Tikriausiai jau nemažai jūsų matėte puslapį „Sveikas vaikas“. Aš būčiau linkęs jį pavadinti „Sveikas žmogus“, nes dėka šito puslapio jau mėnesį peržiūrinėju savo vartojamų produktų sąrašą ir po truputį išmetu ir atsisakau to, kas tėra tik skanu, tačiau nuodinga. Beje, juos pastebėjau dėka jų tinklaraščio – čia dar vienas paskatinimas jaunoms firmoms rašyti tinklaraščius.
Įrašą parašyti privertė vienas dalykas – tokios šūdfirmės kaip „Vilniaus konservai“ ir „Selita“ (neįsivaizduoju, kaip pastarajai dar išvis leidžiama dirbti, nes juk ji gamina tik nuodus) ruošiasi „Sveiką vaiką“ paduot į teismą už šališkos ir neteisingos informacijos platinimą (firmų skundus pamatysite paspaudę ant jų pavadinimų).
Mane nuoširdžiai nervina tokie verslininkai, kurie nuodydami žmones ne tik apsimetinėja, jog gamina aukso vertės produktus, tačiau dar sugeba avinėlių akimis pulti tuos, kurie atskleidžia tiesą apie jų produkciją. Suprantu, kad uždirbti daug pinigų yra smagu, tačiau niekad nesuprasiu, kaip galima ramiai naktimis miegoti, kai žinai, kad dėka tavo produkcijos, daug žmonių gali stipriai susirgti.
Norintys palaikyti „Sveiką vaiką“ gali prisijungti prie Feisbuko grupės, dar tikriausiai kokia peticija sukurta. Aš prie tokių grupių nesijungiu (nematau prasmės), tačiau jei tik kaip galėčiau, tikrai padėčiau. Visų pirmiausia, noriu visus paskatinti iš principo nustoti pirkti „Vilniaus konservų“ ir „Selitos“ (jei dar yra tokių žmonių, kurie „Selitos“ šlamštą geria) produkciją ir visiškai boikotuoti šias įmones. Kuo mūsų, boikotuojančių, bus daugiau, tuo greičiau visokios šūdfirmės susipras nešokinėti ir nepuldinėti teisingų informacijos šaltinių.
P.S.: bene juokingiausias kaltinimas yra „dėl per mažo šrifto naudojimo tinklalapyje“. O „Sveikas vaikas“ atsakė labai puikiai ir subtiliai: „Mažiausias šriftas naudojamas tinklapyje yra bent 3 kartus didesnis nei etiketėje nurodoma produkto sudėtis.“ :)))
REDAGUOJU: ką tik peržvelgiau abiejų įmonių produkciją ir supratau, kad nevartoju nei vieno jų produkto :) Taigi, juos boikotuoti bus visiškai paprasta :) Ar yra dar tokių, kaip aš? :)
yra!
2:0 mūsų naudai
dabar, tikėkimės, neatsiras koks antikristas, kuris būtinai tik tą produkciją pirks :))
Aš irgi nevartoju, tačiau dėl tų verslininkų sąžinės dalykas diskutuotinas. O kaip su rūkalų, alkoholio gamintojais? Nuodas juk nemažesnis, bet juk nieks neverčia gert ir rūkyt.
Nors gal būt tuomet ir ant visų liamonadų ir koncervų reikėtų užrašyt “TURISTO PUSRYČIAI ŽUDO” arba “ŠIS LIAMONADAS MAŽINA SPERMATOZOIDŲ KIEKĮ” :)
Faktas manyčiau tas, kad nėra tokių dundukų, kurie pirkdami nuodingos spalvos limonadą galvoja, kad tai visiškai sveika (na bent aš tikiuosi, kad nėra), bet perka – žmonėm ant to nusispjaut. Tokiu atvėju aš, būdamas limonado firmos vadu, miegočiau ramiai. Bet ir panašių tinklapių į teismą neduočiau – savigarbos turėti reikia.
pats atsakei į savo komentarą (kaip aš norėjau atsakyti) – manau, kad dauguma šlamšto pirkėjų nežino, kad tai yra šlamštas. pavyzdžiui, mano seneliai – gali tokias baisybes vartoti, tačiau niekad nepagalvos, kad tai blogai – juk pirkom maximoj, ten viskas tvarkinga… manau, kad tokių, nežinančių, yra daug.
Negeriu ir nevalgau. Selitos su Konservais aišku, ne šiaip maisto :D
Su šitom isterijom jie tik atkreips tų naivių nežinančių klientų dėmėsį, kad kažkas čia negerai kvepia… Nebent turi rankovėj stebuklingų argumentų, kad negalabija savo klientų
Na pirkti tai nė vienos firmos produktų aš neperku, bet jeigu aš joms vadovaučiau, tai miegočiau ramiai. Kas liepia pirkti, jeigu tau kažkuo neįtinka? O ant etiketės parašyta visa sudėtis. Jeigu rūpi sveikata, gali ir išsiaiškinti, ką koks priedas reiškia. Jeigu tu gamintum ginklus, ir koks nors tuo ginklu nusišautų, tu jaustumeis kaltas? Aš ne, nes instrukijoj būtų parašyta kad “ginklo į save neatsukti”.
Justai, todėl aš ginklų ir negaminu :)
Dabar čia mane suėskit gyvą, bet sveiko maisto “teisingu tinklapiu” irgi nelabai pavadinsi. Kiek mačiau, jame yra _lankytojų_ pateikiama informacija apie kažkokiuose produktuose naudojamas kažkokias mEdžiagas.
Be to – nei selita, nei vilniaus konservai lietuvos įstatymų mano žiniomis nepažeidė, kaip ir pats sveikas maistas. Nematau šitoje istorijoje kaltų!
Juokingiausias dalykas dabar yra tų dviejų kaltintojų (S ir VK) iššaukta šita masinė isterija.
Mano nuomonė :)
ne bet kokios ten mEdžiagos. man įdomu, kokie vaikai gims žmonėms, kurie dešimtis metų tais visais E, gliutamatais, bezonatais, šmatais prasimaitins.
isterija neiššaukta, jos nėra. tiesiog nesinori, kad kažkokios šūdfirmės užpultų ir pagadintų gyvenimą geram puslapiui.
aš manau, kad negali likti abejingas produktui, kurio sudedamosios dalys yra uždraustos tam tikrose šalyse. jei medžiaga uždrausta, tai reiškia, kad kažkas tikrai su ja negerai ir kada nors vis tiek tai atsilieps. organizmas nėra šiukšliadėžė, kad į jį mestum belen ką. ypač vaikų sveikata jautri visokioms chemijoms. pvz. dauguma žmonių net nesusigaudo, kad kai kurie E yra tikrai kenksmingi. taigi ne visiems į galvą šauna pasidomėti, ką vienas ir kitas kodas reiškia ir taip iš lėto nuodijamas organizmas.
palaikau idėją, kad reikia žmones šviesti akivaizdžiom priemonėm, o ne pudrinant smegenis, kad oj va mūsų produktas “sveikas”…
@siesta tai ten niekas ir nepudrino smegenų – ant įpakavimų tai parašyta, kokios ten medžiagos. :) Sveikas vaikas tik pasakė, kad tas maistas gali būti nesveikas. :) Ech… Dėl argumento, kad kažkur uždrausta, tai ir pas mus uždrausta sutinku, su sąlyga, kad nu… tarkim labiau išsivysčiusios šalys tuos chemikalus uždraudę yra. Bet čia ne sveikas vaikas ir ne selita su konservais, kalti kad dabar pas mus taip yra. Kontroliavimu turi užsiimti valdžia ar tai atitinkamos ten institucijos, kurios maistus tikrina.
@buržujus bet ne vien selitos konservai :) gamina produktus su tais konservantais. Vakar savo rimiake apsidžiaugiau radęs kažkokias rūkytas dešras be jokių E. Iškart nusipirkau. Nors E raidžių nebuvo, bet sudėtyje visokių chemikalų – išvardinta, kažkaip suabejojau – ar tik čia tas “Jokių E” nebus tiesiog Exxx pavadinimai pakeisti cheminiais pavadinimais, kad apdumti akis. Va čia tai būtų smegenų pudrinimas.
Faktas, kad labai LABAI daug valgomos produkcijos yra nenatūrali, tai jeigu boikotuot chemikalus, tai aš siūlyčiau neišskirti konkrečių įmonių, o atidžiau rinktis ką valgome. Sveikas vaikas mums padeda – valio! :)
Aš jau prisidėjau prie boikoto. Tegul užsidaro firmelės, man negaila. Blogerius prašom įsidėti palaikymo skydelį :)
Na kad šios dvi įmonės elgiasi labai negarbingai ir negražiai sutinku ir jas smerkiu.
Tačiau nereikėtų skiesti, kad sveikas vaikas yra labai jau patikima svetainė. Informacijos tikslumas ten yra abejotinas. Kai tik prieš savaitę apie jį sužinojau, patikrinau vieną kitą prekę ir radau didelę nesamonę – pvz E621, kas yra mononatrio glutamatas buvo įvardintas kaip GMO. Jei kam dar nesimato iš pavadinimo, tai mononatrio glutamatas (http://en.wikipedia.org/wiki/Monosodium_glutamate) yra druska, todėl absurdas yra skelbti, kad ji genetiškai modifikuota. Dabar matau jau pasitaisė. Bet faktas, kad informacija ten tikrai nėra profesionalų patikrinta. Greičiau jau bobučių išmintis, pagal kurią ir mobilieji telefonai/bokštai žudo ir žudo greitai.
Faktas, kad kai kalba pasisuka apie sveikatą, o ypač vaikų, tai bet kokį šūdą gali prakišti už vertingą patarimą… Aš vis tik raginčiau norintiems sveikiau gyventi ir atsisakyti E, pirmiausia pasidomėti kas tai per priedai, kokia jų žala/nauda organizmui, kokios naudojimo tradicijos ir panašiai. Gali pasirodyti, kad tą priedą vartojo mūsų tėvai ir seneliai ir dėl to durnesni negimėm. Kaip su tuo pačiu mononatrio glutamatu – vartoja jį Tolimųjų Rytų gyventojai jau tūkstančius metų, ale nepasakytum, kad Tolimieji Rytai turėtų didelių problemų dėl nutukimo ar gimstamumo. Tiesiog surandam vis kokį atpirkimo ožį kurį galime apkaltinti dėl savo nutukimo ar kitų sveikatos ar psichikos problemų…
Palaikau norą ir pastangas gyventi sveikai, bet atsirinkti, kas sveika, o kas ne, reikia sveiku protu ir moksliniais argumentais, o ne paranojiškai bijoti visko, ko nesupranti.
Šiaip kas norėtų palaikyti akciją skydelis štai čia http://www.ulevičius.lt/wp-content/uploads/2009/04/sveikas_vaikas_uz_teise_zinoti.jpg
Aš visgi nedrįsčiau vadinti šūdfirme, bent jau Selitos, nes ši įmonė įdarbina daug žmonių su negalia, pataisykit jei klystu.
Kitas kalusimas kokią jie produkciją gamina, aišku, daug tų konservantų ir panašiai, bet per toli nuėjo, manau nepamatuotas žingsnis.
Nes sveiko vaiko projektas turėtų likti, tam kam aktualu, nes kam neaktualu tas negaiš laiko ir nepirks.
Aš geriu Selitą ir nuodijuosi. Blogai, o ką siūlot už panašią kainą?
Iš tikrųjų mane pakerėjo sveiko vaiko projektas.
Gerai, kad suranda bei parašo apie užmaskuotus E, kurie įpinami į painius cheminius pavadinimus.
Mane labiausia nervina užmaskuoti E, kaip Lays be konservantų :)
Karve
Natrio glutamatas nėra “paprasta druska”, nes jei tai būtų druska tai ir būtų rašoma, jog druska.
Apie natrio glutamatą šiam kartui radau tiek skaitalo
http://www.sveikadieta.lt/tekstas/68/51/skonio-stipriklis-e621-natrio-glutamatas/
http://www.uzgamta.org/stebulkingasis-e621-natrio-glutamatas.html
Sepa, tai atsirinkinėjimas apskritai yra geras dalykas :)
Karve, kopijuoju tau tekstą:
Bene pirmasis apie maisto priedų keliamus pavojus prabilo vokiečių
mokslininkas Michaelas Hermanussenas. Jis tyrinėjo natrio glutamato,
produktų etiketėse paprastai žymimo E621, poveikį žiurkėms. Viena grupė
žiurkių buvo maitinama natūraliu maistu, antroji – tokiu pačiu maisto
kiekiu, bet prisotintu glutamato, trečioji grupė gyveno natūraliomis
sąlygomis.
Po dviejų mėnesių žiurkės, kurios maitinosi natūraliu maistu, niekuo
nesiskyrė nuo lauke gyvenančių žiurkių. O štai žiurkės, kurios gavo maisto
su glutamatu, pradėjo nuolat ėsti. Jos visiškai prarado saiko jausmą,
todėl taip nutuko, kad vos paėjo.
Ištyrus nutukusių žiurkių smegenis, paaiškėjo, kad toje jų dalyje, kurioje
yra sotumo jausmo centras, ląstelės histologiniame preparate buvo tiesiog
juodos.
bet iš tavo kalbos suprantu, jog tą jau žinai. tačiau nepritariu, kad reikia nekreipti dėmesio į 261-uką – šūdas jis kaip reikalas. o rytuose dar ne tokį šlamštą žmonės valgydavo, bet tai koks skirtumas – juk reiktų vengti kiekvieno šlamšto, kuris negerina tavo sveikatos, o jai tik kenkia.
benami, na gerai, kad įdarbina neįgaliuosius, tačiau tai nė kiek neduoda pliuso, kai gaminamas visiškas šlamštas. už tokią pačią kainą nežinau ką pasiūlyt, tačiau galiu pasiūlyt pigiau – vanduo, arbatos (internete pilna šaltos arbatos receptų). nes aš nežinau NEI VIENO selitos produkto, kuris man 1. atrodytų išvaizdžiai, t.y. sveikai, 2. neatrodytų visiška chemija, 3. būtų skanus (ragavau keletą). bet sėkmės geriant, tikiuosi tau trečia ranka ant galvos neišaugs :))
#1: esu už laisvus ekonominius mainus: gamintojas neabejotinai turi teisę gaminti ir pardavinėti viską, ko nedraudžia įstatymai; “sveikas vaikas” turi teisę išreikšti apie tai savo nuomonę; pirkėjas gali rinktis
#2: nors yra koncensusas apie tam tikrus mitybos principus (pvz šviežių daržovių bei vaisių naudą, etc.), visa eilė koncepsijų yra gana prieštaringos (vegetarizmas, žalio maisto dieta (raw food diet), etc.); tiesa yra ta, kad vien tikėjimas kažkieno nuomone nepadaro jos teisinga, nesvarbu kaip garsiai apie tai rėksime
#3: nemanau, kad straipsnelio autorius yra mitybos ekspertas, tad jo nuomonė yra daugiau pagrįsta emocijomis; teisiškai LR sveikatos ministerija yra atsakinga už maisto produktų reglamentavimą, verslininkai tebando legaliai uždirbti pinigus
Yra!
siūlau g’bombą ;)
beje kodėl jei jie gali paduoti į teismą, tai kodėl jų negalima paduoti į tą patį teismą už kenksmingų medžiagų platinimą maisto pavidalu? aišku mintis utiopinė :)
hadrian, lfx – aš suprantu, kad jų prekės atitinka visus įstatymus. mūsuose gi buvo keli gamintojai, kur pabandė prakišti produkciją su uždraustomis medžiagomis – iškart sugaudė. taip pat noriu paminėt, kad tikrai nesu mitybos ekspertas ir iki sveiko maitinimosi man dar toli toli :) ir taip, mano įrašas paremtas emocijomis, nes čia tinklaraštis ir man labai patinka remtis emocijomis :)
styga, kas yra? :)
Atsakiau į klausimą:) yra nevartojančių selitos ir vilniaus konservų produktų.
aišku, džiugu :) aš jau taip paniręs į diskusiją, kad pamiršau patį įrašą :)
Selitos niekad nevartoju… pastebėjau kad ant velykų stalo buvo viko krienai… šiaip viko nieko neperkam ir taip… daugiausia gerovės ir kėdainių
Šiandien net lietrytis išspasudino viso puslapio straipsnį šia tema… Vakar per radiją kalbėjo…
Nežinojau šio puslapio iki tol, kol čia perskaičiau. Labai geras dalykas. Puolančios firmos visai prarado autoritetą mano akyse. Puslapis, aišku, dar turi trūkumų, bet jame ir parašyta – kol kas “beta versija”. Iš pradžių dar buvo minčių, kad tokį puslapį galėjo nesunkiai sukurti ir kažkokia firma, numetųsi kažkokiam anonimui truputį pinigų, ir “atsitiktinai” konkurentų produktus aprašytų kaip abejotinus, o savo – kaip bent jau nekenksmingus. Bet firmų skunduose nustebau radęs paminėtą vieną asmenį. Dabar jau nemanau, kad šitas puslapis būtų kažkokios firmos gudrybė, čia tikrai turbūt viskas nešališka. Vis dėlto, tokių puslapių gali atsirasti..
Karvė rašo apie tinklapio nepatikimumą ir abejotinumą. Be abejo, juk jį kuria vartotojai, ir savo noru, nemokamai. Jei norisi, kad vertintų ekspertai, turėtų būti mokamas tinklapis, o narystė turbūt kainuotų ne tokią ir simbolinę sumą (nei ekspertai, nei tinklalapio autoriai nenorėtų už kelis litus rizikuoti užsirauti ant firmų, o paskui tikėtinai savo vardą susiteršti, nes tos firmos galbūt pajėgtų žiniasklaidai pamokėti). O šiaip jau – ar reikia ekspertinių žinių, kad nurašytum nuo pakuotės sudėtį? Tik sąžiningumo ir raštingumo;) Viskas su tuo puslapiu gerai, reikia suvokti, kad jis pirmiausia skirtas sąmoningiems, kritiškiems žmonėms. Jei kažkas netiki tuo, kas įrašyta apie produktą – pats, kai bus parduotuvėj, tegu jį pavarto, ir pamatys, ar įrašyta E, ar ne.
Mononatrio glutamatas, žinoma, nėra genetiškai modifikuotas, bet jie tą klaidą ištaisė – tai ir svarbiausia. Dėl Tolimųjų Rytų gyventojų, vartojusių jį tūkstančius metų, tai nelabai koks pavyzdys. Kas tiko jiems, augantiems kitokiame klimate, kitokiomis sąlygomis, o ir maitinantis kitokiais kiekiais, nebūtinai tiks mum. Kažin, kas būtų sukeitus afrikiečių ir eskimų maistą?:) O ir dėl mūsų pačių protėvių mitybos.. Juk akivaizdu, kad mes negalim maitintis, kaip jie (turiu omenyje kiekius), nes vietoj sunkaus fizinio darbo daug kas dirbam sėdimą protinį. Tad vienaip E621 veiks azijietį, kuris juo pasigardina kelias ryžių saujas, su kuriom dirba per dieną, ir kitaip – visą dieną sėdintį europietį, kuris, vos tik užsinori maisto, gali jo įsigyti. O glutamatas ir skirtas tam norui skatinti.
Geriantys bei rūkantys asmenys, taip pat ir valgantys sintetinius produktus, negali pasirinkti- vartoti ar ne, nes tampa priklausomi, kitaip tariant, narkomanais…
Gerb. Karve,
mononatrio glutamatas yra susintetintas prieskonis, o nesintetinis išgaunamas Japonijoj iš jūržolės, taip pat vadinamas šeštuoju skoniu, būtent jį Azojoj vartoja jau daug amžių. o su jo sintetiniu pakaitalu painioti nereiktų.
Taip, „Sveiką Vaiką“ palaikom. Tokios iniciatyvos turi būti tik skatinamos, ir jei jiems reikės lėšų geram advokatui pasisamdyti kad apsigintų nuo sąžinę praradusių firmų, prisidėčiau ir finansiškai.
Gerb. Lulilo, mononatrio glutomatas daromas iš cukrinių runkelių, kukurūzų ir cukrašvendrių apdorojant chemiškai. Kaip ir cukrus…
Buržujau, toms žiurkėms MSG buvo leidžiamas tiesiai į kraują dideliais kiekiais. Kitai grupei buvo šiariamas maiste esantis MSG ir joms nieko nenutiko.
Vat ta tema kaip tik straipsnelis išsamus: http://vz.lt/2/straipsnis/2009/03/30/E621__gardumo_esencija_ar_baltoji_mirtis?RubricID=00000000-525f-44f8-aff5-1e0e7a73056f
Taip kad baikim psichuoti ir ieškoti raganų – turėkim savo galvą ir remkimės ja! Ir nekaltinkime chemijos dėl savo ėdrumo ;)