Šiandien atsiminiau, kad viešai taip ir nepaskelbiau, kodėl likau bedarbiu. Tikriausiai to daryti nenorėjau, nes tuo metu visiškai netraukė prisidėti prie tos visos bandos, kuri pylė visas srutas ant valdžios (dirbančios tik mėnesį) ir dėl visko kaltino tik juos. Ir dėl didelių mokesčių, ir dėl bankrotų, ir dėl pinigų nebuvimo, tikriausiai net dėl to, kad prisiėmus 63 paskolas turtui, kurio esi nevertas ir tau jo nereikia, labai sunku jas apmokėti… Nenorėjau būti vienas iš tų, kurie niekada nepamąsto, ką galima būtų daryti kitaip, o ne kur ieškoti atpirkimo ožio.
Tačiau atėjo laikas paburbėti ir man, nes šiandien pagaliau gavau atsakymą iš darbo biržos. Kadangi valstybės dėka likau bedarbis, norėjau dar truputį iš jų pagyventi – kelis mėnesius paplėšti bedarbio pašalpą. Tačiau sužinojau, kad dirbantys pagal individualios veiklos pažymą, nėra draudžiami nedarbo draudimu ir mano 2,5 metų stažas yra niekas. Tuščia vieta.
Taigi, dabar įsivaizduokite situaciją, kaip nuo šių metų pradžios gyvena individualistai:
Darbo niekur nėra, bedarbių daugėja. Žmogus sugalvoja verstis individualia veikla ir taip sukurti darbo vietą. Už šią darbo vietą niekam nereikia mokėti, jos niekam nereikia paruošti ar kitaip leisti pinigų. Žmogus pats susikurią darbo vietą už savo pinigus, t.y. naudoja savo elektrą, naudoja savo kompiuterį, automobilį t.t. Be to, kad žmogus toks geras ir naudoja savo turtą, žmogus dirba kiek tik išgali. O dirbdamas kiek tik išgali, labai nuvargsta. Tada nuvargęs jis eina į visokias inspekcijas ir sodras ir ten palieka lygiai pusę (šiais metais trečdalį, 2010 – beveik pusę, 2011 daugiau nei pusę) savo uždirbtų pinigų – ketvirtadalį pusę trečdalio vieniems, ketvirtadalį pusę trečdalio kitiems. Atidavęs tiek pinigų, žmogus visai susinervija ir suserga. Tada eina į polikliniką ar ligoninę – bet ten jo niekas nenori priimti! Žmogus nustebęs – kas čia per dyvai, juk sveikatos draudimą moku, o manęs niekas priimti nenori! Tada sirgdamas eina per visokias instancijas ir pusę dienos vargsta, kol pagaliau priverčia daktariūkščius jį gydyti. Ir daktariūkščiai net neatsiprašo dėl savo įstatymų neišmanymo. Vėliau žmogus nebepakelia tokio gyvenimo tempo ir nusprendžia, kad nebeišgali dirbti, o galbūt ir darbo galimybė dingsta – tampa bedarbiu. Nueina žmogus į darbo biržą užsiregistuoti, kad galėtų nors truputį pragyventi iš bedarbio pašalpos ir kad galbūt susirastų lengvesnį ir racionaliau apmokestintą darbą, tačiau gauna tik špygą – nei darbo jam duoda, nei bedarbio pašalpos. Juk jis vertėsi individualia veikla – ir nemokėjo mokesčių kaip visi!
Taigi, tokia istorija. Dar netgi gražesnė, nei yra iš tikrųjų. Mano ne visiškai tokia, bet panaši – pasikeitus įstatymams, kai vietoj 23-26% mokesčių užkrovė 50% (tiek buvo, pakeitė į 32% pereinamąjį laikotarpį), paprasčiausiai nebeapsimokėjo dirbti. Šimtai žmonių nutraukė individualią veiklą. Stengiuosi dėl viso balagano mūsų valstybės nekaltinti, nes dėl krizės kalta ne mūsų valdžia, o dabartinė vyriausybė tikrai nori mums padėti (gal kartais ir kreivais įstatymais, bet ką darysi, visi darom klaidų). Tačiau negaliu nepapykti, kai asmenims, kurie patys sukuria darbo vietą, dirba individualiai ir taip didina pinigų apyvartą valstybėje (pavyzdžiui, aš tuos pinigus net iš užsienio gaudavau, o ne iš Lietuvos), jiems užkraunami tokie mokesčiai, kad net dirbantys pagal darbo sutartį tampa laimingiausi… O turėtų būti atvirkščiai. Liūdna, kad mūsuose nevertinami individualistai ir juos bandoma išnaikinti žiauriausiais būdais – nepakeliamais mokesčiais. Nesupranta visokie šemetos, kad visas pasaulis stovi ant patentininkų ir individualistų – pavyzdžiui, Kanadoj, jei uždirbi iki 100 tūkst., net nelabai reikia jų deklaruoti – vis tiek valstybė žino, kad tuos pinigus išleisi ir jie pateks į apyvartą, o ne bus kažkur užslėpti. Juk kartais daug svarbiau yra apyvarta, o ne mokesčiai – kaip ir dabar turėtų būti, kad išvengtume krizės, bet daug kas to nesupranta. Mokesčius didina, akcizus krauna, o ant apyvartos visiems nusispjaut.
Ir dar nepamirškime juokingiausio fakto – ari, dirbi, moki žiaurius, praktiškai dvigubai didesnius nei pagal darbo sutartį mokesčius, o tavęs net nedraudžia nedarbo draudimu… Isterinis juokas gali sukilti :) Tu tiesiog neegzistuoji ir tavęs niekam nereikia :)
Štai todėl nuo naujų metų mano tinklaraštyje atsirado antraštė „Sutinku gauti atlyginimą vokelyje“. Turėtų jau greit ir dingti, nes pabodo :) Ir visiškai šios frazės nesigėdyjau, nors mano motina bandė didelį moralą atskaityti. Paprasčiausiai buvo taip pikta, toks nusivylimas sukilo, kad net nenoriu prisiminti – tada ir nusprendžiau, kad spjoviau aš ant valstybės, kuriai kas metus sąžiningai palikdavau po didžiulę krūvą pinigų, ir dabar stengsiuosi gyventi tik dėl savęs. Kad išgyvenčiau. Šešėlinė ekonomika yra jėga.
O bet tačiau, baigdamas noriu pasakyti, kad vis tiek į viską žiūriu teigiamai. Spjoviau ant visokių krizių, ant sunkesnio gyvenimo – niekada jis nebuvo pasakiškas, todėl nesunku buvo pradėti labiau taupyti ir pirkti mažiau nereikalingo šlamšto. Jei neprisipirkai butų/automobilių/kompiuterių ir kito šlamšto prisiimdamas krūvą paskolų, tai gyventi labai sunku nebus. O jei neturėjai saiko ir uždirbdamas vidutinį atlyginimą bandei gyventi kaip turtuolis ir bandei vaizduoti apsiperdusį buržujų – pats kaltas. O tokių pseudo-turtuolių Lietuvoje apstu. Dauguma jų dabar ir kūkčioja, kad nebeišgali susimokėti savo juokingų paskolų. Įpratome per gerai gyventi, brangieji – dabar išmoksime gyventi normaliai!
P.S.: visai neblogas tinklaraščio Auksinė varpa (puikus pavadinimas :) ) straipsnelis apie krizę, minimalų atlyginimą ir kitus absurdus. Daug tiesos.
Va va… kaip tik buvau ant tos apsisprendimo ribos – grįžti iš svetimos šalies ir pradėti individualią veiklą Lietuvoje… bet skaitant/besidomint situaciją tai… ir kaip gali grįžti? Tiesiog dirbi ir moki mokesčius svetimai šaliai.. auksinė varpa tikrai.
Noriu paklausti: o tas padidinimas nuo 23-26% iki 50 – ne tam, kad tu nuėjęs į ligoninę galėtum gydytis arba biržoje gautum pašalpą? Man tai pamažino GPM, bet užkrovė 6 proc. sveikatos draudimą.
nepažįstamas, tu jau grįžti nori, o mane vienu metu netgi mintys apie emigraciją buvo apnikusios… :)
jurki, individualia veikla užsiimantys sveikatos draudimą visada turėjo ir turi, tiesiog buvo n situacijų, kai poliklinikos nenorėdavo priimti ir reikdavo skandalytis. dabar mokesčius padidino šiaip sau – jiems atrodė, kad per mažai mokama buvo (iš tiesų, tai čia tikriausiai tokios darbo klasės naikinimo planai, bet tai nors paprastų darbo vietų pasiūlytų… o dabar naikina ir nieko nepasiūlo). na tai ta proga niekas nieko nebemokės, nes visi individualininkai į šešėlinę ekonomiką pereina. o darbo birža kaip nemylėjo, taip ir dabar nemylės :)
Mielas Buržujau, atleiskite, bet aš vis dėlto niekaip nesuprantu, kaip jūs ten mokėjote “ketvirtadalį vieniems, ketvirtadalį kitiems”, “žiaurius, praktiškai dvigubai didesnius nei pagal darbo sutartį mokesčius” ir kada “vietoj 23-26% mokesčių užkrovė 50%”.
Skaičiuoju, skaičiuoju ir man niekaip nesigauna nieko panašaus…:)
anksčiau tiek nemokėdavau, viskas kainuodavo apie 23-26% nuo visos algos. apie ketvirtadalius gi ir rašiau “kaip nuo šių metų pradžios gyvena individualistai”. nuo šių metų 24% sumoki vmi už meilę tėvynei 15% ir už sveikatą 9%, o dar tiek pat su trupučiu – tiesiai sodrai už didelę meilę jai :)
Va va, o kai aš tą patį rašiau prieš porą mėnesių, tai pykai ant manęs:)))
tai kad tu šiek tiek ne taip rašei :)
Žiūriu individualios veiklos apmokestinimo skaičiuoklę su teoriniu 20K Lt pajamų per metus atveju ir niekaip man nesigauna 50%.
Pernelyg anksti metei :) Juk pataisė įstatymus.
dabar pagaliau supratau, kodėl čia mums skaičiai nesueina :)
pasirodo, vasario viduryje priėmė įstatymo pakeitimo įstatymo pakeitimą (http://www3.lrs.lt/pls/inter2/dokpaieska.showdoc_l?p_id=337169), o tuo metu aš jau nebesekiau naujienų apie ind. veiklą, nes buvau palaidojęs visas viltis :)
atsiprašau apsimelavęs. pereinamuoju laikotarpiu (šiais metais) mokesčiai yra 32%, o ne visi 50%. taigi, mokestinė suma pakilo 9-6%.
reik taisyt įrašą :) atsiprašau už dalinę dezinformaciją :)
Man rodos, nėra ko tikėtis paramos, jei dirbdamas jos nesuteikei kitiems :)
Visų pirma, autorinė sutartis nėra skirta nuolatiniam darbui. Jei dirbai nuolatinį darbą, o jį dangstei autorinėmis sutartimis, tai pažeidinėjai įstatymą. Ir dabar už tai tau turi mokėti bedarbio pašalpą?
Antra, nauji mokesčiai kaip tik ir yra tam, kad autoriai būtų socialiai drausti, o ne beteisiai, kaip buvo iki šiol.
Seniai jau reikėjo apmokestinti autorinėmis sutartimis dirbančius. Vienu metu jau galvojau, apie tai, kas bus, kai dirbantys už “minimumą” ir autorinėmis sutartimis norės eiti į pensiją. Taip, galima sakyti, yra savanoriškos SoDrai, bet kiek žmonių ją moka ir tikisi pensijos? Juk dabar gerai, o kaip bus – pamatysim.
Nepyk, bet šį kartą galiu tik užjausti – mano supratimu triumfavo teisingumas. Tikiuosi daugumai tai bus gera pamoka. Sėkmės!
pirma, nieko nedangsčiau ir dirbau ne pagal autorines :)
antra, įstatymų padidinimas nė kiek nekeičia individualistų statuso – lieka tas pats, tik pinigų daugiau atima.
neskiri autorinių sutarčių nuo individualios veiklos :) tai visiškai skirtingi dalykai. su autorinėmis sodrai galėjai nemokėti – su individualia mokėti privalėjai.
p.s.: bet kaip ir minėjau – ar autorinės, ar verslo liudijimai, ar ind. veikla – vis tiek visus pinigus išleidi :)
Kažkaip pastaruoju metu man pasireiškia kažkoks karštakošiškumas ir net nenoras įsigilinti į konkretų rašinį, o ne į daugmos verkšlenimą. Akivaizdžiai trūksta atostogų – kiekvieną dieną jaučiuosi pavargęs… Atleisk už skubotą nuomonę.
Bet vieną dalyką noriu vis vien pastebėti :) Cituoju – “ari, dirbi, moki žiaurius, praktiškai dvigubai didesnius nei pagal darbo sutartį mokesčius, o tavęs net nedraudžia nedarbo draudimu”. O tai kiek reikėjo mokėti mokesčių pagal individualią veiklą, kad net dvigubai daugiau, nei pagal darbo sutartį? Tik skaičiuokim su mokesčiais, kuriuos moka darbdavys – tada gausim realią darbo vietos kainą abiem atvejais. Man kažkaip atrodo, kad pagal darbo sutartį mokesčiai yra gerokai didesni net ir dabar.
Ir dar vienas dalykas iš tamstos atsakymo komentaruose – “taigi, mokestinė suma pakilo 9-6%”. Negi tai yra ta lemiama riba, kada padidėjus mokesčiams <10% jau nebeapsimoka dirbti, kaip rašoma pagrindiniame rašinyje?
nieko tokio :) visiems pasitaiko :)
dėl darbdavio sumokamų mokesčių sodrai – tai juk darbo vietos kaina. nesvarbu kas dirbs joje, kaip dirbs, vis tiek ji bus mokama. ir tuos pinigus moka darbdavys, todėl negalima to tiesiogiai įskaičiuoti į darbuotojo mokamus mokesčius. nes darbuotojas pagal darbo sutartį moka 15+9%. panašiai mokėjo ir individualininkas. koks skirtumas? toks, kad individualistai patys už savo darbą moka, naudoja savo elektrą, kompiuterį, etc, todėl, suprantama, mažiau ir turėtų mokėti. tad iki šiol ir buvo viskas normalu – susimoki vmi 15%, susimoki sodrai minimaliai už pensiją kelis tūkstantėlius (gali ir maksimaliai) ir sėdi sau laimingas, o ir valstybei geriau, kad apyvartą didini ir mokesčius moki. o dabar tai norima panaikinti. suprasčiau, jei naikintų ir vietoj to pasiūlytų darbo vietų pagal darbo sutartį – būtų puiku! sutikčiau tikrai. tačiau nei pasiūlo, nei sudaro galimybių atsirasti toms darbo vietoms ir, galų gale, nei tai yra įmanoma. todėl visame pasaulyje individualininkai ir patentininkai paliekami ramybėje – darbo vietų pagal sutartį visiems neatsiras, o vietoj to kad sėdėtų be darbo, jie apyvartą daro, pinigus daro, o kažko labai apiplėšt galimybių nėra.
dėl autorinių sutarčių – jų sistemą išvis seniai reikia keisti. nei valstybė jais patenkinta, nei tie, kurie pagal jas dirba. dėl verslo liudijimų – kažkokio procento reikėjo, nes jie mokėdavo ~1% – tai tą procentą ir padidino kažkiek.
na ir paskutinis – su mano atlyginimu dar buvo įmanoma gyventi su tuo nežymiu padidėjimu. tačiau kai nutraukinėjau sutartį, tada visi kalbėjo apie žymų padidėjimą – tą 50%, tik po to išleido pataisymą. dabar gal ir pagalvočiau, ar neverta dirbti toliau, tačiau situacija pasikeitė – darbo žiauriai sumažėjo, pajamų būtų nedaug, o kuo mažiau pajamų, tuo mokesčiai stipriau kerta (sodros gi fiksuotas, jei uždirbi 10k+, tai moki baisų fiksuotą mokestį. taigi, išsisukt būtų sunkoka. todėl ir perėjau į šešėlinę ekonomiką, kad ir kaip anksčiau ją keikdavau.
aš asmeniškai laikau klaida tai kad visas autorines sutartis be kokių tai išimčių apkarstė mokesčiais.. jau ir taip esu studentė, tai nafik man mokėt už sveikatos draudima? kam man mokėti pensiją į priekį, jei dar net normaliai nedirbu! Tai sumoj gaunasi kad 30proc sumazejo mano uždarbis.
sutinku su tavim, buržujau, kad tikrai mokesčių didinimas į gera neišeis, o taip kirs per perkamąją galią…
didžiausia klaida yra ta, kad ir kiek gerų pasiūlymų/išeičių yra valdžia paprasto proletaro neklauso. juk ir 9-tokui aišku, kad geriausia kai dominuoja vidutinė klasė… mes artėjam prie žemos vyravimo..
sveikinu!
Buržujus:
Kaip tai negalima lyginti darbo vietos kainos (t.y. darbuotojo mokesčių su darbdavio mokamais su individualia veikla mokamais mokesčiais)? Sakai, individualia veika užsiimantis moka už elektrą, šildymą, automobilį ir patalpas? O argi darbadvys už tai nemoka? Ir moka daugiau (gyventojams yra PVM nuolaidos, įmonėms – ne). Mano supratimu našta verslui tikrai didesnė…
nassa:
Tai, kad esi studentė, niekaip neturi įtakoti su darbu susijusių mokesčių. Jei jau dirbi, tai mokesčius mokėk. Šiuo atveju “normaliai nerdirbu” skamba šiek tiek juokingai.
Na, UAB savininkas, norėdamas “išsigryninti” pinigus, turi sumokėti dar daugiau – 20 proc. pelno mokestis ir 26 proc. dividendai apmokestinami. Nereikia užmiršti, kad dividendai išmokami iš pelno, lieka tik tada, kai sumokami visi kiti mokesčiai – Sodrai, GPM, kelių mokestis, PVM ir tt. Be to mokesčius UAB turi mokėti nepriklausomai nuo to, ar jis turi kokių pajamų (direktoriaus atlyginimas su visais mokesčiai + buhalterija)
Taip kad 32 proc. apmokestinimas – nėra jau toks baisus.
aš tai, kaip dirbęs individualiai, negaliu lyginti paprastos darbo vietos su individualia veikla. tai visiškai skirtingi dalykai. juk pagal darbo sutartį dirbantis žmogus TIKRŲJŲ mokesčių moka 24% – panašiai buvo ir individualistams. ką moka darbdavys – tuos 30 sodrai už darbo vietą – juk tai nėra tikrieji tiesioginiai darbuotojo mokesčiai. tuo tarpu dabar tiesioginių mokesčių tie patys vis tiek mokės 24%, o individualistai 32% (nuo 2011 52%).
juk atlyginimas pagal darbo sutartį skaičiuojamas “į rankas”+24%”. tarkim pagal darbo sutartį 2011 metais uždirbu 20000 lt – į rankas gausiu 15200. tuo tarpu jei 2011 m. individualisto sutartyje bus 20000 lt, jis į rankas gaus tik 9600… ir prie to pačio nepamirškim, kad darbuotojui TIESIOGIAI už savo darbo vietą ir įrangą mokėti nereikia – individualistui reikia.
Virgi, taip pat neišeina lyginti individualistų su UAB – juk tai skirtingi dalykai! jei būtų individuali įmonė (ten lygtais mokesčių irgi visokių yra), tada lyginti galima. be to, kaip komentaruose jau minėjau, su 32% gyventi dar visai galima. tačiau taip bus tik šiais metais, po to mokestinė našta bus nežmoniška.
beje, pridursiu, kaip jau tikriausiai daug kas žino, sodros taip negaliu apkęsti, kad kiekvieną kartą jai mokant, mane apima siutas ir pykint pradeda :) tada jau nebevaldau žodžių ir savęs, nes netikiu, kad sodra iki mano pensijos išliks, ir netikiu, kad iš sodros būdamas pensininkas gyvensiu. ir šiaip net netikiu, kad iki pensijos išgyvensiu :)
Blynas: tai sutinku kad turi būti tam tikri mokesčiai, bet išdiferencijuot reiktų. mano litai, skirti sveikatos apsaugai yra bereikšmiai šiaip, nes apsauga tipo man.. ar ka?
o man juokingai neskamba “normaliai nedirbu”, nes veikla, už kurią gaunų pinigų (per autorines sutartis) yra man kaip hobis savaitgaliais.
savo dar tikrai atidirbsiu ir mokesčius tvarkingai mokėsiu!!!
Aš jau šiemet galvojau nutraukt IV – kai prasidėjo kalbos apie nesveikus mokesčius. Jau dabar, 32% atgrąso, o dar neduokdie 100k perkopsi, tapsi PVM ir atsegsi dar papildomus 19%.. Po metų, kai mokesčių lengvatos jau baigsis, labai neskausmingai gali tekti ir su 70% pelno atsisveikint. O susirgus ir sumokėjus tiek mokesčių tau tik špygą parodys..
Šie mokesčių pakėlimai buvo pagrindinis niuansas, dėl ko nusprenžiau su šeima vykti gyventi į užsienį. Matau, kad Lietuvai tokių kaip aš nereikia :)
vakar kalbėjau taip…. yra sugebančių pavogti milijardą, bet mes ne iš jų tapro…. net milijono pasivogti nesugebame…. kyšių “stavkės” prasideda nuo 200 000 litų…. mes tiek neuždirbame…. todėl ir nesame pageidaujami Lietuvoje…. o jeigu neturi tiek pinigų, negalėsi papirkti valdininko, ar kito “reikalingo” žmogaus…. per prasti esame savai tautai…. dar tiksliau…. išrinktiesiems tik vaizdą pro limuzino langą galime sugadinti…. >P
Aš dėl mokesčių ir neėmiau jokių kvailų individualios veiklos pažymėjimų, nes gi gali praktiškai viską daryti kaip fizinis asmuo, o blogiausiu atveju vistiek, jei kokia firma perka kokią paslaugą iš tavęs ar pan. tai ir susitari, kad jie sumokėtų pajamų mokestį ir viskas. :)
Kokius muitus nusukti, dar ką nors, tai dėl pačios tėvynės, kad mažiau liktų kitiems prisivogti iš sumokėtų mokesčių. Vien iš patriotizmo. O ką kalbėt apie sveikatos ir kitą bullshit.. :D Niekad neapsimoka mokėti ten visokio sveikatos bullshit, jei toks ligoninės nugriuvusios nuo SSRS.. Tai kiek per metus sergi..? Max pas tuos gydytojus dantis eini kelis metus profilaktiškai pažiūrėt, dar peršalį kartą į kelis metus, tai visur privačiai nuėjęs centus sumoki, palyginus, kiek būtum per mokesčius sumokėjęs, o vistiek kažkokių šundaktarių paslaugas su SSRS laikų techniką gavęs.. Tai kaip sakant, tik patys kalti, jei tarp vagių bando dar sąžiningai mokesčius mokėt ar gyventi, tai tik patys lieka durnio vietoje. :D
na, aš tai dantų valstybei nepatikiu, einu pas savo privatų dantistą :) bijočiau į poliklinkas dantis nešt :)
o sirgt irgi beveik nesergu. tačiau su mano gyvenimo būdu, kartais būtų ramiau turėt sveikatos draudimą, nes galimybių atsigult į ligoninę dėl kokio lūžio ar panašiai – apstu :)