REDAGUOJU (2010-06-15): DĖMESIO – ši informacija jau pasenusi, mokesčių skaičiukai jau visai kitokie, nei pateikti čia.
Iškart pateiksiu informaciją, kurios gali prireikti dirbantiems pagal individualią veiklą. Toliau parašysiu savo istoriją, kaip sužinojau apie šiuos mokesčius.
Dirbantys pagal individualią veiklą žino, kad turi mokėti 15% pajamų mokesčių inspekcijai. Taip pat tikriausiai žino, kad kas ketvirtį turi mokėti bazinės pensijos įmokas, apie 1200-1400 LTL per metus. Tačiau daugybei individualiai dirbančių žmonių neaiškiausias arba nežinomas dalykas yra papildomos pensijos įmokos. Ši įmoka taip pat yra 15% nuo gautų pajamų, tačiau ji mokama sodrai. Jei uždirbate daug ir mokate 15% nuo viso uždarbio, tai senatvėj turėsit didelę pensiją. Tačiau jeigu nenorite mokėti šios įmokos, galite mokėti tik minimalią įmoką, kuri skaičiuojama nuo dvylikos (12 mėnesių) minimalių atlyginimų (MMA) sumos. Šiais metais tai buvo 7800 (650*12) LTL, taigi įmoka yra 1170 LTL. Ši minimali įmoka yra privaloma, jeigu jūsų uždarbis per metus VIRŠYJO 7800 LTL sumą. Jeigu uždirbote mažiau – įmokos galite nemokėti. Taigi, individualiai dirbantys turi mokėti ne tik 15% VMI ir bazinės pensijos įmokas – nepamirškite ir šių 15% sodrai. Kąsnis vienam monstrui ir kąsnis kitam.
Su draugu galvojom, kad jis gali mane įdarbinti už minimalų atlyginimą pagal paprastą darbo sutartį ir už mane mokės mokesčius (aišku, tuos mokesčius aš jam grąžinsiu). Paskaičiavus paaiškėjo, kad taip man bus pigiau. Tačiau monstriukas sodra nuo tokių kaip mes turi saugiklį: jei dirbate pagal paprastą darbo sutartį ir tuo pat metu verčiatės individualia veikla, ir individualios veiklos pajamos viršyja tų 12 MMA sumą (7800 LTL), jums VIS TIEK reikia susimokėti visus šiuos bazinės ir papildomos pensijos mokesčius. Todėl neapsigaukite!
Ir paskutinė informacija: nors sodra visur rašydavo, kad įsidarbinus pagal paprastą darbo sutartį reikia sodrai apie tai pranešti, dabar to daryti nebereikia. Jie patys automatiškai pamato ir pažymi, kad įmokas už jus moka darbdavys. Tikriausiai išmoko naudotis kompiuterinėmis sistemomis.
Jeigu dar turite klausimų, rašykite komentarą, pabandysiu atsakyti. Taigi, o dabar mano istorija.
Penktadienio vakare nusprendžiau patikrinti savo deklaracijas, pažiūrėti, ar VMI turi visus duomenis apie mano pajamas. Atrodė viskas tvarkingai, apskaičiavau 15% nuo deklaruojamos sumos, pasižiūrėjau, ar vis dar yra pinigai, skirti mokesčiams. O tada tarp visokio popierizmo pamačiau mažą lapelį – nuo sodros…
Jau vien žodis SODRA man kelia pasišlykštėjimą – jau kaip nekenčiu šios įmonės, tai net baisu. Nesiruošiu išgyventi iki pensijos, o jei ir išgyvensiu – tikrai išlaikysiu save ne iš sodros pensijos. Bet nors ir nenoriu jokių pensijų, vis tiek privalau tam monstriukui mokėti įmokas už pensiją. O jausmas toks, kad atiduodu savo pinigus NIEKAM. Išmetu į šiukšliadėžę.
Kas ketvirtį moku įmokas už bazinę pensiją, t.y. ~1200-1400 LTL per metus. Bet staiga perskaičiau stebuklingą terminą “įmokos už papildomą pensijos dalį”… Nukrėtė šiurpas pagalvojus apie dar 15% pajamų, pakirto kojas ir galvoje iškart pradėjo suktis mintis: “kur staigiai gauti tiek pinigų?” Aišku, šioje situacijoje galiu kaltinti tik save, kad sugebu pusantrų metų dirbti pagal individualią veiklą ir nepasidomiu, kokius mokesčius man reikės mokėti. Tačiau labai mėgstu pavaryt ant sodros, todėl kaltinsiu ir sodrą, kad jie nesugeba normaliai informuoti žmonių.
Pagalvojus apie jų pateikiamą informaciją, darosi baisu – visą naktį skaičiau visą internetą, visą sodros puslapį ir dar bet kur, bet normalios informacijos taip ir neradau. Ryte paskambinau sodros informacijos telefonu ir pasiklausiau ten. Iškart pasakiau, kad nieko nesuprantu ir tegu man ŽMONIŲ kalba paaiškina kas ir kaip. Tai išgirdau lygiai tą pačią paukščių kalbą, kokią mačiau daugybėje dokumentų. Tai vadinama pagalbos ir informacijos telefonu?
Tada nuvažiavau į sodrą. Ten mane pasiuntinėjo nuo vieno langelio prie kito, kol baisiausiai pikta bobutė mane nusiuntė pas mano inspektorę. Nekenčiu jų aptarnavimo. Bet mano inspektorė buvo labai mandagi. Ačiū Alinai Žvinienei :) Atėjęs pas ją iškart pasakiau: man nerūpi pensija, iki tiek neišgyvensiu, ar galiu nemokėti papildomų įmokų. Nusijuokusi ji paaiškino, kad jei nenoriu didesnės pensijos senatvėje, galiu mokėti tik minimalią įmoką, t.y. 15% nuo dvylikos MMA (7800 LTL). Iškart sutikau, bet dar pasitikslinau, ar negaliu mokėti dar mažiau :)
Ponia Alina buvo labai paslaugi, atspausdino visas paraiškas, padėjo jas užpildyti ir šiaip eikvojo savo laiką dėl manęs. Pasirašęs visą krūvą popierių padėkojau ir išėjau. Išėjęs iš sodros tikriausiai atrodžiau juokingai – išsišiepęs, patinusiais paakiais (beveik nemiegojau) ir palaimingu veidu – visgi reikės mokėti tik 1170 LTL, o ne penkiskart didesnę sumą.
Štai dar viena mano gyvenimo istorija apie sodrą. Nesiseka man su ja. Tačiau džiaugiuosi, kad viskas gan laiku išaiškėjo ir išsisprendė.
Tiek VMI tiek ir Sodra moka tik 2 aritmetinius veiksmus is 4 ;)
vienas – kaip atimti pinigų, antras – kaip atimti dar daugiau pinigų? :))
Ne. Atimt ir padalint jie moka tik :) Bet pridet ir padaugint jiems niekaip neiseina :D
nesvarbu, gyvensi tu ar ne, dabar moki pensiją dabartiniams pensininkams, dėl kurių gyveni ne albanijos lygio valstybėj
netyčia jei neprisitrenktum iki pensijos – atitinkamai pagal tavo pagalbą dabartiniams gautum pats, greičiausiai žymiai daugiau, nei būsi įmokėjęs
n: 1. tikrai negausi daugiau :) 2. o dabartinius pensininkus turi islaikyt ju vaikai, o ne valstybe. As pvz. zymiai mieliau savo dali, kuria darbdavys moka nuo atlyginimo, atiduociau tiesiai tevams ir nusipirkciau sau sveikatos draudima normalioj privacioj klinikoj. Jei vaiku negali turet del biologiniu priezasciu – isimtims butu nereikalingas toks milziniskas prievartos aparatas kaip sodra. O jei neturi del to, kad “nesigadinti gyvenimo ir figuros” arba tavo vaikai degrai ir nusikalteliai – tai pats kaltas, kad senatvej skursti. 3. Kai mums ateis laikas but pensininkais, prognozuojant Lietuvos busima demografine padeti – nebus kas mums uzdirbtu ta pensija.
beje, sakydamas “tikrai negausi daugiau”, turiu omeny santykine pinigu vertes israiska, o ne absoliucius skaicius ;)
ir siaip, kiekvienas zmogus, turi pats pasirupint savo senatve investicinio gyvybes draudimo ar kita panasia forma. Zmogus savais pinigais pasirupins visada geriau, nei valstybe. Beda yra ta, kad dabartiniu pensininku uzdirbti pinigai dingo zlugus SSRS. Bet protinga vyriausybe, uz pingus, gautus uz Telekomo, Mazeikiu naftos ir kitu objektu privatizavima, galejo suformuot tu “nuskriaustu” pensininku investicini portfeli, o ne isdalinti “indelininkams”, kurie dedami indeli prisieme ir rizika ji prarasti. O tie indelininkai vistiek pravartojo tuos pinigus, taip tik didindami pinigu mase, t.y. infliacija… Ir siaip galeciau cia politikuoti iki pazaliavimo, tik nuo to niekas nepasikeis. O gaila…
norėjau sakyt, bet jau viską pasakė exp. ir labai teisingai.
tik noriu paklausti: n, o tu manai, kad sodra nežlugs iki tavo/mano pensijos? tiksliau ne žlugs, o bus užkariauta/uždaryta/išplėšta/etc. juk karas anksčiau ar vėliau vis tiek prasidės, tai galvoji karo metu sodra išliks ir joje išliks visi mano/tavo/kitų sukišti pinigai? :)
jei manai, kad senatvėje tave išlaikys sodra, sėkmės tau tavo senatvėje. nes aš taip nemanau, ir tuos pinigus, kuriuos sukišu sodrai, daug mieliau išleisčiau savo reikmėms. man valstybė reikalinga ir aš jai neprieštaraudamas moku už policiją, kelius, infrastruktūrą ir kitokius patogumus. o savo pensija galiu pasirūpinti ir pats.
ka jau padarysi,as po tukstantuka kas menesi duodu,uztenka kiek lieka =)
tai vis tiek nesupratau, kiek ten moki tai bjauriajai sodrai? As tokioj pacioj situacijoj – staiga susivokiau, kad reiks moketi ir sodrai uz individualia veikla, nors uz mane mokamas privalomas draudimas. Kiek reikia moketi uz ta papildoma priverstine pensija ir nuo ko? Bendru pajamu?
jeigu su individualios veiklos pažyma uždirbai per praeitus metus daugiau nei 7800 LTL pajamų (tarkim 7810 LTL), tai sodrai moki MAŽIAUSIAI 1170 LTL. gali ir daugiau. nueik į sodrą, informacijoj susižinok savo inspektorę, pasakys kabinetą, nueisi ir viską pas ją išsiaiškinsi. pasakyk, kad nori mokėti kuo mažiau, minimalią sumą. duos visokių dokumentų ir padės užpildyti.
Atsitiktinai radau šitas Tavo mintis. Tai štai… Aš pradėjau visai nesenai dirbti pagal individualios veiklos pažymą. Žinau, kad man nuskaičiuos tuos 15proc, bet jie man dar sako, kad turiu mokėti kažkokias įmokas… Ir niekas nieko realiai nepaaiškina. Nei kur mokėti, nie kiek, žinau, kad sodrai. Nieko nebesusivokiu ir nežinau kur kreiptis…
turi mokėti:
15% nuo pajamų valstybinei mokesčių inspekcijai, kai deklaruoji pajamas;
kas ketvirtį metų mokėti po 374 LTL (atrodo dabar tiek) sodrai pensijos dalį;
deklaruojant pajamas dar mokėti sodrai sumą, apie kurią rašiau šiame įraše, už papildomą pensijos dalį;
jei nori sveikatos draudimo, dar turi mokėti valstybinei ligonių kasai 35 LTL per mėnesį.
viskas, daugiau jokių mokesčių.
atsiprasau, siame kompiuteryje rasyti lietuviskai nera imanoma siuo metu : )
situacija ta pati. per naktis ieskojau informacijos siemet apie papildoma pensijos dali. taip ir liko viskas neaisku, todel nusprendziau nemoketi : ) sodra, zinoma mineta suma nusirase nuo mano saskaitos pati jau po savaites. bet uztat galvos skausmo jokio bandant nepasiklysti sausoje informacijoje. veliau gavau inspektores laiska – pasirodo, visi vykdantys individualia veikla, be mokestiniu pareigu, dar turi periodiskai sodrai pateikti ivairias pazymas, ataskaitas ar kaip kitaip pavadinsit. sito taip pat nedariau, tikrai nematau prasmes gaisti laika. zodziu, balaganas sita sistema.
beje, gal zinot kaip bus su situo mokesciu suvienodinimu iki 20 proc. kaip tai paveiks besiverciancius IV? siandien kazkaip nesigalvoja…:)
Labai prasau parasyti, kokias pazymas ar prasymus rasete del papildomos pensijos dalies nemokejimo. Mano inspektore net nesileidzia i kalbas ir aiskina, kad papildoma dali 15 % reik moketi ir viskas, jei gavai daugiau negu 12 MMA per metus dors dirbu ir pagal normalia DS ir gaunu ne minimalia alga. Kazkaip labai jau daug nuo manes vienos gaunasi. Gal zinote koki nors dokumenta kur butu aiskiau paaiskinta. Aciu
o kodėl manot, kad egzistuoja toksai dokumentas? mokėti lyg ir privaloma.
mokėti privaloma, tačiau galima pasirinkti dydį. o dokumentus turi pateikti inspektorė. visada galima rašyti skundą dėl inspektorės darbo.
Aš tai ir pagalvojau, kad kokia nesamonė yra mokėti mokesčius, nes gyveni kažkokioje durnoje valstybėje.. Kodėl negalima apsitverti ir įkurt savo valstybės, pasiųst visus, nes tau nereik jų liewų paslaugų.. :D
Tarkim, kodėl aš išvis turiu mokėt mokesčius, jei nenoriu naudotis jų gydymo paslaugom, jų kokiom lengvatom ir panašiai.. Tiesiog noriu gyventi pats sau, o ne kokių tai gaidžių pašalpas apmokėti ir visais atvejais vistiek nesinaudoti valstybės lengvatom ar paslaugom.. bet tokio pasirinkimo nėra..
Tada pagalvoji, kad reik išvažiuoti, kur mokesčių išvis nėra. :)
aš irgi svajoju apie tokį pasirinkimą, kad nereiktų sodrai išvis mokėt, o senatvėj man jų pensijos tikrai nereikia. net abejoju, ar sodra iki to laiko išliks. bet, deja, tokia ta tvarka.
bazinė pensija – 180 lt į mėnesį
sveikatos draudimas – 45 lt.
“savanoriškai” papildomai pensijos daliai – 97,5.
pinigus išsimokėdamas (jei išsimoki einamais metais – 24 proc) jei po pelno apmokestinimo – 15 proc.
jei uždirbsi daugiau nei 25000 lt – nepamiršk paskaičiuoti 15 proc. pelno moestį
čia jei individuali įmonė….
kažkokie netikslūs tavo skaičiai, liniau. arba aš klystu. man atrodė, kad įmonėm šiek tiek kitaip.
Na bet jūs čia ir vaikiškai diskutuojat… :)
Sveikatos ir pensijos draudimas yra normali ir visam pasauly paplitusi tvarka. Ir niekas geresnės dar nesukūrė :) Tik gali skirtis to draudimo tvarka.
Tai gal iššaudom visus pensininkus apskritai – kiek laisvų pinigų liktų valstybei! Ar pala, valstybės gal apskritai nereikia?
Domai, nieko mes nevaikiškai diskutuojam. tiesiog kalbam, kad galėtų būti galimybė pasirinkti nemokėti sodrai. ir aišku po to senatvėj negaut pensijos. visi žinom, kad tokios galimybės nebus, tiesiog galima gi pasvajoti :)
o valstybės reikia. užtat ir moku tokius visokius mokesčius, kad ta valstybė egzistuotų. paburbu, sumoku ir praeina :)
Ok, aš truputį nerimtai :)
Bet tada – tai tu apskritai norėtum neturėti sveikatos draudimo???
Ir man kažkodėl atrodo, kad čia labai elementari situacija – dabar mokėti nenori, bet pensiją gauti norėsi ;) Kad mūsų sistema netobula, tai faktas, tam ir mėginama prieiti prie privačių pensijų fondų (bet labai mėginama tam sutrukdyti).
tai kad iš neturiu sveikatos draudimo. sodra nedraudžia sveikatos ir, pasirodo, tie žvėriški pinigai, kuriuos sodra iš manęs atima, nepadengia mano sveikatos draudimo. jei aš noriu jį turėti, turiu mokėti dar litų valstybinei ligonių kasai. tada mane ligoninėse gydytų (tikiuosi nereiks, tpfu tpfu, tpfu). va koks žaidimas.
tikrai nenoriu jokios pensijos, nes nesiruošiu iš jos gyventi. kai ji tokia juokinga, tikrai stengsiuosi gyventi taip, kad jos man nereiktų.
Tikiesi per visą savo gyvenimą nesirgti, nesitraumuoti ir niekaip neturėti reikalų su gydytojais? Optimistas :) Jau nekalbant apie tai, kad gali imti ir susirgti kokia nors sunkesne liga, kurios gydymui gali reikėti ne 10 tūkst. LTL.
O dėl pensijos… Aišku, norėti galima, bet manau supranti, kodėl taip yra padaryta. Žmonės nėra racionalūs padarai (nors ekonomikos teorija taip ir nori teigti :) Ir daugkam pasirinkus negauti pensijos ateityje, daugelis liktų be lito pajamų… O valstybei nuo to – tik problemos.
Kita vertus, taigi mes gyvenam Lietuvoje – kuri dar tik vejasi Vakarus. Negirdėjau, kad pvz, kokioje Skandinavijoje labai kas skųstųsi pensijų dydžiais. Manau, mums dar reikia laiko.
į pirmą klausimą atsakysiu paparastai – nesitikiu visą gyvenimą dirbti pagal individualią veiklą :)) jau atsibodo, tai ilgai netempsiu :))
dėl antro – na gal tu ir teisus. bet aš vis tiek norėčiau išskirtinių teisių :) ir norėčiau nemokėti jokių įmokų pensijoms. arba bent jau mokėti bazinę pensiją, bet nemokėti papildomos pensijos dalies, nes tie pinigai tai velnias žino kur nueina.
Arba aš neteisingai suprantu čia rašančius, arba Jūs ne visai teisingai kalbate apie privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
Ištrauka iš VMI brošiūros (informacija šiek tiek senoka, bet esmė ta pati):
Sveikatos draudimo įstatymo nustatyta tvarka gyventojai, kurie verčiasi individualia veikla, moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas (toliau – PSD). PSD įmoka sudaro 30 proc. metinėje Deklaracijoje apskaičiuotos pajamų mokesčio nuo individualios veiklos pajamų sumos, bet per mėnesį ne mažiau kaip 1/12 metinės valstybės biudžeto įmokos už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis. 2006 metais valstybės biudžeto įmoka už valstybės lėšomis draudžiamuosius asmenis buvo 304,40 Lt, o 2007 metais – 353,20 Lt. Vadinasi, iki 2008 metų gegužės 1 d. asmenys, 2007 metais vykdę individualią veiklą, privalės apskaičiuoti ir, jei reikia – trūkstamą dalį tarp faktiškai sumokėtos ir minimalios privalomojo sveikatos draudimo įmokos nustatytu terminu sumokėti į AVMI biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą.
Taigi, privalomojo sveikatos draudimo mokestis jau yra įskaičiuotas į pajamų mokęstį ir sudaro 30% šio mokesčio. Tačiau šios įmokos dydis negali būti mažesnis nei minima metinė valstybės biudžeto įmoka už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis. Vadinasi, jei deklaruojate labai mažai pajamų, gali tekti primokėti skirtumą. Ir sveikatos draudimo mokęstis nėra mokamas kas mėnesį, jis mokamas kaip ir pajamų mokestis – mokestinių metų gale (iki gegužės mėn.).
Gal ir painokai čia bandžiau paaiškint… Jei ką bandysiu patikslint, klauskit ;)
o geras :) šito dokumento ir nemačiau. tai kaip suprantu, aš sumoku VMI 15% nuo savo pajamų, tarkim 2000lt. tai reiškia, kad nuo mano mokesčių 600lt nuskaičiuojama sveikatos draudimui ir aš esu apdraustas, bei galiu gydytis poliklinikose ir ligoninėse? jei teisingai supratau ir tai tiesa, tai lankantis sveikatos įstaigose kokį dokumentą man reikia turėti? ar užtenka paso?
Taip, teisingai supranti. Tik dar tiksliai nežinau, kaip teisingai sumokėti tą mokestį, mat veiklą vykdau nesenai, tai tik po naujų teks mokėt. Viena ausim girdėjau, kad tiek tą PSD įmoką, tiek likusią pajamų mokesčio dalį reikia pervesti į VMI, bet abiem įmokom nurodant skirtingus įmokų kodus (žodžiu pervesti, kaip atskirus mokesčius); bet dėl šito dar reikia pasitikslint.
O dėl nemokamo gydymo, tai nuėjau su individualios veiklos liudijimu į ligonių kasą, moteriškė patikrino ar tikrai esu įtrauktas į draustų asmenų sąrašą ir viskas… Na tik geranoriškai pasiūlė mokėt tas įmokas, nes paskui gali būt bėdų.
Kaip sužinojau vėliau, tai realiai gali net nemokėdamas PSD įmokų gydytis nemokamai, nes vykdydamas individualią veiklą automatiškai esi įtraukiamas į draudžiamų asmenų sąrašą, tik tiek, kad už tai nesusimoki. Tačiau jei gydymo įstaiga sugalvotų patikrinti, ar tikrai PSD yra mokamos, gali turėti nemalonumų.
Lankantis sveikatos įstaigose tikrai turėtų pakakt turėt su savim pasą/asmens tapatybės kortelę.
jėga, čia tai naujieną pasakei. net ramiau pasidarė :))
aš tai praeitais metais jau mokėjau, tai viską dariau pagal jų pateiktus duomenis, pildžiau e-deklaraciją ir nusiunčiau. ir iškart pervedžiau sukontempliuotą sumą VMI. iki šiol negavau jokio laiško, jokios žinios, tai tikriausiai viskas gerai. aišku šiek tiek keista, nes pervedžiau 10lt daugiau, nei reikėjo mokėti, bet niekas nieko negrąžino :) norėjau išbandyti :)
tai va kitais metais paaiškės, ar viskas buvo gerai :)bet pervedimo čekius turiu, dokumentus turiu, tai ramu :)
tai dar kartą ačiū už šias puikias naujienas. pasirodo ne taip viską supratau. ir dar kartą galiu kaltinti sodrą – sodroje klausiau, ar esu apdraustas sveikatos draudimu. tai jie patikino, kad neapdraustas ir kad reikia mokėti ligonių kasai papildomai. gyvačiokai, blemba :)
Kaip suprantu, sodra ir privalomasis sveikatos draudimas niekaip nėra susiję, taigi sodra net nekompetentinga konsultuot tokiais klausimais.
Aš, registruodamas individualią veiklą, VMI darbuotojos paklausiau kaip su tuo sveikatos draudimu, tai irgi gavau atsakymą, jog negausiu jokio sveikatos draudimo. Tiesiog pasidarė labai keista, už ką tada turiu mokėt PSD įmokas. Tada skambinau į VMI info liniją, ten paaiškino, kad vykdantys individualią veiklą yra draudžiami sveikatos draudimu ir gauna nemokamą gydymą. Dar pasitikslinimui pasidomėjau, kaip bus jei prireiks gydymo tuo metu, kai dar nebūsiu sumokėjęs PSD įmokos. Tada konsultantė paprašė palaukti, matyt pasikonsultavo su kažkuom (kas labai šaunu, kai žmogus pripažįsta, jog kažko nežino ir pasitikslinęs pateikia teisingą informaciją, o ne pasakoja savo išgalvotas teorijas), ir pasiūlė nueit į ligonių kasą, kad jie įtrauktų mane į apdraustų asmenų sąrašą. O ligonių kasoje tik patikrino ar aš tikrai esu draudžiamas ir geranoriškai paragino mokėt PSD įmokas. Tai tikriausiai net nebūtina į ligonių kasą net eit…
O kokia situacija su mokesciais dabar? Realiai esu isidarbines, bet turiu ir individualios veiklos pazymejima. Kadangi po pusmecio nurimus situacijai noreciau imti paskola, tai planavau keleta projektu uzrasyti ant individualios veiklos, ko paskejone butu tikrai nei 10000 ant jos uzrasyta.
Siandien nugirdau, kad po nauju mokesciu ivedimo, bendrai paemus uz individualia veikla sumokama 52% viso pelno (sudejus pelno mokescius ir sodras).
Ir ar tarkim paemus 10000 projekta ant individualios veiklos, is kuriu 7000 iseitu subrangovams, israsant fakturas ant savo individualios veiklos, mokesciai bus skaiciuojami nuo 3000 ar nuo 10000?
negaliu atsakyti, nes tikrai nežinau. tavo atvejis labiau panašu į individualią įmonę. tačiau nieko negaliu teigti, nežinau.
Straipsnio istrauka is Alfa.lt portalo 2009-01-07
“Nuo 2009 m. daugiau nei 52 proc. pajamų atiteks biudžetui
Nuo 2009 m. asmenims, vykdantiems individualią veiklą, privalomo sveikatos draudimo įmokos sudarys 9 proc. nuo metinės pajamų sumos, socialinio draudimo įmokos – 28,5 proc. nuo metinės pajamų sumos, gyventojų pajamų mokestis – 15 proc. nuo metinės pajamų sumos. Taigi, iš viso toks asmuo sumokės 52,5 proc. mokesčių nuo visų savo pajamų.
Tarkime, kad individualią veiklą įregistravęs asmuo per mėnesį uždirba 3000 Lt pajamų, per metus – 36 000 Lt. Toks asmuo 2008 metais turėjo mokėti 5400 Lt pajamų mokestį ir 3446 Lt sodros įmokas. Sveikatos draudimo įmokų jam nereikėjo mokėti. Taigi, bendra mokesčio suma sudarė 8846 Lt, tai yra beveik 25 proc. nuo visų pajamų.
2009 metais toks asmuo, uždirbęs šią pajamų sumą, mokės 5400 Lt pajamų mokestį, 3240 Lt privalomo sveikatos draudimo įmokas ir 10260 Lt „Sodros“ įmokų. Iš viso mokesčių našta šiam asmeniui išauga iki 18900 Lt.”
Istrauka is sodros puslapio -nauju tarifu skilties:
Asmenų, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (išskyrus advokatus, advokatų padėjėjus, notarus ir antstolius), pajamų metinę sumą sudaro valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruotų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų ir apskaičiuotos mokestinių metų individualios veiklos pajamų mokesčio sumos skirtumas.
Minėti asmenys privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims ir ligos ir motinystės socialiniam draudimui, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės bei motinystės (tėvystės) išmokoms.
Bendras socialinio draudimo įmokų tarifas – 28,5 procento (Rodiklių įstatymo 3 str. 8 dalis). Jo dydžiai atskiroms socialinio draudimo rūšims:
pensijų socialiniam draudimui – 26,3 procento;
ligos ir motinystės socialiniam draudimui, kai draudžiama motinystės, tėvystės bei motinystės (tėvystės) socialinio draudimo pašalpoms – 2,2 procento.
paaiškinkit man blondinei, čia visi tie mokesciai bus taikomi nuo visų gautų pajamų? ar jei aš vykdau veiklą su atskaitymais, atskaicius viską nuo visu gautu pajamų?
anksčiau vykdant veiklą su atsiskaitymais, buvo taikomas 24% tarifas. nesu tikras, bet atrodo ir dabar jis išliko.
tai dabar taip išeina kad visiškai neapsimoka vykdyt veiklos be atskaitymų…..
Mestelsime :) Niekad to nedarau, bet,, Viskas būtų gal ir neblogai, tik nereikia čia varyti ant bendrojo Sodros informacinio numerio. Konsultantės yra paslaugios ir profesionalios, gali patarti iškilusiais klausimais, jei žmogus nėra visiškas bambukas. Juk ir skambinate todėl, kad nieko nesuprantate įstatymuose. Tad jeigu ir po išaiškinimo nesuprantate, tai jau jūsų asmeninė problema. Prašytume daugiau ŽMOGIŠKUMO, nes kartais atrodo, kad skambinama išreikšti savo nepasitenkinimą apskritai visa sistema, dėl kurios konsultantės nėra kaltos! Negi tjp sunku suprasti?
aš jautriosioms konsultantėms nieko ir nesakiau, miela Juste. niekada nenervinu žmonių be reikalo ir niekada neišsilieju ant konsultančių dėl netinkamo institucijos darbo (lygiai taip pat nekaltinu padavėjų dėl šūdino kabako / kasininkių dėl parduotuvės taisyklių). suprantu, jog jos tikrai visus įstatymus puikiai iškalusios ir net nemąstydamos gali juos išpyškinti. bet gera informacijos telefono paslauga vadinu tai, kai man ne tik išpyškinamas iškaltas tekstas, o ir žmonių kalba paaiškinama, ką aš noriu sužinoti. o šiuo atveju, aš išgirdau tik iš popieriaus perskaitytą įstatymą, o prašymas paaiškinti viską žmonių kalba buvo ignoruotas. tai ar čia profesionalus darbas? :)
varhay, taip, neapsimoka. neapsimoka ir su atskaitymais, jei uždirbi daug daugiau, nei sugebi atskaityti. va todėl aš jau kelios dienos ir bedarbis :) eisiu į šešėlį!
to burzujus
nebent tau reiktu uzdirbti tiek kiek iseina atskaityti….ne daugiau :))))
Dirbdamas vienoje bendrovėje užpernai gruodžio mėnesį Kauno mokesčių inspekcijoje įsigyjau patentą vienam mėnesiui, nes tradiciškai mes gruodžio vidury eidavom atostogėlių porai savaičių, prieš tai gerokai padidinę krūvius, kad įvykdytume planus. Kartu su patentu man išdavė individualios veiklos pažymėjimą, kuris sakė būtinas prie patento. Bet taip susiklostė, jog gruodžio viduriui atėjus, įvykdžius planus, mums valdžia pasakė, jog bendrovę įsigijo kiti savininkai ir laivų dienų, už kurias jau atidirbę į priekį, negausim. Todėl praradau galimybę užsidirbti papildomų pinigų. Praradau tik tiek, kiek buvau sumokėjęs už patentą. Paskui pernai sausio mėnesį nuėjau į mokesčių inspekciją ir paskiau, jog nieko pagal patentą nedirbau ir negavau pajamų. Jie paaiškino, jog nieko tokio. Norėjau tą individualią veiklą uždaryti, bet inspektorė pasakė, jog jei nedirbu ir neturiu pajamų, tai ir prievolių jokių neturiu, nes jos atsiranda tik gavus pajamas. Todėl sakė, kad individualios veiklos nereikia išregistruoti- ji automatiškai nutrūksta. Dar pasiteiravau ką daryti su segtuvu. Atsakė, jog pasilikčiau atminimui (teiravausi Kauno VMI). Kol dirbau bendrovėje ir už mane buvo sumokami mokesčiai, apsiraminau, bet vis tiek kirbėjo kaip kirminas klausimas: kaip taip gali būti, jog įregisruoti individualią veiklą galimą, o išregistruoti- ne. Todėl balandžio mėnesį, ar kovo gale vėl nuėjau ir paklausiau. Man vėl paaiškino, jog nereikia išregistruoti individualios veiklos pažymėjimo. Po keletos mėnesių išėjau iš darbo savo noru. Norėjau pailsėti nuo daugybę metų kaip lenktynių žirgo gainiojimo darbe ir turėjau savų reikalų. Dabar jau persikėliau į užsienį, bet dar neprisiregistravau. Gali būti, jog pramokęs kalbą, įsidarbinsiu. Bet vis tiek dar kirba klausimas, kaip čia su ta individualia veikla, kurios Kauno mokesčių inspektorės sakė, jog nereikia išregistruoti? Ar nebus taip, jog dėl plano, ar geresnių skaičių, ar kad surinktų daugiau mokesčių, kažką inspektorės nutylėjo, o paskui gausiu raštą, jog man priskaičiuoti kokie nors mokesčiai su palūkanomis ir mokėsiu keletą metų kaip skolas? Labai prašau, patarkit, parašykit ką tiksliai žinot iš įstatymų, konkrečių pavyzdžių. Iš anksto dėkoju.
pirmą kartą girdžiu, kad nereikia išregistruoti individualios veiklos pažymos. patento tai nereikia, tačiau ind. veiklos pažymą – reikia, kitaip sodra skaičiuos mokesčius pensijai. siūlau kuo greičiau tai padaryti, nes tas užtrunka labai trumpai ir nieko nekainuoja.
Mielas Buržujau, šaunu, kad esate toks supratingas jautriosioms konsultantėms, bet profesionalumu vadinama tai, kai konsultuoji ne kaip kaimyną iš gretimo kiemo, o įstatyminėm frazėm, tam tikrais terminais ir t.t. Matyt, jei visos taip kalba, vadinasi, tokie reikalavimai. Jei žmogui neužtenka žinių suprasti, vėlgi – kas kaltas? :)
Juste, profesionalu yra tada, kai gali paaiškinti ir įstatyminėm frazėm, ir kaip kaimynui. tada tai vadinama darbo įgūdžiais ir darbo niuansų supratimu. nes iki šiol, ką gaudavau, tai tik iškaltą tekstą. jei nebūčiau konsultantės prašęs, kad paaiškintų viską NEįstatyminėm frazėm, tada nieko nesakyčiau. tačiau kiek beskambinau ir prašiau, vis tiek išgirsdavau tą patį :)
aš tai dar galiu pakentėti ir išsiaiškinti viską pats. bet kai vis matau kokį pensininką sodroj ar kitoj įstaigoj, kur jam kosminiais sakiniais aiškinama jo padėtis, tai net juokas ima. be to, sakai, kad žmogui reikia pačiam turėti žinių viską suprasti – tai kam tada skirtos tos konsultantės?? jos gi nesamdomos tam, kad perskaitytų tekstą skambinantiems. taigi jos ir turi būti tam, kad paaiškintų viską nesuprantantiems :) ar aš neteisus? :)
Neteisus :) Kad ir kaip norėtum būti :) Konsultantės ne iš kosmoso ir kalba lietuviškai, nepasako kažko nerealaus, kad būtų neįmanoma suprast. O jei aiškintų kaip kaimynui, tai sorry, bet čia ne informacinė tarnyba būtų, o VBS agentūra turguje,, Taip jau yra, kad iš šono visada atrodo kitaip, negu dirbant būtent tokį (ar kitokį) darbą,, dirba visos ir visi ne vieną dieną, puikiai žino specifiką, ką galima ir ko negalima sakyti, kaip sakyti ar nesakyti, ir ne kiaušiniui vištą mokyti :)) Na, juk nėra nieko baisiau, kai paskambina žmogelis, ir sako, kad uždirba milijoną, bet niekaip nesupranta kas su kuo valgoma,, arba „aš išeinu į dekretines, nes mano žmona negali“ :), ir t.t. ir pan. Tokiems ir kitokiems aiškinama, patikėk, ne po vieną kartą, ir taip įvairiai, kaip tik įmanoma.
tokiu atveju, tai nėra informacinis telefonas. net nežinau kaip tada tai pavadinti. gal „įstatymų perskaitymo paslauga“? :)
call as you like it doesn’t change anything :)
kodėl ne lietuviškai? nes buvau teisus? :)
ha ha ha :)
pralinksminot :)))
jau girdžiu: “laba diena, jūs paskambinote į VMI informaciją. iš kurio įstatymo Jums paskaityti ištrauką….. ačiū, kad išklausėte”
Po istatymu pakeitimo visi mokesciai uz individualia veikla sudaro 52%. Tai jau mano manymu yra labai daug, bet stop, yra zmoniu kurie neriasi is kailio, dirba devynis darbus ir ju menesines pajamos pasiekia 8400lt. Tai yra gaunasi kad yra pasiekiama 100000lt metiniu pajamu riba ir toksai zmogus automatiskai padaromas PVM moketoju, tai yra dar plius 19%. Taigi viso tada zmogus is savo uzdirbtu pajamu valstybei turi atiduoti 71%. Ar yra dar valstybiu su tokia mokesciu nasta? Tai yra visiskas privacios iniciatyvos ir smulkaus verslo suzlugdymas.
Įdomus aspektas – individualios veiklos pajamas mažina leidžiami atskaitymai. VMI savo tinklalapyje rašo, kad „15% pajamų mokesčio tarifą taikyti pajamoms, iš kurių atimti nustatyti leidžiami atskaitymai“. Ten pat galima rasti, kas yra tie leidžiami atskaitymai: be kitų išlaidų galima atskaityti ir „Sodros“ bei sveikatos draudimo įmokas.
„Sodros“ įmokos skaičiuojamos kaip procentas nuo deklaruotų pajamų atėmus pajamų mokestį, o deklaruotos pajamos yra pajamos, gautos atskaičius leistinuosius atskaitymus, pradeda suktis galva. Kokie gi šiuo atveju mokesčiai?
sveikas burzujau parasyk savo emaila, as vakar kaip zioplys sumokejau 15% ir dar ta pensija kurios galejau nemoketi.
aciu
pagarbiai saulius
labas sauliau, mano emailą gali rasti http://www.kleckas.lt puslapyje.
hai burzujau kokiam mieste tu buvai sodroje?
hai Mykolai (burzujau) gal tu turi antra imone kad nemokejai tu pinigu,
man jie visaip isaiskino kad tipo yra prievole moketi viska jei tu virsyji ta MMA
buk zmogus paaiskink visa tai .
kaip tau pavyko nesumoketi likusiu pinigeliu
saulius
p.s. ar gavai mano laiska ?
atsakysiu laišku
Laba diena, norėčiau gauti patarimą. dirbu uždaroje akcinėje bendrovėje. savininkas prašo, kad pereičiau dirbti pagal patentą. jis sako, kad už 2 mėnesius už patentą apmokės. Kokius papildomai mokesčius turėsiu aš pats mokėti ir kam?
http://www.tax.lt/naujos-mokesciu-skaiciuokles.php
Pacioje apacioje yra individualios veiklos mokesciu skaiciuokle. Ir jei per metus uzdirbai 0 lt – tai valstybei susimokesi 864 litukus…
Norėčiau, kad parašytumėte kiek ir už ką man reikės mokėti mokesčių, jei per metus gausiu pvz. 80,000 Lt. pasirinkus 15 proc. ir kokie mokesčiai – 33 proc.
Nuoširdžiai ačiu iš anksto.
Sveiki visi, mokesciu sistema tokia, GPM 15% skaicuojamas nuo visos sumos,PSD mokestis skaiciuojamas nuo visos sumos 9% bet ne daugiau nei (6429LT) cia yra lubos ir ne maziau nei (864LT) net jai uzdirbi nuli turite moketi tai butu (72LT per men ) GPM ir PSD yra pateikiamas kartu kai deklaruojama. SODROS mokestis 10% skaiciuojamas is pelno atemus GPM ir likusia suma dauginti 10 dalinti is 100 = bet ne daugiau nei (7143LT) ir PVM 21% jai virsiji 100 000LT pabreziu tik virsita sumos dali tarkim 101tuks tada ta 1tuks apmokestinamas 21% tai yra (210LT) Dabar pavizdziai tarkim zmogus uzdirbo 50 000LT
GPM nuo visos sumos 50000*15/100= (7500LT)
PSD 50000*9/100= (4500LT) bet ne daugiau nei 6429LT ir ne maziau nei 864lt net jai nuostuolis nulis
SODRA yra 10% pirma atemus GPM 50000-7500=42500 42500*10/100= (4250LT)
Ir lieka PVM 21% nuo virsito 100 000LT tarkim 101 000LT tai ta 1000*21/100= (210LT) Tai va :)
kas pasikeitese nuo 2010 m ,girdejau kad reikes moketi 300 lt per menesi.
Sveiki,
O kas labiau apsimoka: ar individuali veikla pagal pazyma ar verslo liudijimas? Uzdirbant mazdaug 10 000 Lt per metus.
Aciu uz atsakyma
Sveiki,gal kas gali paaiskint,kaip isregtruoti individualia veikla jeigu pameciau veiklos pazymejima?sake turiu ja pristatyti
Labas,ar mokama kokia pasalpa nestumo metu,auginant vaika,ar nieko negaunama,dirbant su individualia veikla?
Labas Rasa, į tavo klausimą geriausiai atsakys http://www.tax.lt forumuose.
Esu neigalus. Noriu pradeti ind.veikla. Gal patarsit ! Ar teisingai suprantu: dirbant su pazyma sumoku kas menesi 72lt. Jei per metus turiu pelno 10000 lt. Sumoku 15% =1500 lt. Ir viskas .Daugiau jokiu mokejimu ? Is anksto dekui.
Laba diena, dirbu puse etato imoneje, kuri moka uz mane mokescius. Dar prisiemiau papildoma darbeli pagal individualios veiklos pazymejima. Tuomet moteris kuri man jį išdavė paaiškino kad nereikės man mokėti mokesčių kažkokių , nes esu dirbantis žmogus. Dabar pasikeitus čia tiems įstatymams, nebesuprantu kokius mokesčius už ta individualios veiklos pažymą turėsiu sumokėti.gal galite man paaiškinti?ačiū
ACIU