikus „istorijos vadovėlis“, kuriame galite aiškiai ir visko neužglaistant susipažinti su lagerių žiaurumais ir suprasti, kaip ir kokie kiekiai žmonių tada buvo žudomi. Kartais net stebėjausi aprašymų tikslumu – pamatęs tų laikų nuotraukas, nustebdavau, kaip tiksliai tam tikri dalykai buvo aprašyti. Be to, knygoje pateikiama tikrai daug įdomių faktų, kurių nebuvo filme. Dažnai tie faktai apie O. Šindlerį neypatingai gražūs, nebuvo jis šventas žmogus ir geras vyras, tačiau visas jo blogybes atperka jo išgelbėtų žmonių pasakojimai. Skaitant apie jo gyvenimą po karo, darėsi liūdna – jis tikrai paaukojo viską, ką galėjo. Nors ir gavo krūvą apdovanojimų, ordinų nuo popiežiaus ir visos žydų tautos pagarbą, tačiau nebuvo laimingas žmogus. Perskaičius apie jo mirtį, net nukrėtė šiurpas – skaitant knygą taip norėjosi, kad toks žmogus nemirtų niekada. Dabar būčiau laimingiausias pasaulyje, jei galėčiau jam paspausti ranką ir padėkoti už pasauliui parodytą humaniškumo viršūnę. Šindleris palaidotas Jeruzalėje – pats to norėjo. Dalis „Šindlerio žydų“ dar gyvi iki šiol. Remiantis jų pasakojimais, buvo parašyta ši knyga. Tūkstančiai jų palikuonių prisimena Šindlerį ir per kiekvienas metines važiuoja prie jo kapo ir už kiekvieną gyvybę palieka ant kapo po akmenuką.
Ir aš sau pasižadėjau kada nors gyvenime nuvažiuoti į Jeruzalę ir pasėdėti prie Oskaro Šindlerio kapo. Daugybė žmonių galėtų daug ko iš jo išmokti. Gaila, kad tokių žmonių pasaulyje buvo ir yra labai mažai. Ir gaila, kad jie negyvena amžinai.
nuotrauka paimta iš: DDanzig
Daugiau informacijos:
Wikipedia (angl.)
Puslapis apie O. Šindlerį (angl.) ir dar vienas puslapis (angl.)
Šindlerio sąrašo originalo nuotraukos
Negaliu skaityti tokių knygų. Nei žiūrėti tokių filmų.
Visada reikia gyventi pagal aukščiausius garbingumo standartus, bet tik vienetai gali taip gyventi, kai tai kelia grėsmę jų pačių gerovei, ką jau kalbėti apie tai, kai grėsmė kyla jų gyvybei. O kai visa tai aukojama vardan kitų gyvybės, tai yra didžiausias žmogiškumas.
O.Šindleris vertas pačios didžiausios pagarbos. Tik kas jam iš jos…
Kaip tik prieš porą dienų užverčiau šitą knygą irgi.
Keista, kad nė vienoj knygos daly Tamstai nebuvo nuobodu, nes pirmuosius skyrius skaitydama vis savęs klausdavau, kas per velnias ir kur normalus nuoseklus siužetas, o ne vis nauji veikėjai su vieninteliu bendrumu – gerbiamu Oskaru. Bet paskui įsivažiavo visas skaitymas ir knyga tikrai užkabino.
Ir išties, pabaiga buvo labai liūdna. Bet graži. Vis atidėliojau paskutiniųjų puslapių skaitymą, nes nesinorėjo pabaigti knygos (gerų knygų pabaigos visada būna liūdnos vien dėl to, kad gėris baigėsi).
Reikės susirasti ir filmą.
Tai knygos pradžia ir buvo įvadas ir supažindinimas su visais veikėjais, kurie turėjo kažką bendro su Šindleriu. Gal pradžia daug kam gali būti ir neįdomi – juk ten vien nerišlus faktų kratinys. Tačiau man tai buvo labai įdomu. O visa likusi knygos dalis – kaip ir rašei, dar geriau.
cukraudruska, žmonės netraukia sau naudos iš jiems suteikiamos pagarbos (na, aišku visada būna savanaudžių). Manau ir Šindleriui buvo ir yra (sėdint ant mėnulio) malonu, kad jis yra gerbiamas :)
užkabinote! Einu ieškoti knygos:)
Du kartus mačiau filmą.Sukrečia iki kaulų smegenų.
vakar ziurejau ta filma bet noreciau knyga paskaityti.Ieskosiu.
Labai geras filmas. Labai geras filmas. Nu laaaabai geras filmas. ;)
Esu tikras, kad ir knyga tokia. Tik kadangi aš Šindlerio istoriją jau atmintinai moku, tai neskaitysiu. Užtat perskaičius šį įrašą kilo noras sudaryti geriausių knygų dešimtuką. Ką artimiausiu metu ir padarysiu. ;)
Tik nesenai pamačiau filmą ,,Šindlerio sąrašas” ir supratau, kad radau žmogiškumo idealą. Pati niekinu piktybes ir garbinu geruma, todėl šis žmogus tapo mano žmogiškumo idealu.
Užkabino. Kažkaip net susimasčiau, kaip čia pragyvenau šiam pasaulį tiek metų ne įsigilinęs į šią istorija. Ir šiaip žinios apie ją menkos. Tikriausiai atsiradusios prieš tik prieš keletą metų iš kažkokios kvailos delfi žinutės, kad rastas originalas:)) ar iš anonsų apie filmą:( Žodžiu pumpuojuosi :) o kai tik turėsiu galimybę skaitysiu.
Beje šiaip kilo mintis, kad pirma reikia pažiūrėt filmą, o tik po to skaityti, nes jai atbulai tai filmu visada visada nusiviliu.
Em, ne į temą, bet pagalvojau, kad turim analogišką “savo” herojų :) Tai Chiune Sugihara. Anot Wiki, net kukliausiu įvertinimu, jis išgelbėjo dvigubai daugiau žydų, nei Šindleris.
Ačiū, nežinojau apie jį.
Em, kauniečiai (na ne tie stereotipiniai) tai apie Sugiharą žino turbūt visi :)
mmm… gelbėtojų yra ne vienas, ne tik Šindleris ar Sugihara (pvz. Raulis Valenbergas, žr. http://lt.wikipedia.org/wiki/Raoul_Wallenberg ), bet Šindleris – vokietis ir verslininkas, jam sunkiau, nei užsieniečiams diplomatams buvo kišti savo galvą į realų pavojų, be to, (pasak ist. šaltinių) jo išgelbėti žmonės – ne statistiniai vienetai, jis juos pažinojo asmeniškai (ar bent buvo matęs), tai ne šiaip popierių pasirašinėjimas.
kita vertus, koks skirtumas, kokiu būdu “sutaupyta” kulka ir išgelbėta gyvybė, bet koks būdas yra vertas to aukso žiedo…
Ačiū už dar vieną pavardę :)
bet vistiek buvo sioks toks smikis.galejo ir geriau.
pats idomiausias filmas koki esu macius.
Taip, ši knyga tikrai nuostabi ir ji, vadinkim, mano žydų trilogijos pradžia.
Šindlerio sąrašas pasakoja apie vokietį, kuris gelbėjo žmones ir vadovavosi žmoniškumo principais
Robero Merlio “Mirtis-mano amatas” pasakoja apie uolaus vokiečio sunkumus didininant vienetų skaičių per parą. Jeigu knygoje pakeistum visus žodžius susijusius su žydais į ką nors panašaus kaip vlokswagen arba bosh, tai nesuprastum ar tai žiaurios konsentracijos stovyklos viršininkas, ar automobilių kompanijos inžinierius, sukantis galvą kaip pagaminti daugiau automobilių.
Na ir, žinoma, finalui Balio Sruogos “Dievų miškas” – tai visiems gerai žinomi realybės šou dalyvio atsiminimai.
Kuo ši trijulė knygų nuostabi, tai visa pusiškumas ir įvykių apžvalga 360 laipsnių kampu